Zámek vznikl pravděpodobně začátkem 18. stol. přestavbou starší tvrze. V l. 1760–74 byl upraven do dnešní podoby. Ve 2. pol. 20. stol. byl zámek opraven a dnes je v držení několika soukromých majitelů, část budovy slouží jako obecní úřad a pošta.
Hlavní obrázek místa
Pohled na zámek z bývalého parku
© Jan Šebek, 04/2008
Pozdně barokní zámek stojí uprostřed obce hned u silnice. Poslední rekonstrukce proběhla za socialismu. Řadu let zde sídlí obcení úřad (dříve MNV), pošta ad.
Iva Synková, 20.4. 2004
popis

Zámek Luštěnice

Základem stavby dnešního zámku je jednoduchá obdélná trojprostorová budova renesanční tvrz, dochovaná ve sklepech a zčásti v přízemí západního křídla zámku. Snad již při vrcholně barokní přestavbě ve 30. letech 18. století bylo půdorysné schéma rozšířeno do dnešní podoby hlavní budovy půdorysu písmene U se zaoblenými vnitřními nárožími nádvoří. Budova je jednopatrová, pouze ve střední části západního křídla je o poschodí vyšší. K hlavnímu západnímu průčelí jsou po obou stranách symetricky připojeny čtvercové třípodlažní pavilony zakončené původně atikami. Za Scherzerů byl zámek v letech 1760-74 dále upravován do podoby, která až na drobné detaily setrvala dodnes. Pozdně barokní jsou především zavěšené pilastry s dekorativním dříkem ve fasádě 1. a 2. patra vstupního rizalitu, stejně jako polokruhově vytažená korunní římsa nad hlavním vstupem s prolamovanou atikou po stranách. Místnosti přízemí jsou zaklenuté českou plackou či valenou klenbou…  číst dále

Paul's Bohemia, 21.4. 2016

historie

dějiny zámku

První zmínka o vsi je z přídomku Pavla z Luštěnic roku 1268. Roku 1387 zde byl pánem Mikuláš z Potštejna, koncem 14. století pak Vilém ze Zvířetic a v letech 1402-24 Ctibor ze Stakor. Roku 1481 koupil část Luštěnic Jan Tovačovský z Cimburka a připojil je k mladoboleslavskému panství. Někdy po roce 1570 byly připojeny ke Kosmonosům, k nimž patřily až do roku 1739, kdy jej od Černínů z Chudenic koupil Josef Scherzer z Kleinmühlu. Roku 1774 prodal Eliáš Scherzer Luštěnice Kristiánu Filipovi Gallasovi, který je připojil k sousedním Horkám nad Jizerou. Spolu s Horkami je od roku 1805 držela hrabata Nostitz-Rienecz, za nichž byl luštěnický zámek využíván pouze jako správní budova a pomalu pustl. Ve 2. polovině 20. století byl zámek nákladně opraven, dnes je v držení několika soukromých spoluvlastníků, část budovy slouží jako pošta a obecní úřad.

Zany, 16.8. 2005

Další texty historie

Půdorys místa

Půdorys přízemí zámku
© Z. Fišera podle P. Vlčka (in Hrady a tvrze na Mladoboleslavsku, Okresní muzeum Mladá Boleslav, 2002 Mladá Boleslav)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Luštěnice

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 Smilovice
 kaple sv. Jiljí
 Bratronice
 Struhy
 Čachovice
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Václava
 trojiční sloup
 Husův sbor
 dům č. p. 7
 Dobrovice
 Dobrovická muzea
 Strašnov
 radnice
 Vlkava
 Pěčice
 kostel sv. Mikuláše
 Vinařice
 Horky nad Jizerou
 Chlum
 kostel sv. Anny
 pomník Helma
 Hrušov
 kostel sv. Prokopa
 Dražice
 socha sv. Prokopa
 Loučeň
 židovský hřbitov
 Újezdec u Pěčic
 Stránovský viadukt
 kostel sv. Jiří
 Nový Stránov
 kostel sv. Václava
 Lužické hradiště
 kaple sv. Rodiny
 kostel sv. Mikuláše
 Benátky nad Jizerou
 Krnsko
 Čtvrtě
 kostel sv. Mikuláše
 Kolomuty
 židovský hřbitov
 Rácov
 Neuberk
 kostel sv. Víta
 Mladá Boleslav
 dům č. p. 107
 Templ
 kostel sv. Prokopa
 mariánský sloup
 stará radnice
 kostel sv. Havla
 Mcely
 Malkov
 nová radnice
 sbor Jednoty bratrské
 starý hřbitov
 kostel sv. Václava
 Březno
 Karmel
 divadlo
 zvonička
 Volenovice
 Velké Horky
 fara
 Vorecká tvrz
 Malodvorská tvrz
 Bezno
 Rožátovský mlýn
 Rokytovec
 Ujkovice
 Sovínky
 U tří mostů
 Niměřice
 Romanka
 Syslov
 Loreta
 Kosmonosy
 fara
 Michalovice
 evangelický kostel
 Nový Ronov
 kostel sv. Václava
 pomník obětem války
 Sukorady
 venkovská usedlost
 Bon Repos
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Barbory
 zvonice
 Zdonín
 kostel sv. Václava
 Masarykův most
 Domousnice
 kostel sv. Václava
 Baba
 Studénka
 Lysá nad Labem
 evangelický kostel
 Slivínko
 Salačův sloup
 Chvistonosy
 Josefův Důl
 Hrdlořezy
 evangelický kostel
 Velké Všelisy
 ZOO Chleby
 Křinec
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Jiljí
 Kuncberk
 Kováň
 židovský hřbitov
 Husův sbor
 evangelický kostel
 vodárenská věž
 radnice
 synagoga
 mariánský sloup
 Nymburk
 městské opevnění
 Šafaříkův mlýn
 Turecká věž
 kostel sv. Jiljí
 zdymadlo Nymburk
 Skalsko
 Vlčí Pole
 Krňovice
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Kateřiny
 Opočno
Kontaktní informace
Boleslavská 6, 294 42 Luštěnice
http://www.zameklustenice.cz/
Základní informace místa
ID místa: 2374
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama