Kostel sv. Zikmunda byl v gotické podobě postaven r. 1360, do r. 1639 byl farním. Současná podoba pochází patrně z 1. poloviny 19. stol., kdy byla pořízena také většina vybavení. Nyní filiální ve farnosti Starý Knín. Kolem kostela udržován malý hřbitov.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Zikmunda
© Jiří Špaček, 05/2016
Ves Velká Hraštice byla založena krátce před r. 1360 pod názvem Petrova Lhota a r. 1360 je doloženo dokončení gotické stavby kostela sv. Zikmunda, tehdy farního. V té době byla ves královským majetkem, ale již r. 1365 byla prodána do šlechtických rukou. Když ji r. 1639 vypálili Švédové, zůstaly tu jen tři statky a definitivně zanikla fara. Zatímco sousední osada Malá Hraštice se rozvíjela, původní ves mezi poli, která má asi 250 obyvatel, zůstala na konci světa, kam vede k východu jen úzká kilometrová silnička z Malé Hraštice. Ta je nyní třikrát větší a je sídlem obecních orgánů, Velká Hraštice je pouze místní částí. Malou Hrašticí prochází silnice II/116 z Berouna do Nového Knína a je tu též nádražíčko na regionální železniční trati 210 z Prahy do Dobříše.
24.5. 2016
historie

Dokončení stavby gotického kostela ve Velké Hraštici je doloženo r. 1360. Tehdy šlo o kostel farní, fara však zanikla po vypálení vsi Švédy za třicetileté války r. 1639. Neobvyklé zasvěcení kostela sv. Zikmundovi souvisí se skutečností, že ves byla královským majetkem a kostel byl stavěn za vlády Karla IV., který byl známým sběratelem ostatků svatých. Karel IV. získal již r. 1355 pro chrám sv. Víta lebku sv. Zikmunda, kterého prohlásil za dalšího ze zemských patronů. V r. 1366 po další návštěvě Francie navštívil též klášter sv. Mořice v tehdejším Agaunu, kde byl sv. Zikmund pohřben, a vyžádal si celé jeho tělo, které převezl do Prahy a založil tu nový kult tohoto světce. Sv. Zikmund byl v 6. století burgundským králem, který r. 522 nechal zavraždit vlastního syna. Jako pokání za tento čin zvolil mnišský pobyt v klášteře sv. Mořice v místě zvaném Agaunum nebo též Acaunum na horním toku řeky Rhôny v dnešním jihozápadním Švýcarsku.…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informační tabule na místě), 24.5. 2016

Půdorys místa

půdorys kostela
© Antonín Podlaha: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 13 Politický okres příbramský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1901
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Velká Hraštice

Místa v okolí

 Krcáb
 Čámského mlýn
 morový sloup
 stará koželužna
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 Mincovna
 radnice
 kašna
 dům Salaš
 Starý Knín
 Brunclíkův mlýn
 Sudovice
 boží muka
 Králova stolice
 synagoga
 Velká hospoda
 kostel sv. Václava
 pivovar
 Mníšek pod Brdy
 Drtinova rozhledna
 kaple
 Veselý vrch
 Svojsíkova mohyla
 synagoga
 židovský hřbitov
 Čelina
 Čertův most
 Vargač
 židovský hřbitov
 zámecké zahrady
 Dobříš
 Obora
 radnice
 most Dr. E. Beneše
 synagoga
 Řitka
 Horní Kolo
 Dolní Kolo
 Na Pišťáku
 kostel sv. Kiliána
 Ostromeč
 Brandejsova hrobka
 Hradištko
 Hrazany
 Červenka
 Nalžovické Podhájí
 Jablonná
 koncentrační tábor
 kaple sv. Anny
 Černolické skály
 synagoga
 Křepenice
 Svinaře
 kostel sv. Ducha
 Hříměždice
 Trnová
 Nalžovice
 Dobřichovice
 Radíč
 Kozí Hřbet
 kostel sv. Václava
 Hradec
 Teletínský lom
 Všenory
 Zrůbek
 kostel sv. Václava
 boží muka
 židovský hřbitov
 Památník padlým
 synagoga
 Kňovice
 Liteň
 boží muka
 Všeradice
 synagoga
 štola sv. Josefa
 Osečany
 Příčovy
 Dlouhá Lhota
 Žampašský most
 Památník Josefa Suka
 kostel sv. Lukáše
 Příčovy
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Palmácia
 Včelní hrádek
 rozhledna na Pepři
 Budňanská skála
 Karlštejn
 Drahoušek
 kostel Božího Těla
 kostel sv. Markéty
 Zvole (Pod Věží)
 Korno
 Bacín
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Radlík
 Suchdol
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Starý Knín
Dvorská 326
262 03 Nový Knín
Tel: 318 593 312
http://www.farnoststaryknin.cz
andrejcak@volny.cz
Základní informace místa
ID místa: 12842
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.5.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama