Rozměrný reliéf s námětem Korunování Panny Marie byl vytesaný do pískovcové skály v r. 1701 na objednávku mlynáře Jacoba Güntera. Tvůrce reliéfu, vynikajícího zpracováním i velikostí (2 x 2 m), není znám. Jeden z nejkvalitnějších reliéfů severních Čech, patří mezi národní kulturní památky ČR.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit , 07/2012
Reliéf Korunování Panny Marie je vytesán ve skalním pískovcovém masivu v Srbské Kamenici, v sousedství domu č. p. 42. Dům stojí pod kostelem sv. Václava, u silnice procházející Srbskou Kamenicí. Reliéf (cca 2 x 2 m) je svrchu ukončen segmentovým štítem se symbolem Božího oka. Vyobrazení Korunování Panny Marie je pojato tradičně, kdy Panna Maria klečí uprostřed na oblacích se sepnutýma rukama a je korunována Nejsvětější Trojicí, tj. Kristem držícím v pravé ruce kříž, Bohem Otcem a Duchem svatým, vznášejícím se nad hlavou Panny Marie jako holubice. Po stranách ústřední scény stojí andělé držící kmeny palem s ratolestmi. U nohou Boha Otce a Panny Marie jsou v obláčcích hlavy andílků. Ve spodní části reliéfu je vytesán německý nápis s informacemi o roce vzniku a zadavateli díla. Reliéf je vzhledem ke stáří jen mírně poškozen přírodním zvětráváním.
Jaroslav Valečka, Zdroj: www.npu.cz, 4.3. 2012
historie

Skalní reliéf Korunování Panny Marie vyniká velikostí (2x2 m) i zpracováním. Podle údajů v nápisu ve spodní části reliéfu hradil náklady na jeho zhotovení Jacob Günter, mlynář v Srbské Kamenici. Reliéf byl vytesán v roce 1701, autor díla není znám. Dílo se velmi dobře zachovalo do dnešních dob, poškozeno jen mírně zvětráváním kamene. Patří mezi národní kulturní památky ČR.

Jaroslav Valečka, E. Horáková, 4.3. 2012

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Srbská Kamenice

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Růžovský vrch
 skalní kaple
 Dolský mlýn
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 Růženka
 evangelický kostel
 Salhausenovský dům
 Růžová
 Česká Kamenice
 větrný mlýn
 Falkenštejn
 kamenný most
 Markvartice
 Šauenštejn
 Bratrský oltář
 Mariina vyhlídka
 Trpasličí jeskyně
 Rynartice
 Vilemínina stěna
 Bynovec
 Kamenice
 skalní kaplička
 Rudolfův kámen
 Arnoltice
 Sokolí vrch
 rozhledna Janov
 Studenec
 Na Tokáni
 Janov
 Fredevald
 akvadukt
 Zlatý vrch
 křížová cesta
 Pravčická brána
 Sokolí hnízdo
 Dolní Chřibská
 kostel sv. Václava
 Schönfeldovský dům
 Konojedovský dům
 nová radnice
 mariánský sloup
 socha sv. Vojtěcha
 Clarova kaple
 Suchá Kamenice
 kostel sv. Anny
 Belveder
 starokatolický kostel
 vila Waldstein
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Ostrý
 Velká Bukovina
 Niedermühle
 Panská skála
 bývalá radnice
 Winterstein
 kostel sv. Vavřince
 řetězová lávka
 Tyršův most
 Staroměstský most
 Děčín
 Pastýřská stěna
 Chřibské vodopády
 železniční most
 Volfartice
 ZOO Děčín
 Žandov
 Velký Chlum
 Podmokly
 hlavní nádraží
 Podmokly
 synagoga
 Kohout
 Kyjovský hrad
 Jeskyně víl
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Brtnický hrádek
 ovčí můstek
 Frienstein
 Weifberg
 Horní Police
 Vlčí Hrádek
 kamenný most
 mariánské sousoší
 kostel sv. Josefa
 Neuer Wildenstein
 Šternberk
 zvonice
 kostel sv. Vavřince
 Strážný vrch
 Dlouhý Důl – VPZ
 Schönbuch
 Bynov
 socha lva
 dům U Frinda
 kaple
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 mariánský sloup
 Vlčí hora
 Jedlová
 Vrabinec
 Zahrady
 sklářské muzeum
 radnice
 Horní Libchava
 Klinštejn
 kaplička na Hřebence
 Světlík
 Těchlovice
 Vraty (Rattenstein)
 most mrtvých
 Dymník
 obelisk
 Špičák
 evangelický kostel
 Mohauptova kašna
 Císařské sloupy
 hudební pavilon
 kašna
 plastika
 šatlava, věznice
 Wedrichova hrobka
 Červený dům
 Lipý
 empírová kaple
 kostel sv. Kříže
 kamenný most
 morový sloup
 Rumburk
Základní informace místa
ID místa: 10735
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.9.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama