Pondělí, 23. listopad 2020. Svátek slaví Klement, zítra Emílie
Kamenný pomník zbudovského rychtáře Jakuba Kubaty byl postaven r. 1904 podle návrhu Václava Suchomela přímo na Blatech v blízkosti údajného místa, kde byl na břehu Bezdrevského či Soudného potoka Kubata popraven. Ze Zbudova k němu vede zelená značka.
Hlavní obrázek místa
Kubatův pomník
© Jiří Špaček, 08/2009
Ves Zbudov, která je zmiňována již ve 13. stol., je v současnosti místní částí obce Dívčice. Společně s nedalekými Plástovicemi je centrem tzv. Zbudovských Blat, jejichž oblast zahrnuje ještě vsi Hlavatce, Sedlec, Česká Lhota, Novosedly, Pašice, Pištín a Mydlovary. Na rozdíl od např. Soběslavských Blat nejde o rašelinné území. Tady se ve zcela ploché krajině mezi městy Zliv a Netolice rozkládají louky na málo úrodné, kyselé a podmáčené půdě. Zbudov, který má necelou stovku obyvatel, se pyšní několika statky ve stylu selského baroka a je od r. 1990 vyhlášen za památkovou zónu. Z nich statek č. p. 1 je označován jako Kubatův. Zbudovem prochází zelená turistická značka z Dívčic do Zlivi, která vede přímo kolem Kubatova pomníku. Tatáž trasa je vyznačena i pro cyklisty. Zbudov má i železniční zastávku na trati 190 z Českých Budějovic do Plzně. Ta ...
Jiří Špaček, 7.4. 2015

  historie

  Ten příběh začal r. 1509 za krále Vladislava II. Jagellonského, když dostali od majitelů hlubockého panství asi 245 ha blatských luk do volného užívání svobodní sedláci z okolních vesnic, kosili tu trávu a pásli koně nebo dobytek. Když se však r. 1565 vlády na Hluboké ujal Adam z Hradce, který zoufale sháněl peníze na dolování stříbra, prohlásil Blata za panský majetek a zakázal je sedlákům užívat.

  Jiří Špaček (zdroj: http://cs.wikipedia.org), 7.4. 2015


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Zbudov

  Místa v okolí

  Načítám seznam míst
  Základní informace místa
  ID místa: 12109
  Typ místa: pomník, památník
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=12109
  Uveřejněno: 7.4.2015
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama