Kříž kardinála Bedřicha z Fürstenbergu pochází z roku 1860. Je zachovalý, zrekonstruovaný a udržovaný. Stojí v beskydsko-moravské osadě Hutě, nyní součásti obce Staré Hamry.
Hlavní obrázek místa
Kříž Bedřicha z Fürstenbergu na Starých Hamrech
Ostravice 2, Hutě (Velký potok)
© Martin Kovář, 10/2013
Fürstenbergův kříž stojí v malé osadě Hutě pod Smrkem, nedaleko silnice I/56 (Frýdlant nad Ostravicí - Bílá). Původně stála tato osada v Ostravici (Ostravice 2), nyní je součástí obce Staré Hamry (moravská část, tj. bývalé Hukvaldské panství), jejíž nové centrum nyní stojí níže na Samčance a zčásti na protějším břehu vodní nádrže Šance. Dostat se ke kříži lze rychle z křižovatky "U Kolmáčků" (odbočuje tu modrá značka na Smrk) směrem dolů k přehradnímu břehu (zákaz vjezdu, níže závora, cca 3 min.). Autobusová zastávka na křižovatce se nazývá Staré Hamry, Velký Potok.
Martin Kovář, 8.10. 2013
historie

Kožušanka je dnes jedinou zachovanou částí osady Hutě pod Smrkem. Zbylé části (Hrachovičný, Růžanec, Mostiska) zatopila v 70. letech 20. století vodní nádrž Šance. Kožušanka byla obývána zaměstnanci lesa (hájenka, dům revírníka) a místním řezníkem. Dnes zde sídlí statek a firma opravující konstrukce v lesích. Kardinál Bedřich (Friedrich) z Fürstenbergu patřil mezi veliké milovníky Beskyd. Když se v roce 1853 stal arcibiskupem v Olomouci, kam spadalo i panství Hukvaldy s lesy v Beskydech, opakovaně a dlouze hory navštěvoval. Do své smrti v roce 1892 na Hukvaldech založil pod svou patronací mnoho křížů, kaplí nebo kostelů (např. i dřevěný sv. Bedřicha v Bílé). Jedním z nich je i zmiňovaný jednoduchý železný kříž z roku 1860 s kamenným podstavcem a masivním ořetězením na staré cestě z údolí Ostravice, dnes zatopeném přehradou Šance, nahoru k osadě Velké a na vrchol hory Smrk…  číst dále

MaM Kovářovi, 18.10. 2013

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Staré Hamry

Místa v okolí

 kostel sv. Jindřicha
 kříž na Samčance
 hrable Červík
 šance Řečice
 klauz Kyčerov
 Šance
 klaus Panský
 jedle v Řečici
 kostel sv. Bedřicha
 Šorštýn
 PR Bučací potok
 Bílá
 Hubertova chata
 Baranská skála
 koryto potoka Mazák
 Hartisov
 Lučovecký klauz
 klauz Čurábka
 Gabrielina chata
 Lysá hora
 kaple sv. Kříže
 Čeladná
 Ondrášovy díry
 Bedřichův klaus
 šance na Obidové
 Maxův klauz
 kříž na Hluchance
 Bílý Kříž
 zvonička
 Hamerská kaple
 U Veličků
 Greiffka
 Leopoldova chata
 Čertův stůl
 Čarták
 vodopády Satiny
 kaple na Kmínku
 Mořské oko
 Zvonička Pustevny
 Cyrilka
 Nová Ves
 Alsternova vila
 Harcovský most
 socha Radegasta
 Travné, Travný
 Frýdlant
 radnice
 kaple sv. Floriána
 kaple na Kamenci
 hamr č. VII
 Morávka
 Lubno
 horský hotel Solárka
 zvonička Pod Krásnou
 Pražmo
 boží muka na Husinci
 zvonička u Polků
 roubený dům č.p. 5
 Jezero
 boží muka - sv. Anna
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Josefa
 židovský hřbitov
 Karlovské muzeum
 Vašendův kříž
 fojtství
 zvonice
 Karlovské fojství
 švédská mohyla
 Šmiřákův mlýn
 Kozlovice
 zvonička Měrkovice
 Myslík
 Hukvaldská obora
Základní informace místa
ID místa: 11456
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.6.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama