kříž na Hutích

kříž Bedřicha z Fürstenbergu
Kříž kardinála Bedřicha z Fürstenbergu pochází z roku 1860. Je zachovalý, zrekonstruovaný a udržovaný. Stojí v beskydsko-moravské osadě Hutě, nyní součásti obce Staré Hamry.
Hlavní obrázek místa
Kříž Bedřicha z Fürstenbergu na Starých Hamrech
Ostravice 2, Hutě (Velký potok)
© Martin Kovář, 10/2013
Fürstenbergův kříž stojí v malé osadě Hutě pod Smrkem, nedaleko silnice I/56 (Frýdlant nad Ostravicí - Bílá). Původně stála tato osada v Ostravici (Ostravice 2), nyní je součástí obce Staré Hamry (moravská část, tj. bývalé Hukvaldské panství), jejíž nové centrum nyní stojí níže na Samčance a zčásti na protějším břehu vodní nádrže Šance. Dostat se ke kříži lze rychle z křižovatky "U Kolmáčků" (odbočuje tu modrá značka na Smrk) směrem dolů k přehradnímu břehu (zákaz vjezdu, níže závora, cca 3 min.). Autobusová zastávka na křižovatce se nazývá Staré Hamry, Velký Potok.
Martin Kovář, 8.10. 2013
historie

Kožušanka je dnes jedinou zachovanou částí osady Hutě pod Smrkem. Zbylé části (Hrachovičný, Růžanec, Mostiska) zatopila v 70. letech 20. století vodní nádrž Šance. Kožušanka byla obývána zaměstnanci lesa (hájenka, dům revírníka) a místním řezníkem. Dnes zde sídlí statek a firma opravující konstrukce v lesích. Kardinál Bedřich (Friedrich) z Fürstenbergu patřil mezi veliké milovníky Beskyd. Když se v roce 1853 stal arcibiskupem v Olomouci, kam spadalo i panství Hukvaldy s lesy v Beskydech, opakovaně a dlouze hory navštěvoval. Do své smrti v roce 1892 na Hukvaldech založil pod svou patronací mnoho křížů, kaplí nebo kostelů (např. i dřevěný sv. Bedřicha v Bílé). Jedním z nich je i zmiňovaný jednoduchý železný kříž z roku 1860 s kamenným podstavcem a masivním ořetězením na staré cestě z údolí Ostravice, dnes zatopeném přehradou Šance, nahoru k osadě Velké a na vrchol hory Smrk…  číst dále

MaM Kovářovi, 18.10. 2013

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Staré Hamry

Místa v okolí

 kostel sv. Jindřicha
 kříž na Samčance
 hrable Červík
 šance Řečice
 klauz Kyčerov
 vodní nádrž Šance
 klaus Panský
 kostel sv. Bedřicha
 Šorštýn
 Bílá
 Hubertova chata
 Baranská skála
 koryto potoka Mazák
 Hartisov
 Lučovecký klauz
 Čurabský klauz
 Gabrielina chata
 kaple sv. Kříže
 Lysá hora
 Čeladná
 Ondrášovy díry
 Bedřichův klaus
 šance na Obidové
 Maxův klauz
 kříž na Hluchance
 zvonička
 Bílý Kříž
 Hamerská kaple
 Greiffka
 Leopoldova chata
 U Veličků
 Čertův stůl
 Čarták
 vodopády Satiny
 kaple na Kmínku
 Mohelnický vodopád
 Mořské oko
 Zvonička Pustevny
 klauz Vlaské
 Cyrilka
 Nová Ves
 Alsternova vila
 Harcovský most
 socha Radegasta
 Travné, Travný
 Frýdlant
 kaple sv. Floriána
 radnice
 hamr č. VII
 kaple na Kamenci
 horský hotel Solárka
 Morávka
 Lubno
 zvonička Pod Krásnou
 boží muka na Husinci
 Pražmo
 zvonička u Polků
 roubený dům č.p. 5
 Jezero
 boží muka - sv. Anna
 kostel sv. Josefa
 kostel Všech svatých
 vrchol Soláň
 zvonice Soláň
 židovský hřbitov
 Karlovské muzeum
 Vašendův kříž
 fojtství
 zvonice
 Karlovské fojství
 švédská mohyla
 Šmiřákův mlýn
 Kozlovice
 zvonička Měrkovice
 Myslík
 Muzeum sklářství
 Hukvaldská obora
Základní informace místa
ID místa: 11456
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.6.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama