Pomník Maryčky Magdonové – fiktivní postavy z básně Petra Bezruče. Dílo akad. sochaře Augustina Handzela financoval starohamerský Sokol a slavnostně odhaleno bylo 14.8.1933.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na pomník při hřbitovní zdi s márnicí v pozadí
© Jan P. Štěpánek 06/2009
Pomník na Starých Hamrech při zdejším hřbitově byl vystavěn na památku jedné z nejznámějších básní a literárních postav významného básníka Petra Bezruče – Maryčky Magdonové. K místu se dá pohodlně dostat od starohamerského kostela sv. Jindřicha v jehož blízkosti leží malý hřbitov. V jeho spodní zadní části se pomník nachází.
Jan P. Štěpánek, 21.6. 2009
historie

Nešťastný a tragický příběh chudého děvčete z hor, kterou nešťastný osud vehnal ze skal podél břehů do divoké vody řeky Ostravice, je obecně znám. Bezruč chtěl básní upozornit na těžký osud chudých obyvatel tohoto Bohem zapomenutého, ale krásného kraje. Pomník básníkově fiktivní postavě nechal u ostravského akademického sochaře Augustina Handzela zhotovit starohamerský oddíl Sokola. Dílo bylo zasazeno k ohradní zdi zdejšího hřbitůvku, aby tak symbolicky připomenulo, že právě k ohradní zdi hřbitovů byli pochováváni sebevrahové. Pomník byl odhalen 14. srpna 1933 a jeho odhalením byly zároveň připomenuty 65. narozeniny „slezského barda“ Petra Bezruče.

Jan P. Štěpánek, 21.6. 2009

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Staré Hamry

Místa v okolí

 kostel sv. Jindřicha
 kříž na Samčance
 hrable Červík
 kříž na Hutích
 Šorštýn
 kostel sv. Bedřicha
 Bílá
 Baranská skála
 šance Řečice
 klauz Kyčerov
 Šance
 klaus Panský
 Hartisov
 Čurabský klauz
 Lučovecký klauz
 Hubertova chata
 koryto potoka Mazák
 Maxův klauz
 kříž na Hluchance
 Bedřichův klaus
 zvonička
 Bílý Kříž
 kaple sv. Kříže
 šance na Obidové
 Gabrielina chata
 Lysá hora
 kaple na Kmínku
 Čarták
 Ondrášovy díry
 Čeladná
 Hamerská kaple
 Čertův stůl
 U Veličků
 Greiffka
 Leopoldova chata
 ostravický hamr č. I
 vodopády Satiny
 Mohelnický vodopád
 klauz Vlaské
 Mořské oko
 kaple sv. Floriána
 Zvonička Pustevny
 Cyrilka
 Nová Ves
 Harcovský most
 Alsternova vila
 Travné, Travný
 socha Radegasta
 Morávka
 Frýdlant
 radnice
 zvonička u Polků
 hamr č. VII
 Pražmo
 kaple na Kamenci
 zvonička Pod Krásnou
 Lubno
 boží muka na Husinci
 Jezero
 horský hotel Solárka
 roubený dům č.p. 5
 vrchol Soláň
 židovský hřbitov
 boží muka - sv. Anna
 Karlovské muzeum
 zvonice Soláň
 Karlovské fojství
 Vašendův kříž
 fojtství
 švédská mohyla
 Muzeum sklářství
 Šmiřákův mlýn
 Kozlovice
Základní informace místa
ID místa: 7949
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.6.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama