Empírový zámek byl přestavěn ze starší tvrze počátkem 19. stol. rodem Mattencloitů. Od roku 1933 se uvádí jako honosná vila, která byla majetkem lékaře Vítězslava Chlumského. Dnes je zámek v soukromém vlastnictví a veřejnosti nepřístupný.
Hlavní obrázek místa
© Jan P. Štěpánek 2004

Graficke pismenko Zámek v Dolních Tošanovicích vznikl na počátku 19. století jako menší venkovské sídlo Jana z Mattencloitu v empírovo klasicistním slohu, snad na místě starší tvrze z počátku 14. století. Stojí stranou středu obce, při silnici spojující Horní Tošanovice (se zachovalým zámkem) s Domaslavicemi (Horní a Dolní, kde rovněž až do demolice v 50. až 60. letech 20. století stávaly malé venkovské zámečky). Areál zámku č. p. 1 odděluje cesta od většího hospodářského dvora, který v minulosti k zámku přináležel. Zámek je stále ve vlastnictví potomků slavného doktora Vítězslava Chlumského, který statek získal v roce 1910. Protože jeho potomci zámek ve ...
Jan P. Štěpánek dle František Musil: Neznámé zámky Moravy a Slezska, 27.7. 2004

  historie

  Ves Tošanovice, ještě jako nerozdělená, se poprvé připomíná v r. 1305 v soupise desátků vratislavskému biskupovi. Byla kolébkou význačného slezského rodu Tluků z Tošanovic, z nichž jako první se zmiňuje roku 1316 jistý Vincenc. Tlukové zde měli i své drobné sídlo, jehož přesná lokalizace je však prozatím nejistá. K rozdělení vsi došlo až v souvislosti s majetkovými změnami na počátku 17. století. Tlukové seděli na dolní části rozdělené vsi

  Jan P. Štěpánek dle František Musil: Neznámé zámky Moravy a Slezska, 27.3. 2020

  popis

  Zámek tvoří jednopatrová budova obdélníkového půdorysu krytá prostou valbovou střechou. Severní strana zámku obrácená k silnici je rozčleněna středním rizalitem vrcholícím trojúhelníkovým tympanonem. Vstupní jižní průčelí obrácené do zahrady je zvýrazněno balkonem neseným čtyřmi mohutnými okrouhlými sloupy. Zahrada či spíše menší intimní dvorek jižně od zámku byl na východě a na západě ohraničen budovami s hospodářským příslušenstvím zámku

  Jan P. Štěpánek dle František Musil: Neznámé zámky Moravy a Slezska, 27.3. 2020

  Časová osa

  počátkem 14. století (?)
  Postavena malá tvrz
  16. prosinec 2015
  Kolem páté hodiny ráno vznikl požár střechy zámku. Požár byl uhašen kolem 8 hodiny. Zámek je po požáru neobyvatelný.


  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),