Kostel sv.Kateřiny prošel poslední rekonstrukcí v roce 2002, pravděpodobně vznikl zároveň s obcí před rokem 1300. Původně byl zděný kromě dřevěné věže, která se udržela až do roku 1800, poté přestavěna rovněž na zděnou.
Hlavní obrázek místa
hlavní průčelí kostela sv. Kateřiny
© Jan P. Štěpánek 08/2008
První zmínka o Vendryni pochází z roku 1305 a přibližně z této doby také pochází zdejší kostel sv. Kateřiny neboť jeho existence je doložena v listině vratislavského biskupství, pocházející právě z tohoto roku. Bohužel, dodnes neproběhl důkladnější archeologický výzkum, a tudíž zatím nebylo možné určit přesné stáří kostela. Kostel sv. Kateřiny byl původně zděný, kromě věže ta byla dřevěná. Od roku 1550 do roku 1654 patřil kostel protestantům, po roce 1654 připadnul zpět do rukou katolíkům jako tomu bylo od počátku zatím známé historie tohoto kostela. V roce 1800 byl „starý“ Vendryňský kostel ve velmi špatném stavu a to především jeho dřevěné části. Proto byl stržen trámový strop a byl nahrazen cihlovou klenbou, také původní dřevěná věž byla nahrazena zděnou. Roku 1891 dal kněz Olszak zvětšit malá okna (zřejmě románská) a koupil nový oltář. V roce 1910 rozhodl kněz Hermann o celkové přestavbě a proto presbytář a část staré (zřejmě románské) lodi byly zbourány a kostel byl rozšířen do tvaru kříže. Tuto podobu si kostel sv. Kateřiny zachoval až dodnes. V roce 2002 byla provedena zatím poslední rekonstrukce této krásné a zároveň jedné z nejstarších památek v tomto kraji.
Miroslav BITTER, 3.1. 2006
historie

Historie kostelu sv. Kateřiny

Tento katolický kostel je nepochybně chloubou obce. Pravdou je, že byl již od počátku farní, nelze však s jistotou určit přesné datum jeho vzniku. Někteří historikové datují vznik kostela už od 10. století. Biskup Šniegoň ve svém přípisu z roku 1860 udává vznik kostela až ve 12. století. Historik Franciszek Popiolek se naopak domníval, že povolení k vybudování kostela dostal až první šlechtický držitel obce Allisch von Orla. Skutečnost, že by kostel nechal postavit právě tento rytíř, je však velmi nepravděpodobná, protože byl husitou. Když však po jeho smrti v roce 1440 získal Vendryni Jakoubek z Březovic, kostel zde již stál. Pravděpodobně vznikl zároveň s obcí před rokem 1300. Některé prameny uvádějí, že byl původně dřevěný, ale např. kněz Józef Lubojacki ve své práci o kostele z roku 1913 (Dzieje kościola parafialnego w Wendryni oraz kościolów filialnych w Nydku i Bystrycy) však mimo jiné uvádí: Kostel byl postaven na pahorku nad…  číst dále

Vendryně-Wędrynia 1305-2005, 11.1. 2006

Další texty historie
pověsti

Jak se Adam Borek zasloužil o vznik monstrance

Jednou projížděla Černovským (dříve Czarnowcem) vrchnost z Uher do Saska. Během své cesty ztratila družina cennou skřínku s penězi. Nalezl jí lužnický mlynář Michal Sztefek, který ji ihned ukryl. Vrchnost se však s obrovskou ztrátou nesmířila a vyslala zpátky posly, aby skříňku našli. Přišli také do Lužnic, avšak mlynář Sztefek nález zatajil. Vrchnost pak obvinila své sloužící, že peníze ukradli a schovali. Nespravedlivě obvinění byli dokonce potrestáni smrtí. Peněz si však neužil ani mlynář Sztefek. O rok později totiž mlýn zasáhl požár, při kterém uhořel on i celá jeho rodina. Když přišel Adam Borek se svými hajduky ohledat místo neštěstí, nalezli hroudu roztavených peněz. Právě z té pak nechal vendryňský pán zhotovit v Těšíně monstranci.

Vendryně-Wędrynia 1305-2005, 3.1. 2006

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),

Místa v okolí

 Karpentná
 Vendryně
 Vendryně - vápenka
 evangelický kostel
 Dolní Líštná
 Třinec
 kostel sv. Mikuláše
 Hrádek nad Olší
 Hrádek nad Olší
 Konská
 kostel Božího Těla
 Velká Čantoryje
 Ropice
 Návsí
 Střítež
 kostel sv. Michala
 Vělopolí
 Městská střelnice
 radnice
 kostel sv. Kříže
 studna tří bratří
 synagoga
 evangelický kostel
 Horní Žukov
 městské hradby
 šance Dolní Lomná
 Brandýs
 Těšín
 Těšín
 Hnojník
 kostel sv. Mikuláše
 Písek
 evangelický kostel
 Prochaskova vila
 Třanovice
 zvonička u Polků
 Morávka
 šance na Kempě
 Horní Tošanovice
 šance Na Hrádku
 šance Studeničné
 Sušanské šance
 Hradiště
 Dolní Tošanovice
 Chotěbuz
 Stanislavice
 Rybí dům
 šance Bařiny
 Podobora
 šance Džolek
 kostel sv. Vavřince
 Kostelec
 šance Hrčava
 kostel sv. Trojice
 Jaškovská krčma
 Těrlicko
 šance na Obidové
Základní informace místa
ID místa: 3762
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama