Kostel sv.Kateřiny prošel poslední rekonstrukcí v roce 2002, pravděpodobně vznikl zároveň s obcí před rokem 1300. Původně byl zděný kromě dřevěné věže, která se udržela až do roku 1800, poté přestavěna rovněž na zděnou.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na kostel sv. Kateřiny
© Miroslav BITTER 12/2005
První zmínka o Vendryni pochází z roku 1305 a přibližně z této doby také pochází zdejší kostel sv. Kateřiny neboť jeho existence je doložena v listině vratislavského biskupství, pocházející právě z tohoto roku. Bohužel, dodnes neproběhl důkladnější archeologický výzkum, a tudíž zatím nebylo možné určit přesné stáří kostela. Kostel sv. Kateřiny byl původně zděný, kromě věže ta byla dřevěná. Od roku 1550 do roku 1654 patřil kostel protestantům, po roce 1654 připadnul zpět do rukou katolíkům jako tomu bylo od počátku zatím známé historie tohoto kostela. V roce 1800 byl „starý“ Vendryňský kostel ve velmi špatném stavu a to především jeho dřevěné části. Proto byl stržen trámový strop a byl nahrazen cihlovou klenbou, také původní dřevěná věž byla nahrazena zděnou. Roku 1891 dal kněz Olszak zvětšit malá okna (zřejmě románská) a koupil ...
Miroslav BITTER, 3.1. 2006

  historie

  Historie kostelu sv. Kateřiny
  Tento katolický kostel je nepochybně chloubou obce. Pravdou je, že byl již od počátku farní, nelze však s jistotou určit přesné datum jeho vzniku. Někteří historikové datují vznik kostela už od 10. století. Biskup Šniegoň ve svém přípisu z roku 1860 udává vznik kostela až ve 12. století. Historik Franciszek Popiolek se naopak domníval, že povolení k vybudování kostela dostal až první šlechtický držitel obce

  Vendryně-Wędrynia 1305-2005, 11.1. 2006
  Seznam farářů, kteří zde působili od roku 1654:
  1. 1654-1659 Jan Miedzanowski 2. 1651-1661 Jakub Józef Mitek (?) 3. 1661-1676 Pawel Sebestian Rychuld 4. 1676-1705 Jakub Józef Mitek 5. 1705-1715 Szymon Franc Niedziela 6. 1715-1745 Jan Antoni Miazma 7. 1745-1763 Jan Juda Hakenberg 8. 1763-1778 Jakub Bonczek 9. 1779-1792 Franciszek Pfeiffer 10. 1792-1803 Józef Maciej Czucher 11. 1803-1804 Michal Tetla 12. 1804-1807 Jan Brzuska 13. 1807-1809 Bernard Farbowski

  Vendryně-Wędrynia 1305-2005, 13.1. 2006

  pověsti

  Jak se Adam Borek zasloužil o vznik monstrance
  Jednou projížděla Černovským (dříve Czarnowcem) vrchnost z Uher do Saska. Během své cesty ztratila družina cennou skřínku s penězi. Nalezl jí lužnický mlynář Michal Sztefek, který ji ihned ukryl. Vrchnost se však s obrovskou ztrátou nesmířila a vyslala zpátky posly, aby skříňku našli. Přišli také do Lužnic, avšak mlynář Sztefek nález zatajil. Vrchnost pak obvinila své sloužící, že peníze ukradli a

  Vendryně-Wędrynia 1305-2005, 3.1. 2006
  Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),

  Místa v okolí

   Karpentná
   Vendryně
   Vendryně - vápenka
   evangelický kostel
   Dolní Líštná
   Třinec
   kostel sv. Mikuláše
   Hrádek nad Olší
   Hrádek nad Olší
   Konská
   kostel Božího Těla
   Velká Čantoryje
   Ropice
   Návsí
   Střítež
   kostel sv. Michala
   Vělopolí
   Městská střelnice
   radnice
   kostel sv. Kříže
   studna tří bratří
   synagoga
   evangelický kostel
   Horní Žukov
   městské hradby
   šance Dolní Lomná
   Brandýs
   Těšín
   Těšín
   Hnojník
   kostel sv. Mikuláše
   Písek
   evangelický kostel
   Prochaskova vila
   Třanovice
   zvonička u Polků
   Morávka
   šance na Kempě
   Horní Tošanovice
   šance Na Hrádku
   šance Studeničné
   Sušanské šance
   Hradiště
   Dolní Tošanovice
   Chotěbuz
   Stanislavice
   Rybí dům
   šance Bařiny
   Podobora
   šance Džolek
   kostel sv. Vavřince
   Kostelec
   šance Hrčava
   kostel sv. Trojice
   Jaškovská krčma
   Těrlicko
   šance na Obidové
  Základní informace místa
  ID místa: 3762
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 13.1.2006
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama