Hradiště neznámého původu, nesprávně označované též "hrad Boleslav", leží u soutoku Mže a Otročínského potoka na katastru Milíkov u Stříbra. Středověké osídlení bylo vyloučeno, jde tedy o hradiště pravěké, snad z doby halštatské. Zapsáno jako kulturní památka od r. 1958.
Hlavní obrázek místa
hradiště Milíkov
© Lukáš Malý 01/2022
Stopy pravěkého hradiště, někdy nesprávně nazývaného také "hrad Boleslav", se nacházejí na ostrohu nad soutokem Otročínského potoka a řeky Mže na katastrálním území Milíkov u Stříbra, podle něhož je nazýváno. Lokalita leží zároveň přímo nad silnicí II/605 ze Stříbra do Boru u Tachova. Na hradiště však nevede žádná přístupová cesta. Starobylá vesnice Milíkov, doložená od r. 1115, je místní částí města Stříbro, od něhož leží 5 km západně, a má asi 60 obyvatel.
Jiří Špaček, 9.9. 2022
historie

Hradiště Milíkov leží asi 1 km severovýchodně od stejnojmenné vsi nad soutokem Mže a Otročínského potoka. Lokalitu bezdůvodně spojil s názvem Boleslav v r. 1974 Adolf Vešta. Povrchový průzkum však zcela vyloučil její středověké osídlení a charakter dochovaného valu odpovídá spíše pravěkým opevněním. Předpokládá se tedy, že se na ostrožně nacházelo pravěké opevněné výšinné sídliště. Archeologické nálezy, které by umožnily přesnější datování, nebyly zatím sběrem získány. Přestože středověké osídlení místa nebylo prokázáno, je možné, že opevnění ve strategické poloze nad cestou a blízkým brodem přes řeku bylo využíváno i v mladších obdobích. Hradiště se nachází na ostrožně v nadmořské výšce asi 420 metrů. Nejužší místo přístupové šíje přetíná 1,5–2,5 metru vysoký val, podél jehož jihovýchodní strany vede cesta do zadní části ostrožny. Vrchní plocha valu je poškozená nepravidelnými jámami. Podél cesty, která poškodila val, jsou patrné kameny,…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 9.9. 2022

Komentáře

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Milíkov

Místa v okolí

 Svojšín
 Svojšín
 Husitská bašta
 Mostní brána
 štola Svatá Anna
 Koubkova brána
 Stříbro – MPZ
 brána do sadu
 štola Svatá Barbora
 Prokopská štola
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 kostel sv. Petra
 Žďár
 Šontál
 Ošelín
 Černošín
 Slavice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Markéty
 Volfštejn
 Sulislav
 kostel sv. Jiří
 Cebiv
 Alfrédov
 Lhota
 Očín
 Prostiboř
 židovský hřbitov
 Třebel
 Trpísty
 Sviňomazský hrádek
 Nedražice
 Gutštejn
 Daňkov
 Pňovany
 Bezemín
 Šipín
 kostel sv. Barbory
 Loreta
 kostel sv. Mikuláše
 Bor u Tachova
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Kořen
 Kořen
 Bavůrkův kříž
 Hradištský vrch
 synagoga
 Švamberk
 Rochlov
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
 Luhov
 Krukanice
 kostel sv. Mikuláše
 Milkov
 židovský hřbitov
 Luhov
 Luhov
 Český mlýn
 Březinka
 Bernartice
 Hradec u Stoda
 kostel sv. Jiří
 Bohušův vrch
Základní informace místa
ID místa: 16711
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.9.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama