Štola Sv. Anna se nachází těsně u řeky Mže a je 2. zastavením naučné stezky „Středověké hornictví na stříbrsku“. Je to jedna z mála štol v okolí, která se dochovala v původní podobě. Délka chodby je asi 42 m, výška 1 m a šířka 0,5 m.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 03/2004
Štola Sv. Anna se nachází u druhého zastavení naučné stezky „Středověké hornictví na stříbrsku“, těsně při břehu řeky Mže. Většina štol v Centrálním stříbrském revírů pochází ze 14. až 15. stol. a do dnešní podoby byla upravena až v 19. století. Štola Sv. Anna je jedna z mála, která se dochovala v původní podobě. Původně probíhala těžba na této žíle povrchovým způsobem, kdy se hloubilo z povrchu a později šikmo do hloubky. Asi v 1.5 století byl proražen štolový vchod, nazývaný Anna. Délka chodby je asi 42 m, výška 1 m a šířka 0,5 m. Plánek a seznam zajímavostí a zastavení celé naučné stezky najdete u hesla Mostní brána (Stříbro).
22.3. 2004
Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Stříbro

Místa v okolí

 Mostní brána
 štola Svatá Barbora
 Koubkova brána
 Husitská bašta
 Stříbro – MPZ
 brána do sadu
 Prokopská štola
 kostel sv. Petra
 mariánský sloup
 kostel sv. Jakuba
 Žďár
 Sulislav
 kostel sv. Markéty
 Svojšín
 Svojšín
 Alfrédov
 Slavice
 kostel sv. Vavřince
 Cebiv
 Trpísty
 Pňovany
 Šontál
 Černošín
 Sviňomazský hrádek
 Rochlov
 Nedražice
 Úlice
 kostel sv. Vavřince
 Ošelín
 Luhov
 Očín
 Gutštejn
 kostel sv. Jiří
 Lhota
 Daňkov
 Volfštejn
 Bezemín
 židovský hřbitov
 kostel sv. Barbory
 Prostiboř
 kaple sv. Diviše
 Šipín
 kaple Panny Marie
 Krukanice
 kostel sv. Mikuláše
 Luhov
 Luhov
 Staré Lipno
 Hradištský vrch
 Buben
 Třebel
 Janovský mokřad
 Bavůrkův kříž
 Švamberk
 kostel sv. Jiří
 Hradec u Stoda
 Líšťany
 židovský hřbitov
 Kořen
 Milkov
 Kořen
 synagoga
 Stará pošta
 Podmokly
 Český mlýn
 Březinka
 Bernartice
Základní informace místa
ID místa: 361
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.3.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama