Zřícenina hradu založeného v 1. polovině 13. století. Roku 1316 majitel Beneda z Volfštejna. Do roku 1460 je hrad v držení pánů jeho rodu, poté jej získal do majetku sousední hrad Třebel. Volfštejn ztratil význam roku 1470 za bojů Zelenohorské jednoty s vojsky krále Jiřího z Poděbrad. Poté je pustý.
Hlavní obrázek místa
Volfštejn 28.2. 2015
© Emanuel Toman, 03/2015

VOLFŠTEIN HRAD.

Nad městečkem Černošínem zdvihá se znenáhla krajina, až pak se končí tato výšina dvěma hřbety, kterým oběma se říká Vlčí hory (Wolfsberg). Zadní z nich porostlý jest krásným lesem, přední z nich jest na bocích z části lesem, z části pastvinou a souvisí se zadní horou plání, na níž jest osada Wolfsberg. Pod ní na konci předního návrší stojí zříceniny hradu Volfšteina. Cesta ke hradu vedoucí borovým lesem jest příjemnou procházkou. Nevelký kus před hradem u samé cesty jest malá ostrožna, na níž bylo kamenné opevnění ku bránění přístupu. Před samým hradem otáčí se cesta a jde po celé délce hradiště jako pravostranná cesta a pak kolem hradu na jihovýchodní straně až k bývalému vchodu, který byl na oné straně, která nehledí k Černošínu. Tam, kde se cesta u konce hradu náhle otočila, jest jáma při cestě náspem otočená; bezpochyby to byla nádržka pro vodu. Hned za tím cesta pokračuje po hřebenu vysokého náspu, který jest na jižní straně. Mezi ním a hradem jest široký příkop, který jej (hrad) na jižní a západní straně zavíral. Hrad Volfštein nebyl rozsáhlý, nicméně poskytoval dosti pohodlí jediné rodině a její čeládce nevelké, a nejsa velkého obvodu mohl býti tím snáze od pána a malé čeledí bráněn. Aby pak obrana snadná byla, vyhlédl si zakladatel nejpříhodnější místo na svém zboží. Kde nebyla příkrá stráň, udělány příkopy velmi široké a jako stěny srázní a přístup venkovským opevněním stížil. Za to byla brána prosta, nacházejíc se ve zdi, která se s ní již dávno sesula. Přijdouc ze brány do dvora bylo v pravo čtverhranaté stavení, jehož tři strany byly také hradbami a proto jsou hrubší než čtvrtá strana ke dvoru obrácená. Stavení to bylo prvotně dvě patra vysoké. Podzemí jeho je samým rumem zasypáno. Přízemí jeho pro bezpečnost bylo bez oken; nad ním byla podlaha, jak svědčí díry pro trámy. V prvním poschodí v severozápadním rohu jsou dvě okna, jedno větší,…  číst dále
August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze Království českého (kn.13), 20.8. 2002
historie

Hrad Volfštejn stával nad městečkem Černošínem mezi hřbety Vlčí hory, nedaleko pozdější významné cesty ze Stříbra k Plané a Chebu. Páni z Volfštejna byli jednou z větví, které se odštěpily z rodu majitelů Svojšína a byli tak příbuzní i s držiteli Třebele. Svědčí o tom jak záliba v určitých jménech (Ctibor, Beneda, Oldřich, Vilém), tak i stejný erb (tři příčné pruhy). Klenotem byla vlčí hlava, někdy dokonce celý vlk a odtud asi pochází i jméno hradu, který podle uměleckohistorického rozboru (D. Menclová) vznikl před polovinou 13. století (historikové – A. Sedláček, G. Schmidt – datovali tuto událost až do konce 13. století). Prvním známým majitelem hradu byl Ctibor „z Volšteina", kterého kolem r. 1316 zavraždili Dluhomil a Bedřich z Brodu a byli proto zemským soudem pokutováni částkou 600 hřiven stříbra. Před soud je pohnal Ctiborův syn Beneda, jenž snad měl tři syny. Z nich Protiva se usídlil jako…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, 16.11. 2009

pověsti

Vilém a Jan Žižka

Mladý Vilém z Volfštejna se při pobytu v Praze přátelil s Janem Žižkou z Trocnova a oba se zde ucházeli o přízeň stejné slečny, která si vzala za muže Viléma. Tím začalo nepřátelství pána z Volfštejna a Žižky až tak, že při křtu první dcerky Ludmily při hostině přemohla Žižku zlost a udeřil Viléma do obličeje pečenou srnčí kýtou. Za husitských válek obléhal Žižka se svým vojskem hrad Volfštejn a tehdy zemřela i Vilémova choť, paní z Volfštejna. Vilém s dcerou Ludmilou a se správcem uprchli tajnou chodbou do údolí řeky Mže. Žižka hrad dobyl, všechny obránce pozabíjel, ale svého nepřítele nenašel. Později při výzvědné výpravě nalezl Žižka se skupinou bojovníků lesní chatu, v které tito tři přebývali. Dcera Ludmila chtěla otce bránit, ale jak Žižka uviděl krásnou dívku, podobnou své matce, okouzlen její krásou a odvahou, smířil se s Vilémem a spolu se pak odstěhovali do Prahy.

12.10. 2003

Půdorys místa


F.A. HEBER
Obrázek

Komentáře

15.8.2008 16:51 Cháron
Na Volfštejnu (Vlčáku) jsem párkrát byl,i v noci.Musím Vám říci,že je to dost mysteriózní místo....les....ticho........nad váma mraky.....měsíc nekouká,takže je tma....jdete a najednou stojíte u věže a kusu zdi.Zvláštní pocit.Vidíte něco,co tu stojí pár set let....bez hnutí odolává zubu času.Stojíte tak před tou věží a cítíte,že k vám "mluví".
Kdo ten pocit nezažil,asi to těžko pochopí.......
1.11.2011 12:34 michaela
kazde misto ma svou dusi, a musim dat za pravdu, ze Volfstejn je velmi zajimave misto, kus za hradem je nadherny lesik, kde kdysi staval pivovar, a vesnice jiz zanikla.
9.6.2008 21:12 Ordyna
Je jisté,že vše stojí na penězích,kdo by však měl zájem i o ruční pomoc,domluvte se na obecním úřadě v Černošicích,tam Vám dají spojení na sdružení,které se o hrad stará.
9.6.2008 21:15 Ordyna
oprava né Černošice,ale Černošín.
Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Černošín

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 Černošín
 Třebel
 Šontál
 Lhota
 Ošelín
 židovský hřbitov
 Kořen
 Svojšín
 Kořen
 synagoga
 Svojšín
 kostel sv. Vavřince
 Slavice
 Český mlýn
 Očín
 Cebiv
 Milkov
 Švamberk
 Bavůrkův kříž
 Bohušův vrch
 Husitská bašta
 kostel sv. Petra
 Mostní brána
 Hradištský vrch
 kostel Všech svatých
 Lhotka
 Stříbro – MPZ
 Dolní Polžice
 štola Svatá Anna
 brána do sadu
 Koubkova brána
 štola Svatá Barbora
 Gutštejn
 štola Svatý Gottwill
 Planá
 Prokopská štola
 Daňkov
 kostel sv. Mikuláše
 Tisová
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Mikuláše
 Bor u Tachova
 Loreta
 Bezemín
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 Bezdružice
 kaple Panny Marie
 Sviňomazský hrádek
 Chodová Planá
 Lazurová hora
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Trpísty
 Falštejn
 Pernolec
 Částkov
 Žďár
 kostel sv. Anny
 Zahrádecká kyselka
 židovský hřbitov
 Sulislav
 Nové Sedliště
 Berchembogen
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Úterý – MPZ
 radnice
 mariánský sloup
 Alfrédov
 Velké Dvorce
 Přimda
Kontaktní informace
Spolek pro záchranu hradu Volfštejna
Václav Menčík
Všeruby č.p. 383
330 16 Všeruby u Plzně
Tel: 606 613 057
vaclavmencik@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 326
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama