Zřícenina hradu založeného v 1. polovině 13. století. Roku 1316 majitel Beneda z Volfštejna. Do roku 1460 je hrad v držení pánů jeho rodu, poté jej získal do majetku sousední hrad Třebel. Volfštejn ztratil význam roku 1470 za bojů Zelenohorské jednoty s vojsky krále Jiřího z Poděbrad. Poté je pustý.
Hlavní obrázek místa
čtyřhranný objekt a bergfrit
© Miroslav Rybáček, 09/2006

VOLFŠTEIN HRAD.

Nad městečkem Černošínem zdvihá se znenáhla krajina, až pak se končí tato výšina dvěma hřbety, kterým oběma se říká Vlčí hory (Wolfsberg). Zadní z nich porostlý jest krásným lesem, přední z nich jest na bocích z části lesem, z části pastvinou a souvisí se zadní horou plání, na níž jest osada Wolfsberg. Pod ní na konci předního návrší stojí zříceniny hradu Volfšteina. Cesta ke hradu vedoucí borovým lesem jest příjemnou procházkou. Nevelký kus před hradem u samé cesty jest malá ostrožna, na níž bylo kamenné opevnění ku bránění přístupu. Před samým hradem otáčí se cesta a jde po celé délce hradiště jako pravostranná cesta a pak kolem hradu na jihovýchodní straně až k bývalému vchodu, který byl na oné straně, která nehledí k Černošínu. Tam, kde se cesta u konce hradu náhle otočila, jest jáma při cestě náspem otočená; bezpochyby to byla nádržka pro vodu. Hned za tím cesta pokračuje po hřebenu vysokého náspu, který jest na jižní straně. Mezi ním a hradem jest široký příkop, který jej (hrad) na jižní a západní straně zavíral. Hrad Volfštein nebyl rozsáhlý, nicméně poskytoval dosti pohodlí jediné rodině a její čeládce nevelké, a nejsa velkého obvodu mohl býti tím snáze od pána a malé čeledí bráněn. Aby pak obrana snadná byla, vyhlédl si zakladatel nejpříhodnější místo na svém zboží. Kde nebyla příkrá stráň, udělány příkopy velmi široké a jako stěny srázní a přístup venkovským opevněním stížil. Za to byla brána prosta, nacházejíc se ve zdi, která se s ní již dávno sesula. Přijdouc ze brány do dvora bylo v pravo čtverhranaté stavení, jehož tři strany byly také hradbami a proto jsou hrubší než čtvrtá strana ke dvoru obrácená. Stavení to bylo prvotně dvě patra vysoké. Podzemí jeho je samým rumem zasypáno. Přízemí jeho pro bezpečnost bylo bez oken; nad ním byla podlaha, jak svědčí díry pro trámy. V prvním poschodí v severozápadním rohu jsou dvě okna, jedno větší,…  číst dále
August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze Království českého (kn.13), 20.8. 2002
historie

Hrad Volfštejn stával nad městečkem Černošínem mezi hřbety Vlčí hory, nedaleko pozdější významné cesty ze Stříbra k Plané a Chebu. Páni z Volfštejna byli jednou z větví, které se odštěpily z rodu majitelů Svojšína a byli tak příbuzní i s držiteli Třebele. Svědčí o tom jak záliba v určitých jménech (Ctibor, Beneda, Oldřich, Vilém), tak i stejný erb (tři příčné pruhy). Klenotem byla vlčí hlava, někdy dokonce celý vlk a odtud asi pochází i jméno hradu, který podle uměleckohistorického rozboru (D. Menclová) vznikl před polovinou 13. století (historikové – A. Sedláček, G. Schmidt – datovali tuto událost až do konce 13. století). Prvním známým majitelem hradu byl Ctibor „z Volšteina", kterého kolem r. 1316 zavraždili Dluhomil a Bedřich z Brodu a byli proto zemským soudem pokutováni částkou 600 hřiven stříbra. Před soud je pohnal Ctiborův syn Beneda, jenž snad měl tři syny. Z nich Protiva se usídlil jako…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, 16.11. 2009

pověsti

Vilém a Jan Žižka

Mladý Vilém z Volfštejna se při pobytu v Praze přátelil s Janem Žižkou z Trocnova a oba se zde ucházeli o přízeň stejné slečny, která si vzala za muže Viléma. Tím začalo nepřátelství pána z Volfštejna a Žižky až tak, že při křtu první dcerky Ludmily při hostině přemohla Žižku zlost a udeřil Viléma do obličeje pečenou srnčí kýtou. Za husitských válek obléhal Žižka se svým vojskem hrad Volfštejn a tehdy zemřela i Vilémova choť, paní z Volfštejna. Vilém s dcerou Ludmilou a se správcem uprchli tajnou chodbou do údolí řeky Mže. Žižka hrad dobyl, všechny obránce pozabíjel, ale svého nepřítele nenašel. Později při výzvědné výpravě nalezl Žižka se skupinou bojovníků lesní chatu, v které tito tři přebývali. Dcera Ludmila chtěla otce bránit, ale jak Žižka uviděl krásnou dívku, podobnou své matce, okouzlen její krásou a odvahou, smířil se s Vilémem a spolu se pak odstěhovali do Prahy.

12.10. 2003

Půdorys místa


F.A. HEBER
Obrázek
Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Černošín

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 Černošín
 Třebel
 Šontál
 Lhota
 Ošelín
 Kořen
 Svojšín
 Kořen
 Svojšín
 Slavice
 kostel sv. Vavřince
 Očín
 Cebiv
 Švamberk
 Milkov
 Bavůrkův kříž
 Bohušův vrch
 Husitská bašta
 kostel sv. Petra
 Mostní brána
 kostel Všech svatých
 Lhotka
 Hradištský vrch
 Stříbro – MPZ
 Dolní Polžice
 brána do sadu
 štola Svatá Anna
 Koubkova brána
 štola Svatá Barbora
 štola Svatý Gottwill
 Prokopská štola
 Gutštejn
 Planá
 Daňkov
 Tisová
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 Loreta
 Bor u Tachova
 Bezemín
 mariánský sloup
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 Bezdružice
 kaple Panny Marie
 Hrádek
 Chodová Planá
 Lazurová hora
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Pernolec
 Trpísty
 Falštejn
 Částkov
 Žďár
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 Sulislav
 Nové Sedliště
 Berchembogen
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Úterý – MPZ
 radnice
 mariánský sloup
 Alfrédov
 Velké Dvorce
 Přimda
Kontaktní informace
Spolek pro záchranu hradu Volfštejna
Václav Menčík
Všeruby č.p. 383
330 16 Všeruby u Plzně
Tel: 606 613 057
vaclavmencik@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 326
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama