V letech 1573–1574 byl postaven dnešní kostel, stavbě byl použit pískovec ze zbořeného románského kostela. Kostel byl již jednou uzavřen na konci 18. stol., v první polovině 19. století byl znovu opraven a ve 21. stol. opět chátrá.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 03/2004
Když odbočíte do centra Stříbra hned za mostem přes řeku Mži, uvidíte kousek nad benzinovou pumpou vpravo husitskou baštu a vlevo kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kolem kostela je bývalý hřbitov, kde se již od roku 1893 nepohřbívá. Prostor okolo kostela je volně přístupný, samotný kostel je zabedněn. Kostel je ve velmi zuboženém stavu, vnitřní zařízení bylo zcela odstraněno, v kostele zůstalo jen kamenné řečniště. Jedná se obdélníkovou stavbu bez věže.
21.3. 2004
historie

Původně na tomto místě stál údajně románský kostel. V letech 1573–1574 byl postaven dnešní kostel stavitelem Honzíkem. Při stavbě byl použit pískovec ze zbořeného románského kostela. Kostel byl již jednou uzavřen na konci 18. stol., v první polovině 19. století byl znovu opraven a ve 21. stol. opět chátrá.

21.3. 2004

Půdorys místa


© J. Kamper, Z. Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v Království českém, Praha 1908
Obrázek
Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Stříbro

Místa v okolí

 Husitská bašta
 Mostní brána
 štola Svatá Anna
 Stříbro – MPZ
 Koubkova brána
 brána do sadu
 štola Svatá Barbora
 Prokopská štola
 kostel sv. Petra
 mariánský sloup
 kostel sv. Jakuba
 Žďár
 Sulislav
 Svojšín
 Svojšín
 Alfrédov
 Slavice
 kostel sv. Vavřince
 Šontál
 Cebiv
 Trpísty
 Pňovany
 Černošín
 Hrádek
 Ošelín
 Očín
 Rochlov
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
 Nedražice
 kostel sv. Jiří
 Lhota
 Gutštejn
 Volfštejn
 Daňkov
 Bezemín
 Šipín
 kostel sv. Barbory
 kaple Panny Marie
 Prostiboř
 židovský hřbitov
 kaple sv. Diviše
 Luhov
 Luhov
 Hradištský vrch
 Třebel
 Bavůrkův kříž
 Buben
 Švamberk
 Falštejn
 kostel sv. Jiří
 Hradec u Stoda
 Kořen
 Milkov
 Líšťany
 Kořen
 Stará pošta
 Podmokly
 Březinka
 Bernartice
Základní informace místa
ID místa: 304
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.3.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama