Královská Prokopská dědičná štola byla ražena jako páteřní. Dříve nesla též název Kašparova štola. Jedná se o nejvýznamnější dílo Centrálního stříbrského revíru, vznikla počátkem 16. stol. V roce 1743 převzal štolu stát (rakouský báňský úřad), v té době měla délku 2,5 km.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 03/2004
Královská Prokopská dědičná štola je 6. zastavením naučné stezky „Středověké hornictví na stříbrsku“. Dříve též mimo jiné měla název Kašparova štola. Jedná se o nejvýznamnější dílo Centrálního stříbrského revíru. Tato štola byla ražena jako páteřní. Štola vznikla počátkem 16. stol. V roce 1743 převzal štolu stát (rakouský báňský úřad), v té době měla délku 2,5 km. Prokopská štola je nejzasším místem naučné stezky. V jejím okolí můžete najít další štoly a přes řeku se vám otvírá pohled na zříceninu kostela sv. Maří Magdaleny, bývalý klášter minoritů a bývalý pivovar. Nyní přejdete po červené lávce přes řeku Mži a budete se vracet zpět po levém břehu řeky. Jak vidíte ve sloupci okolí je Mostní věž vzdálena vzdušnou čarou jen 700 m, po cestě však budete muset ujít dvojnásobek – 1,5 km. Plánek a seznam zajímavostí a zastavení naučné stezky „Středověké hornictví na stříbrsku“ najdete u hesla Mostní věž (Stříbro). Plánek štol a šachet u hesla štola Sv. Anna (Stříbro).
22.3. 2004
Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Stříbro

Místa v okolí

 Stříbro – MPZ
 Koubkova brána
 štola Svatá Barbora
 brána do sadu
 štola Svatá Anna
 Mostní brána
 Husitská bašta
 kostel sv. Petra
 Žďár
 mariánský sloup
 kostel sv. Jakuba
 Sulislav
 Svojšín
 Svojšín
 Alfrédov
 Slavice
 Pňovany
 kostel sv. Vavřince
 Trpísty
 Cebiv
 Šontál
 Hrádek
 Černošín
 kostel sv. Vavřince
 Rochlov
 Úlice
 Nedražice
 Gutštejn
 Očín
 Ošelín
 Daňkov
 kaple sv. Diviše
 Bezemín
 Lhota
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Jiří
 Šipín
 kaple Panny Marie
 Volfštejn
 Luhov
 Luhov
 židovský hřbitov
 Prostiboř
 Hradištský vrch
 Buben
 Třebel
 Bavůrkův kříž
 Švamberk
 Falštejn
 kostel sv. Jiří
 Hradec u Stoda
 Líšťany
 kostel sv. Josefa
 Milkov
 Kořen
 Kořen
 Stará pošta
 Frumštejn
 Podmokly
 Březinka
 Křížový vrch
Kontaktní informace
Spravuje:
Hornicko-historický
spolek Stříbro
Západní Předměstí 861
349 01 Stříbro
Tel: +420 354 614 567
Základní informace místa
ID místa: 474
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.3.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama