Zřícenina poutního kostela Svatý Jan. Údajně existuje již od 11. století. První písemná zmínka z roku 1572. Císařem Josefem II. byl kostel zrušen, poté byl rodem Nosticů přestavěn na porcelánku. V roce 2000 se zde natáčel film Z pekla štěstí 2.
Hlavní obrázek místa
Svatý Jan
Celkový pohled na zříceninu kostela svatého Jana.
© Michal Pavlík, 03/2009
K místu se lze dostat po zelené turistické značce buďto z údolí řeky Mže z Ústí přes Janov nebo od Tachova přes Kumpoleckou přehradu. Obě trasy vedou nádhernou krajinou. Při cestě od Janova se dokonce prochází původní smrkovou alejí. Krásná pěší cesta je také z Kočova proti produ Kočovského potoka (také zvaného Suchá), ta však není značena. Autem se lze dostat přímo ke zřícenině po místní silnici z Kočova do Tachova. V Kočově tato silnice odbočuje od hlavní silnice Planá - Bor těsně za mostem přes Mži (vpravo ve směru od Plané u Mar. Lázní). Autem lze taktéž dojet do již zmíněného Janova, který leží přímo na hlavní silnici (mezi Kočovem a Bezděkovem) a odtud pěšky po zelené (cca 20 min.).
Michal Pavlík, 9.11. 2007
historie

Janov – malá ves u Svatého Jana

Při hlavní silnici z Plané na Bor, mezi Kočovem a Bezděkovem, najdeme malou ves jménem Janov. Víska se nachází nedaleko zříceniny kostela Svatého Jana. Možná, že podle poutního kostela byla ves i kdysi pojmenována. Kdo ví, jistá souvislost tady ale je. Ves vznikla údajně roku 1686 a v roce 1838 zde stálo 14 usedlostí. Ještě v roce 1930 zde žilo 83 obyvatel. Po 2. světové válce ale i na Janov dopadla vlna odlivu Němců z českého pohraničí a ve vsi zůstalo jen několik málo obyvatel. V roce 2007 ještě stály v Janově čtyři domy. Dva z nich byly ale na přelomu let 2007 a 2008 zbourány, aby uvolnily místo nové trase silnice. Dnes tak Janov tvoří jediné dva domy po jedné straně silnice, oddělené od sebe malým rybníčkem a autobusovou zastávkou. Silnice, která dříve zajišťovala Janovu spojení se světem, přináší dnes malé vísce spíše zkázu. Kdo ví, zda za několik desítek let budeme vůbec vědět, že Janov někdy existoval. Zbylé dva…  číst dále

Michal Pavlík (zdroj: www.tachov.cz), 17.3. 2009

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Kočov

Místa v okolí

 Lhotka
 Tisová
 kostel sv. Mikuláše
 Pernolec
 Částkov
 kostel sv. Anny
 Tachov
 městské opevnění
 Třebel
 Bohušův vrch
 Nové Sedliště
 Planá
 Ošelín
 jízdárna
 kostel sv. Mikuláše
 Volfštejn
 Bor u Tachova
 Loreta
 Kořen
 Kořen
 Chodová Planá
 kostel sv. Jiří
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Šontál
 Černošín
 Velké Dvorce
 Svojšín
 židovský hřbitov
 Svojšín
 Lhota
 Přimda
 Berchembogen
 Lazurová hora
 Jánský zámek
 kostel sv. Anny
 Svatovítský zámek
 Lesná
 Broumov
 Milkov
 Milíře u Rozvadova
 Švamberk
 Prostiboř
Základní informace místa
ID místa: 5751
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama