Zřícenina poutního kostela Svatý Jan. Údajně existuje již od 11. století. První písemná zmínka z roku 1572. Císařem Josefem II. byl kostel zrušen, poté byl rodem Nosticů přestavěn na porcelánku. V roce 2000 se zde natáčel film Z pekla štěstí 2.
Hlavní obrázek místa
Svatý Jan
Celkový pohled na zříceninu kostela svatého Jana.
© Michal Pavlík, 03/2009
K místu se lze dostat po zelené turistické značce buďto z údolí řeky Mže z Ústí přes Janov nebo od Tachova přes Kumpoleckou přehradu. Obě trasy vedou nádhernou krajinou. Při cestě od Janova se dokonce prochází původní smrkovou alejí. Krásná pěší cesta je také z Kočova proti produ Kočovského potoka (také zvaného Suchá), ta však není značena. Autem se lze dostat přímo ke zřícenině po místní silnici z Kočova do Tachova. V Kočově tato silnice odbočuje od hlavní silnice Planá - Bor těsně za mostem přes Mži (vpravo ve směru od Plané u Mar. Lázní). Autem lze taktéž dojet do již zmíněného Janova, který leží přímo na hlavní silnici (mezi Kočovem a Bezděkovem) a odtud pěšky po zelené (cca 20 min.).
Michal Pavlík, 9.11. 2007
historie

Janov – malá ves u Svatého Jana

Při hlavní silnici z Plané na Bor, mezi Kočovem a Bezděkovem, najdeme malou ves jménem Janov. Víska se nachází nedaleko zříceniny kostela Svatého Jana. Možná, že podle poutního kostela byla ves i kdysi pojmenována. Kdo ví, jistá souvislost tady ale je. Ves vznikla údajně roku 1686 a v roce 1838 zde stálo 14 usedlostí. Ještě v roce 1930 zde žilo 83 obyvatel. Po 2. světové válce ale i na Janov dopadla vlna odlivu Němců z českého pohraničí a ve vsi zůstalo jen několik málo obyvatel. V roce 2007 ještě stály v Janově čtyři domy. Dva z nich byly ale na přelomu let 2007 a 2008 zbourány, aby uvolnily místo nové trase silnice. Dnes tak Janov tvoří jediné dva domy po jedné straně silnice, oddělené od sebe malým rybníčkem a autobusovou zastávkou. Silnice, která dříve zajišťovala Janovu spojení se světem, přináší dnes malé vísce spíše zkázu. Kdo ví, zda za několik desítek let budeme vůbec vědět, že Janov někdy existoval. Zbylé dva…  číst dále

Michal Pavlík (zdroj: www.tachov.cz), 17.3. 2009

Komentáře

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Kočov

Místa v okolí

 Lhotka
 kostel sv. Mikuláše
 Tisová
 Pernolec
 Částkov
 kostel sv. Anny
 gotická boží muka
 městské opevnění
 Tachov
 Bohušův vrch
 Třebel
 Nové Sedliště
 Planá
 Vysoká
 Ošelín
 jízdárna
 Husmannova kaple
 Světce
 kostel sv. Mikuláše
 Český mlýn
 Volfštejn
 Bor u Tachova
 Loreta
 Kořen
 synagoga
 Kořen
 židovský hřbitov
 Chodová Planá
 kostel sv. Jiří
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Černošín
 Šontál
 vodní nádrž Lučina
 Velké Dvorce
 Svojšín
 židovský hřbitov
 Svojšín
 Lhota
 Berchembogen
 Přimda
 Lazurová hora
 Jánský zámek
 kostel sv. Anny
 Stráž
 Svatovítský zámek
 Lesná
 Broumov
 Milkov
 Milíře u Rozvadova
 Švamberk
 Prostiboř
Základní informace místa
ID místa: 5751
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama