Barokní zámeček v přelomu 17. a 18. stol, sna v místě staršího sídla. První zprávy z r. 1374 (majitelem Racek). R. 1823 Lhotka koupena knížetem Alfredem Windischgrätzem a přiřazena k tachovskému panství. V areálu impozantní špýchar a socha sv. Jana Nepomuckého. Dnes je budova značně zchátralá.
Hlavní obrázek místa
Lhotský zámek
© bohumil zizka, 11/2010
Lhotku protíná cyklostezka č. 2167
zdroj: www.lhotka.biz, 22.11. 2010
historie

Původně byla ve Lhotce tvrz, posléze v jejím místě postaven barokní zámek. První písemná zmínka pochází z roku 1374, kdy byl jejím majitelem vladyka Racek. Spolehlivé zprávy jsou dochovány teprve z poloviny 16. století, kdy bylo sídlo domovem Rendlů z Úšavy. Vystřídaly se zde postupně rodiny Gutštejnů, Tuchárů, Perglarů a další. Patrová barokní budova, postavená snad Kašparem Leopoldem Perglárem kolem roku 1700, je obdélníkového tvaru s valbovou střechou. Roku 1823 byla Lhotka koupena knížetem Alfredem Windischgrätzem. Ten ji přiřadil k tachovskému panství. V areálu je k vidění impozantní třípatrový špýchar. Za ním stojí socha sv. Jana Nepomuckého – původně stála na okraji rybníka u zámku, který byl za socialismu zavezen. Dnes je budova značně zchátralá a užívá ji provoz Truhlárna Lhotka.

upraveno L.H. podle www.turista.tachov-mesto.cz, 22.11. 2010

Komentáře

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Lhotka

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Tisová
 Pernolec
 Částkov
 kostel sv. Anny
 Nové Sedliště
 Tachov
 městské opevnění
 gotická boží muka
 Vysoká
 Husmannova kaple
 jízdárna
 Světce
 kostel sv. Mikuláše
 Bor u Tachova
 Loreta
 Bohušův vrch
 Planá
 Třebel
 Ošelín
 Velké Dvorce
 vodní nádrž Lučina
 Přimda
 Volfštejn
 židovský hřbitov
 Český mlýn
 Kořen
 synagoga
 Kořen
 Chodová Planá
 židovský hřbitov
 Chodová Planá
 Stráž
 Chodová Planá
 kostel sv. Jiří
 Lesná
 Šontál
 Černošín
 Svojšín
 Milíře u Rozvadova
 Svojšín
 Jánský zámek
 kostel sv. Anny
 Svatovítský zámek
 Berchembogen
 Lhota
 Lazurová hora
 Broumov
 Milkov
 Prostiboř
Kontaktní informace
http://www.lhotka.eu
Základní informace místa
ID místa: 9553
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.5.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama