Zámek nahradil, pravděpodobně v 17. století, starší tvrz . Současná podoba vznikla při klasicistních přestavbách kolem r. 1820, a historizujících úpravách kolem r. 1925. Nyní je v soukromých rukou a probíhá jeho oprava.
Hlavní obrázek místa
průčelí zámku od návsi
© Milan Caha 07/2007
Slavice leží na silnici 202 mezi obcemi Horní Kozolupy a Zálesí. Obcí neprochází žádná turistická značka, pouze cyklo trasa. Zámek ani park za ním nejsou nepřístupné, v létě 2007 probíhala rekonstrukce zámecké budovy.
8.2. 2009
historie

Původní slavická tvrz, která je doložena v 14. a 15. století, stávala severně od dnešního zámku, přibližně v prostoru mezi dnešním čp. 51 a zámeckou sýpkou. Jednalo se o čtvercovou budovu na kruhovém pahorku, obklopenou vodním příkopem s valem. Zámek nahradil starou tvrz někdy v průběhu 17. století. Poprvé je uváděn v prodejní smlouvě, kterou obec Slavice a "zámeček neboli lusthaus s parkem a ovocnou zahradou" získala Maxmiliána Terezie z Collato, rozená z Althanu. Poté získal Slavice Jan Weikard Michael Václav ze Sinzendorfu, jehož potomkové panství vlastnili do konce 18. století. Nikdy nebyl určen jako trvalé obydlí panstva, ale jako sídlo vrchnostenských úředníků a pro ubytování hostů. Klasicistní přestavbu kolem roku 1820 inicioval správce G. Grosam. Další přestavbou zámek prošel po roce 1925, po pozemkové reformě. Při této přestavbě získal zámek dnešní historizující vzhled. Přistavěna byla věž v průčelí…  číst dále

Milan Caha (zdroj: Úlovec J.: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 2.díl (N-Ž), nakladatelství Libri, Praha 2005), 10.12. 2008

Půdorys místa

plán přízemí zámku, stav v roce 2002
© Z. Procházka, J. Anderle (in J. Úlovec: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 2. díl [N-Ž], Libri, Praha 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Horní Kozolupy

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Cebiv
 Očín
 Lhota
 Černošín
 Šontál
 kostel sv. Jiří
 Gutštejn
 Volfštejn
 Daňkov
 Svojšín
 kostel sv. Markéty
 Bavůrkův kříž
 Svojšín
 Švamberk
 Hradištský vrch
 Bezemín
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 Sviňomazský hrádek
 kaple Panny Marie
 Milkov
 Trpísty
 Třebel
 Stříbro – MPZ
 Husitská bašta
 brána do sadu
 Mostní brána
 Dolní Polžice
 židovský hřbitov
 Koubkova brána
 Prokopská štola
 štola Svatá Anna
 Ošelín
 štola Svatá Barbora
 Kořen
 Kořen
 synagoga
 Falštejn
 Bezdružice
 židovský hřbitov
 Krukanice
 Český mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 mariánský sloup
 kostel sv. Jakuba
 Sulislav
 Žďár
 Pňovany
 Luhov
 Zahrádecká kyselka
 radnice
 kostel sv. Václava
 Úterý – MPZ
 boží muka
 Luhov
 mariánský sloup
 Luhov
 Bohušův vrch
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
 Alfrédov
 Lazurová hora
 Rochlov
 kostel sv. Mikuláše
 Loreta
 Bor u Tachova
 Malšín
 Březín
Základní informace místa
ID místa: 3727
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 11.12.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama