Zámek nahradil, pravděpodobně v 17. století, starší tvrz . Současná podoba vznikla při klasicistních přestavbách kolem r. 1820, a historizujících úpravách kolem r. 1925. Nyní je v soukromých rukou a probíhá jeho oprava.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2007
Slavice leží na silnici 202 mezi obcemi Horní Kozolupy a Zálesí. Obcí neprochází žádná turistická značka, pouze cyklo trasa. Zámek ani park za ním nejsou nepřístupné, v létě 2007 probíhala rekonstrukce zámecké budovy.
8.2. 2009
historie

Původní slavická tvrz, která je doložena v 14. a 15. století, stávala severně od dnešního zámku, přibližně v prostoru mezi dnešním čp. 51 a zámeckou sýpkou. Jednalo se o čtvercovou budovu na kruhovém pahorku, obklopenou vodním příkopem s valem. Zámek nahradil starou tvrz někdy v průběhu 17. století. Poprvé je uváděn v prodejní smlouvě, kterou obec Slavice a "zámeček neboli lusthaus s parkem a ovocnou zahradou" získala Maxmiliána Terezie z Collato, rozená z Althanu. Poté získal Slavice Jan Weikard Michael Václav ze Sinzendorfu, jehož potomkové panství vlastnili do konce 18. století. Nikdy nebyl určen jako trvalé obydlí panstva, ale jako sídlo vrchnostenských úředníků a pro ubytování hostů. Klasicistní přestavbu kolem roku 1820 inicioval správce G. Grosam. Další přestavbou zámek prošel po roce 1925, po pozemkové reformě. Při této přestavbě získal zámek dnešní historizující vzhled. Přistavěna byla věž v průčelí…  číst dále

Milan Caha (zdroj: Úlovec J.: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 2.díl (N-Ž), nakladatelství Libri, Praha 2005), 10.12. 2008

Půdorys místa

plán přízemí zámku, stav v roce 2002
© Z. Procházka, J. Anderle (in J. Úlovec: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 2. díl [N-Ž], Libri, Praha 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Horní Kozolupy

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Cebiv
 Očín
 Lhota
 Černošín
 Šontál
 kostel sv. Jiří
 Gutštejn
 Volfštejn
 Daňkov
 Svojšín
 Bavůrkův kříž
 Svojšín
 Švamberk
 Hradištský vrch
 Bezemín
 kostel sv. Petra
 Hrádek
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 kaple Panny Marie
 Milkov
 Trpísty
 Třebel
 Stříbro – MPZ
 Husitská bašta
 brána do sadu
 Mostní brána
 Dolní Polžice
 Prokopská štola
 Koubkova brána
 štola Svatá Anna
 štola Svatá Barbora
 Ošelín
 Kořen
 Kořen
 Falštejn
 Bezdružice
 mariánský sloup
 kostel sv. Jakuba
 Sulislav
 Žďár
 Pňovany
 Úterý – MPZ
 kostel sv. Václava
 radnice
 Luhov
 boží muka
 mariánský sloup
 Luhov
 Bohušův vrch
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
 Alfrédov
 Lazurová hora
 Rochlov
 Loreta
 kostel sv. Mikuláše
 Bor u Tachova
 Malšín
 Březín
Základní informace místa
ID místa: 3727
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 11.12.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama