Kostel sv. Markéty v Erpužicích gotického původu doložen r. 1378. R. 1701 barokně přestavěn nákladem hraběte Prospera ze Sinzendorfu. Částečně upravován ještě ve 2. polovině 18. stol. Nyní kostel filiální ve farnosti Stříbro s pravidelnými bohoslužbami.
Hlavní obrázek místa
Erpužice-náves s kostelem
© Pavel Hrdlička Creative Commons 4/2014
Obec Erpužice (něm. Welperschitz) je doložena již od r. 1175. Prochází jí silnice II/193 ze Stříbra přes Úněšov do Žlutic, při níž asi 1 km severovýchodně se nachází nejbližší železniční zastávka Trpísty na trati 177 Pňovany-Bezdružice. Okolním krajem neprocházejí turisticky značené stezky. Na návsi obce s přibližně 340 obyvateli stojí kostel sv. Markéty.
9.10. 2021
popis

Kostel sv. Markéty je obdélná, široká stavba s polygonálně uzavřeným presbytářem, k němuž na severní straně přiléhá hranolová věž, členěná lizénami a zastřešená cibulí. Věž zároveň obsahuje sakristii. V plochostropé lodi je vestavěna kruchta nesená dvěma pilíři. Presbytář je zaklenut dvěma plackami, sakristie pak křížovou klenbou. Zařízení je vesměs pozdně barokní z 2. poloviny 18. stol. Rokokový hlavní oltář je završen sousoším Nejsvětější Trojice. Po stranách stojí sochy sv. Vojtěcha a Jana Nepomuckého. Ze stejné doby pochází i rokoková kazatelna. Dva klasicistní boční oltáře jsou z 1. poloviny 19. stol. Pozdně gotická osmiboká kamenná křtitelnice je datována r. 1558. Varhany pro kostel postavil kolem r. 1900 Christoph Müller (1846-1924), varhanář-samouk z Ušovic u Mariánských Lázní.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 1 Academia 1977), 9.10. 2021

historie

Kostel sv. Markéty v Erpužicích je gotického původu, připomínán je již r. 1378. V r. 1701 byl barokně přestavěn nákladem hraběte Prospera ze Sinzendorfu. Částečně upravován byl ještě ve 2. polovině 18. stol. Nyní je kostelem filiálním ve farnosti při děkanství Stříbro a jednou měsíčně se v něm konají sobotní bohoslužby.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 1 Academia 1977), 9.10. 2021

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Erpužice

Místa v okolí

 Trpísty
 Sviňomazský hrádek
 Cebiv
 kostel sv. Petra
 Gutštejn
 kostel sv. Barbory
 Daňkov
 Bezemín
 Šipín
 kaple Panny Marie
 Krukanice
 kostel sv. Mikuláše
 brána do sadu
 Slavice
 Prokopská štola
 Stříbro – MPZ
 kostel sv. Vavřince
 Husitská bašta
 Koubkova brána
 štola Svatá Barbora
 štola Svatá Anna
 Mostní brána
 Pňovany
 Sulislav
 Očín
 Luhov
 Luhov
 Hradištský vrch
 Falštejn
 kaple sv. Diviše
 kostel sv. Vavřince
 Šontál
 Černošín
 Úlice
 Lhota
 Bavůrkův kříž
 Svojšín
 Svojšín
 Švamberk
 Žďár
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 Líšťany
 Dolní Polžice
 kostel sv. Jiří
 Rochlov
 Buben
 Volfštejn
 Bezdružice
 Milkov
 Podmokly
 Frumštejn
 Alfrédov
 Ošelín
 Malšín
 Třebel
 Všeruby
 kostel sv. Martina
 radnice
 mariánský sloup
 Kořen
 Úterý – MPZ
 kostel sv. Václava
 Kořen
 židovský hřbitov
 boží muka
 kostel sv. Josefa
Základní informace místa
ID místa: 15999
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama