Původní gotická tvrz rozšířena na zámek koncem 15. či zač. 16. stol. za potomků Bohuslava Bohuše z Otěšic. Otěšičtí vlastnili zámek od r. 1443 do r. 1591. Zbytky tvrze tvoří severozápadní část zámku. Dnes čtvercová budova krytá mansardovou střechou.
Hlavní obrázek místa
Nádvorní průčelí
Pohled z nádvoří, v pozadí vlevo kostel sv. Anny
© Luděk Pitter 06/2005
Obec Částkov leží při okresní silnici II/198 spojující města Tachov a Přimdu. Dnes je tato silnice i dálničním přivaděčem pro Tachov. Vlastní budova zámku stojí přibližně uprostřed obce, obklopena hospodářskými budovami, východně od místního kostela sv. Anny, který snadno najdete na malé návsi. Ještě ve druhé polovině 18. stol. obklopoval zámek udržovaný park.
L.P., 8.6. 2006
historie

Popis zámku

Základ zámku je tvořen původní tvrzí o rozměrech 12 x 8 m o síle zdi až 1,5 m, jež byla založena v 15. stol. případně již dříve. Pravděpodobně někdy na přelomu 15. a 16. stol. došlo k rozšíření tvrze nejprve o jižní trakt a později i na východní straně. Původní tvrz tak tvoří severozápadní nároží tohoto objektu. Zámek má dnes přibližně čtvercový půdorys o straně asi 20 m. Budova je kryta mansardovou střechou. K zajímavostem této budovy patří osmidílná hvězdicová klenba , tvořící strop místnosti v jihozápadním nároží. Sklepy jižní přístavby se nacházejí v příkopu původní gotické tvrze. Mezi kostelem a zámkem býval rybník.

L.P. (Kolektiv autorů, Encyklopedie českých tvrzí, 1. díl, [A-J], Argo, 1997), 8.6. 2006

Další texty historie

Půdorys místa

Plán přízemí, Částkov (Tachov), plán přízemí tvrze a zámku. Plně značeno zdivo gotické, velkými křížky starší renesanční a hustými křížky mladší renesanční zdivo. Stav r. 1985. Zaměření a kresba Z. Procházka.
Kolektiv autorů, Encyklopedie českých tvrzí, 1. díl, [A-J], Argo, 1997, str. 75
Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Částkov

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 Pernolec
 Tisová
 Nové Sedliště
 kostel sv. Mikuláše
 Lhotka
 Tachov
 městské opevnění
 jízdárna
 Velké Dvorce
 Přimda
 kostel sv. Mikuláše
 Bor u Tachova
 Loreta
 Lesná
 Milíře u Rozvadova
 židovský hřbitov
 kostel sv. Apoleny
 Planá
 Ošelín
 Bohušův vrch
 Třebel
 Ostrůvek
 Volfštejn
 Diana
 Chodová Planá
 kostel sv. Anny
 Jánský zámek
 Svatovítský zámek
 Chodová Planá
 Kořen
 Kořen
 Broumov
 kostel sv. Jiří
 Bernartice
 Březinka
Kontaktní informace
Agročas spol. s r.o.
Částkov č.p.1,
34801 Částkov
Tel: +420 374 787 758
posavad@tiscali.cz
Základní informace místa
ID místa: 4293
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 14.6.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama