Původní gotická tvrz rozšířena na zámek koncem 15. či zač. 16. stol. za potomků Bohuslava Bohuše z Otěšic. Otěšičtí vlastnili zámek od r. 1443 do r. 1591. Zbytky tvrze tvoří severozápadní část zámku. Dnes čtvercová budova krytá mansardovou střechou.
Hlavní obrázek místa
Nádvorní průčelí
Pohled z nádvoří, v pozadí vlevo kostel sv. Anny
© Luděk Pitter 06/2005
Obec Částkov leží při okresní silnici II/198 spojující města Tachov a Přimdu. Dnes je tato silnice i dálničním přivaděčem pro Tachov. Vlastní budova zámku stojí přibližně uprostřed obce, obklopena hospodářskými budovami, východně od místního kostela sv. Anny, který snadno najdete na malé návsi. Ještě ve druhé polovině 18. stol. obklopoval zámek udržovaný park.
L.P., 8.6. 2006
historie

Popis zámku

Základ zámku je tvořen původní tvrzí o rozměrech 12 x 8 m o síle zdi až 1,5 m, jež byla založena v 15. stol. případně již dříve. Pravděpodobně někdy na přelomu 15. a 16. stol. došlo k rozšíření tvrze nejprve o jižní trakt a později i na východní straně. Původní tvrz tak tvoří severozápadní nároží tohoto objektu. Zámek má dnes přibližně čtvercový půdorys o straně asi 20 m. Budova je kryta mansardovou střechou. K zajímavostem této budovy patří osmidílná hvězdicová klenba , tvořící strop místnosti v jihozápadním nároží. Sklepy jižní přístavby se nacházejí v příkopu původní gotické tvrze. Mezi kostelem a zámkem býval rybník.

L.P. (Kolektiv autorů, Encyklopedie českých tvrzí, 1. díl, [A-J], Argo, 1997), 8.6. 2006

Další texty historie

Půdorys místa

Plán přízemí, Částkov (Tachov), plán přízemí tvrze a zámku. Plně značeno zdivo gotické, velkými křížky starší renesanční a hustými křížky mladší renesanční zdivo. Stav r. 1985. Zaměření a kresba Z. Procházka.
Kolektiv autorů, Encyklopedie českých tvrzí, 1. díl, [A-J], Argo, 1997, str. 75
Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Částkov

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 Pernolec
 Tisová
 kostel sv. Mikuláše
 Nové Sedliště
 Lhotka
 Tachov
 městské opevnění
 gotická boží muka
 Vysoká
 Husmannova kaple
 Světce
 jízdárna
 Velké Dvorce
 Přimda
 kostel sv. Mikuláše
 Bor u Tachova
 Loreta
 Lesná
 Milíře u Rozvadova
 židovský hřbitov
 Stráž
 kostel sv. Apoleny
 Planá
 Ošelín
 Bohušův vrch
 Třebel
 Ostrůvek
 Volfštejn
 Diana
 Chodová Planá
 kostel sv. Anny
 Jánský zámek
 Svatovítský zámek
 Český mlýn
 Chodová Planá
 Kořen
 synagoga
 Kořen
 židovský hřbitov
 Broumov
 kostel sv. Jiří
 Bernartice
 Březinka
Kontaktní informace
Agročas spol. s r.o.
Částkov č.p.1,
34801 Částkov
Tel: +420 374 787 758
posavad@tiscali.cz
Základní informace místa
ID místa: 4293
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 14.6.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama