Minoritský klášter ve Stříbře vznikl před rokem 1272 na základě nadace Ratmíra ze Škviřína. Klášterní kostel nahradil starší svatyni. Barokní přestavba 1753, 1785 klášter zrušen. Roku 1871 částečná demolice kostela. Rekonstrukce začala 1992, dnes museum.
Hlavní obrázek místa
ruiny klášterního kostela - interier
© Petr Pospíšil, 09/2013
Klášter (dnes městské museum) stojí na jihovýchodním okraji historického jádra města. Přístup k němu je z Masarykova náměstí kolem hasičské zbrojnice. Ke zřícenině kostela lze dojít Pivovarskou ulicí kolem někdejší školy.
Ivan Grisa, 30.9. 2008
popis

Z někdejšího klášterního kostela se zachovaly obvodové zdi barokního presbytáře a části hlavní gotické lodi, ke které se na severu připojovala zřejmě výrazně nižší a užší boční loď. Konvent je čtyřkřídlý, s množstvím nově odhalených gotických prvků: zejména se jedná o neobyčejně vysoká okna křížové chodby, která procházejí přes obě podlaží současné stavby a uplatňují se i v interiérech a zbytek někdejšího portálu do kostela.

Ivan Grisa, 4.10. 2008

historie

Klášter minoritů (františkánů) u kostela sv. Maří Magdalény ve Stříbře

Klášter vznikl pravděpodobně současně s vysazením horního města kolem poloviny 13. století. Prameny bez možnosti kontroly uvádějí léta 1238–53, k roku 1272 je existence konventu nezpochybnitelná. Jako první se zřejmě stavěl vlastní klášter jednoduchého čtyřkřídlého půdorysu, zprvu sloužil potřebám kláštera zřejmě starší kostelík (sv. Augustina?). Budování nového klášterního kostela snad započalo ve třetí čtvrtině 13. století, postupovalo velmi pomalu, snad až do poloviny století následujícího. Tehdy se rovněž přestavovala křížová chodba, jejíž výjimečná podoba s okny výšky až 7 m byla odhalena při opravách v posledních letech. Klášter přežil relativně v bezpečí husitské války, vleklá krise však komunitu postihla na konci 15. století a pokračovala celé století následující. Až od roku 1628 se shromažďoval materiál na obnovu konventu, která začala až kolem roku 1680 novostavbou kostelního presbytáře. Konvent byl přestavěn v letech 1696–1704, znovu pak…  číst dále

Ivan Grisa, dle Vlček - Sommer - Foltýn, Encyklopedie českých klášterů a D. Líbal, Katalog gotické architektury v ČR do husitských válek, 4.10. 2008

Půdorys místa

půdorys kláštera
© J. Muk, J. Lancinger (in kol.: Encyklopedie českých klášterů, Libri, Praha 1997)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Stříbro

Místa v okolí

 brána do sadu
 Stříbro – MPZ
 Prokopská štola
 Koubkova brána
 štola Svatá Barbora
 štola Svatá Anna
 Mostní brána
 Husitská bašta
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 Žďár
 Sulislav
 kostel sv. Markéty
 Svojšín
 Svojšín
 Alfrédov
 Slavice
 kostel sv. Vavřince
 Trpísty
 Cebiv
 Pňovany
 Šontál
 Sviňomazský hrádek
 Černošín
 kostel sv. Vavřince
 Rochlov
 Úlice
 Luhov
 Nedražice
 Očín
 Gutštejn
 Ošelín
 Daňkov
 Lhota
 kostel sv. Jiří
 Bezemín
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Diviše
 Volfštejn
 kaple Panny Marie
 Šipín
 kostel sv. Mikuláše
 Krukanice
 Luhov
 Luhov
 Prostiboř
 židovský hřbitov
 Staré Lipno
 Hradištský vrch
 Buben
 Janovský mokřad
 Třebel
 Bavůrkův kříž
 Švamberk
 Falštejn
 Líšťany
 Hradec u Stoda
 kostel sv. Jiří
 Milkov
 kostel sv. Josefa
 židovský hřbitov
 Kořen
 Kořen
 synagoga
 Stará pošta
 Frumštejn
 Podmokly
 Český mlýn
 Březinka
 Bernartice
 Křížový vrch
Kontaktní informace
Městské muzeum Stříbro
Masarykovo náměstí 21
349 01 Stříbro
Tel: 374 622 214
http://www.muzeumstribro.cz
muzeum.stribro@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 2180
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 4.10.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama