Minoritský klášter ve Stříbře vznikl před rokem 1272 na základě nadace Ratmíra ze Škviřína. Klášterní kostel nahradil starší svatyni. Barokní přestavba 1753, 1785 klášter zrušen. Roku 1871 částečná demolice kostela. Rekonstrukce začala 1992, dnes museum.
Hlavní obrázek místa
ruiny klášterního kostela - interier
© Petr Pospíšil, 09/2013
Klášter (dnes městské museum) stojí na jihovýchodním okraji historického jádra města. Přístup k němu je z Masarykova náměstí kolem hasičské zbrojnice. Ke zřícenině kostela lze dojít Pivovarskou ulicí kolem někdejší školy.
Ivan Grisa, 30.9. 2008
popis

Z někdejšího klášterního kostela se zachovaly obvodové zdi barokního presbytáře a části hlavní gotické lodi, ke které se na severu připojovala zřejmě výrazně nižší a užší boční loď. Konvent je čtyřkřídlý, s množstvím nově odhalených gotických prvků: zejména se jedná o neobyčejně vysoká okna křížové chodby, která procházejí přes obě podlaží současné stavby a uplatňují se i v interiérech a zbytek někdejšího portálu do kostela.

Ivan Grisa, 4.10. 2008

historie

Klášter minoritů (františkánů) u kostela sv. Maří Magdalény ve Stříbře

Klášter vznikl pravděpodobně současně s vysazením horního města kolem poloviny 13. století. Prameny bez možnosti kontroly uvádějí léta 1238–53, k roku 1272 je existence konventu nezpochybnitelná. Jako první se zřejmě stavěl vlastní klášter jednoduchého čtyřkřídlého půdorysu, zprvu sloužil potřebám kláštera zřejmě starší kostelík (sv. Augustina?). Budování nového klášterního kostela snad započalo ve třetí čtvrtině 13. století, postupovalo velmi pomalu, snad až do poloviny století následujícího. Tehdy se rovněž přestavovala křížová chodba, jejíž výjimečná podoba s okny výšky až 7 m byla odhalena při opravách v posledních letech. Klášter přežil relativně v bezpečí husitské války, vleklá krise však komunitu postihla na konci 15. století a pokračovala celé století následující. Až od roku 1628 se shromažďoval materiál na obnovu konventu, která začala až kolem roku 1680 novostavbou kostelního presbytáře. Konvent byl přestavěn v letech 1696–1704, znovu pak…  číst dále

Ivan Grisa, dle Vlček - Sommer - Foltýn, Encyklopedie českých klášterů a D. Líbal, Katalog gotické architektury v ČR do husitských válek, 4.10. 2008

Půdorys místa

půdorys kláštera
© J. Muk, J. Lancinger (in kol.: Encyklopedie českých klášterů, Libri, Praha 1997)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Stříbro

Místa v okolí

 Stříbro – MPZ
 brána do sadu
 Koubkova brána
 Prokopská štola
 štola Svatá Barbora
 štola Svatá Anna
 Husitská bašta
 Mostní brána
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 Žďár
 Sulislav
 Svojšín
 Svojšín
 Alfrédov
 Slavice
 kostel sv. Vavřince
 Trpísty
 Cebiv
 Pňovany
 Šontál
 Hrádek
 Černošín
 kostel sv. Vavřince
 Rochlov
 Úlice
 Očín
 Nedražice
 Gutštejn
 Ošelín
 Daňkov
 kostel sv. Jiří
 Lhota
 Bezemín
 kostel sv. Barbory
 kaple Panny Marie
 Šipín
 kaple sv. Diviše
 Volfštejn
 Luhov
 Luhov
 židovský hřbitov
 Prostiboř
 Hradištský vrch
 Buben
 Bavůrkův kříž
 Třebel
 Švamberk
 Falštejn
 Líšťany
 Hradec u Stoda
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Josefa
 Milkov
 Kořen
 Kořen
 Stará pošta
 Frumštejn
 Podmokly
 Březinka
 Bernartice
 Křížový vrch
Kontaktní informace
Městské muzeum Stříbro
Masarykovo náměstí 21
349 01 Stříbro
Tel: 374 622 214
http://www.muzeumstribro.cz
muzeum.stribro@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 2180
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 4.10.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama