Pozdně gotická žulová boží muka z r. 1522, unikátní kamenická práce, překračující svým významem hranice regionu. Na kruhové základně stojí čtyřikrát odstupňovaná patka, dřík je válcový, dolů se rozšiřující. Kaplička má niky ve tvaru oslího hřbetu s novodobými obrázky. Památkově chráněná od r. 1958.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2021
Pozdně gotická žulová boží muka pocházejí z roku 1522. Jedná se o zcela unikátní kamenickou práci, která svým významem překračuje hranice regionu. Na kruhové základně stojí čtyřikrát odstupňovaná patka, tvořená prostupujícími se hranoly, válcem a osmistěnem. Dřík je válcový, dolů se rozšiřující, v horní třetině ovinut reliéfním provazcem. Ukončen je bochníkovou hlavicí a profilovanou krycí deskou. Kaplička má niky ve tvaru oslího hřbetu vyplněné novějšími obrázky, zakončená je trojramenným kovaným křížem. Památkově chráněna jsou od roku 1958.
Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz), 4.8. 2021

Komentáře

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Tachov

Místa v okolí

 městské opevnění
 Tachov
 Vysoká
 Husmannova kaple
 jízdárna
 Světce
 Pernolec
 Částkov
 kostel sv. Anny
 Lhotka
 Tisová
 kostel sv. Mikuláše
 Nové Sedliště
 Lesná
 kostel sv. Anny
 Jánský zámek
 Svatovítský zámek
 Planá
 Broumov
 Bohušův vrch
 Chodová Planá
 Ostrůvek
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Přimda
 Velké Dvorce
 Berchembogen
 Šelmberk
 kostel sv. Mikuláše
 Bor u Tachova
 Loreta
 Milíře u Rozvadova
 Panská rozhledna
 Třebel
 Český mlýn
 synagoga
 Kořen
 židovský hřbitov
 Stráž
 Lazurová hora
 Zahájí
Základní informace místa
ID místa: 15848
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama