Sporný objekt, není jisté, jestli jde o tvrz, nebo o pozůstatky z třicetileté války. Nedávno zde byly nalezeny střepy ze 14. století, což by dokazovalo, že skutečně jde o pozůstatky tvrze.
Hlavní obrázek místa
© Martin Kabeláč 11/2008
Lokalita se nalézá kousek od silnice z Černošína do Stříbra. Samotná tvrz stála na nízké ostrožně obtékané Lučním potokem a jeho přítokem. Ze severu je tvrziště chráněno hlubokým příkopem.
Peprník, 11.2. 2005
historie

Nedaleko Černošína je nad bývalou zemskou stezkou sporný objekt, který může být jak pozůstatkem z třicetileté války (v souvislosti s bitvou u Třebele), tak bývalou tvrzí (strážní bod nad důležitou komunikací). První se zmiňuje o lokalitě F. A. Heber, který ji nazývá "Altes Schlossel". Lokalita je obdélného tvaru dokola obklopena příkopem a se zachovalým valem na straně od silnice. Z jedné strany je obtékána Lučním potokem. Nedávno byla nalezena keramika, jejíž původ je ze 14. století a znamenalo by to, že objekt je středověkého původu. V roce 1290 se po nedalekém Černošíně byl zmiňován Udalricus de Czernosin (pravděpodobně z rodu Třebelských), je možné, že on vybudoval tuto tvrz jako ochranu důležité cesty. Je možné, že byla využita jeho dispozice i později (za třicetileté války).

Petr Nožička, čerpáno z: Tomáš Karel, Luděk Krčmář, Panská sídla západních Čech - Plzeňsko, Veduta 2006; Z. Procházka, J. Úlovec: Hrady, zámky a tvrze okresu Tachov, Okresní muzeum v Tachově, Tachom 1988-1990, 16.3. 2010

Půdorys místa

půdorys fortifikace
© Z. Procházka, J. Úlovec: Hrady, zámky a tvrze okresu Tachov, Okresní muzeum v Tachově, Tachom 1988-1990
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Černošín

Místa v okolí

 Šontál
 kostel sv. Jiří
 Volfštejn
 Lhota
 Slavice
 kostel sv. Vavřince
 Svojšín
 Svojšín
 Třebel
 Ošelín
 Očín
 židovský hřbitov
 Cebiv
 Kořen
 Kořen
 synagoga
 Švamberk
 Bavůrkův kříž
 Milkov
 Český mlýn
 kostel sv. Petra
 Husitská bašta
 Hradištský vrch
 Gutštejn
 Mostní brána
 Stříbro – MPZ
 Daňkov
 kostel sv. Markéty
 brána do sadu
 štola Svatá Anna
 Koubkova brána
 štola Svatá Barbora
 Prokopská štola
 štola Svatý Gottwill
 Dolní Polžice
 Bezemín
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 Sviňomazský hrádek
 kaple Panny Marie
 Trpísty
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 Bezdružice
 Falštejn
 Bohušův vrch
 Žďár
 kostel sv. Mikuláše
 Planá
 Lhotka
 Bor u Tachova
 Loreta
 Sulislav
 kostel sv. Mikuláše
 Tisová
 Krukanice
 Zahrádecká kyselka
 Lazurová hora
 kostel sv. Mikuláše
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 boží muka
 kostel sv. Václava
 radnice
 Úterý – MPZ
 mariánský sloup
 Alfrédov
 židovský hřbitov
 Velké Dvorce
Základní informace místa
ID místa: 2853
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama