Sporný objekt, není jisté, jestli jde o tvrz, nebo o pozůstatky z třicetileté války. Nedávno zde byly nalezeny střepy ze 14. století, což by dokazovalo, že skutečně jde o pozůstatky tvrze.
Hlavní obrázek místa
© Martin Kabeláč 11/2008
Lokalita se nalézá kousek od silnice z Černošína do Stříbra. Samotná tvrz stála na nízké ostrožně obtékané Lučním potokem a jeho přítokem. Ze severu je tvrziště chráněno hlubokým příkopem.
Peprník, 11.2. 2005
historie

Nedaleko Černošína je nad bývalou zemskou stezkou sporný objekt, který může být jak pozůstatkem z třicetileté války (v souvislosti s bitvou u Třebele), tak bývalou tvrzí (strážní bod nad důležitou komunikací). První se zmiňuje o lokalitě F. A. Heber, který ji nazývá "Altes Schlossel". Lokalita je obdélného tvaru dokola obklopena příkopem a se zachovalým valem na straně od silnice. Z jedné strany je obtékána Lučním potokem. Nedávno byla nalezena keramika, jejíž původ je ze 14. století a znamenalo by to, že objekt je středověkého původu. V roce 1290 se po nedalekém Černošíně byl zmiňován Udalricus de Czernosin (pravděpodobně z rodu Třebelských), je možné, že on vybudoval tuto tvrz jako ochranu důležité cesty. Je možné, že byla využita jeho dispozice i později (za třicetileté války).

Petr Nožička, čerpáno z: Tomáš Karel, Luděk Krčmář, Panská sídla západních Čech - Plzeňsko, Veduta 2006; Z. Procházka, J. Úlovec: Hrady, zámky a tvrze okresu Tachov, Okresní muzeum v Tachově, Tachom 1988-1990, 16.3. 2010

Půdorys místa

půdorys fortifikace
© Z. Procházka, J. Úlovec: Hrady, zámky a tvrze okresu Tachov, Okresní muzeum v Tachově, Tachom 1988-1990
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Černošín

Místa v okolí

 Šontál
 kostel sv. Jiří
 Volfštejn
 Lhota
 Slavice
 kostel sv. Vavřince
 Svojšín
 Svojšín
 Třebel
 Ošelín
 Očín
 Cebiv
 Kořen
 Kořen
 Švamberk
 Bavůrkův kříž
 Milkov
 kostel sv. Petra
 Husitská bašta
 Hradištský vrch
 Gutštejn
 Daňkov
 Mostní brána
 Stříbro – MPZ
 štola Svatá Anna
 brána do sadu
 Koubkova brána
 štola Svatá Barbora
 Prokopská štola
 štola Svatý Gottwill
 Dolní Polžice
 Bezemín
 Šipín
 kostel sv. Barbory
 Hrádek
 kaple Panny Marie
 Trpísty
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 Bezdružice
 Falštejn
 Bohušův vrch
 Žďár
 kostel sv. Mikuláše
 Planá
 Lhotka
 Loreta
 Bor u Tachova
 Sulislav
 kostel sv. Mikuláše
 Tisová
 Lazurová hora
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 boží muka
 kostel sv. Václava
 radnice
 mariánský sloup
 Úterý – MPZ
 Alfrédov
 židovský hřbitov
 Velké Dvorce
Základní informace místa
ID místa: 2853
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama