Barokní sloup s 13 sochami světců z let 1713 - 40. vznikl jako reakce na morovou epidemii z roku 1713. Jeho autorství je připisováno dílně Kristiána a Lazara Widmanna. V letech 1893 -1894 byl restaurován chebským sochařem Karlem Wilfertem, v té době byla část původních soch nahrazena novými.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2021
Barokní morový sloup se souborem třinácti soch světců vznikal v letech 1713 - 1740. Podnětem jeho vytvoření byla morová epidemie, která postihla Stříbro v roce 1713. V roce 1725 byl dokončen vlastní sloup se sochou Panny Marie a šest figur světců. Další sochy byly na sloup umísťovány postupně do roku 1740. Sochy ve spodní části představují sv. Václava, sv. Floriána, sv. Rocha, sv. Šebestiána, sv. Jana Nepomuckého, sv. Františka z Pauly, sv. Antonína Paduánského a sv. Prokopa a jsou v životní velikosti. V horní části jsou sochy v podživotní velikosti - sv. Rosalie Palermská, sv. Barbora, sv. Máří Magdaléna, a (zřejmě) sv. Terezie z Ávily. V roce 1762 byl sloup vysvěcen biskupem Ondřejem Kayserem. Za autory celého sochařského díla je považována dílna Kristiána a Lazara Widmanna. Původní sochy byly částečně nahrazeny novými při restaurování sloupu v letech 1893 -1894 chebským sochařem Karlem Wilfertem. Jednalo se o sochy sv Floriána, sv. Václava, sv. Šebestiána, sv. Rocha, sv. Prokopa a sv. Barbory. V roce 1962 se sloup stal terčem útoku vandalů, kteří poškodili jak vlastní sloup, tak sedm soch světců. V následujícím roce byly poškozené sochy znovu na osazeny na svoje místa, nebyly však doplněny o uražené části – ruce a hlavy. Celkové opravy se sloup dočkal až v letech 2011-2015, při této opravě byla replikou nahrazena nejpoškozenější plastika – socha sv. Rosalie. Její originál je uložen v lapidáriu místního muzea. Sloup je památkově chráněný od roku 1958.
Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz), 6.8. 2021

Komentáře

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Stříbro

Místa v okolí

 Stříbro – MPZ
 brána do sadu
 Prokopská štola
 Koubkova brána
 štola Svatá Barbora
 Mostní brána
 Husitská bašta
 štola Svatá Anna
 kostel sv. Petra
 mariánský sloup
 kostel sv. Jakuba
 Žďár
 Sulislav
 kostel sv. Markéty
 Svojšín
 Svojšín
 Alfrédov
 Slavice
 kostel sv. Vavřince
 Cebiv
 Trpísty
 Pňovany
 Šontál
 Sviňomazský hrádek
 Černošín
 kostel sv. Vavřince
 Rochlov
 Úlice
 Očín
 Luhov
 Gutštejn
 Nedražice
 Ošelín
 Daňkov
 Lhota
 kostel sv. Jiří
 Bezemín
 Volfštejn
 Šipín
 kostel sv. Barbory
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Diviše
 Krukanice
 kostel sv. Mikuláše
 Luhov
 Luhov
 židovský hřbitov
 Prostiboř
 Staré Lipno
 Hradištský vrch
 Buben
 Třebel
 Janovský mokřad
 Bavůrkův kříž
 Švamberk
 Falštejn
 Líšťany
 Hradec u Stoda
 kostel sv. Jiří
 Milkov
 židovský hřbitov
 Kořen
 Kořen
 kostel sv. Josefa
 synagoga
 Stará pošta
 Frumštejn
 Podmokly
 Český mlýn
 Březinka
 Bernartice
 Křížový vrch
Základní informace místa
ID místa: 15858
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

reklama