Barokní sloup s 13 sochami světců z let 1713 - 40. vznikl jako reakce na morovou epidemii z roku 1713. Jeho autorství je připisováno dílně Kristiána a Lazara Widmanna. V letech 1893 -1894 byl restaurován chebským sochařem Karlem Wilfertem, v té době byla část původních soch nahrazena novými.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2021
Barokní morový sloup se souborem třinácti soch světců vznikal v letech 1713 - 1740. Podnětem jeho vytvoření byla morová epidemie, která postihla Stříbro v roce 1713. V roce 1725 byl dokončen vlastní sloup se sochou Panny Marie a šest figur světců. Další sochy byly na sloup umísťovány postupně do roku 1740. Sochy ve spodní části představují sv. Václava, sv. Floriána, sv. Rocha, sv. Šebestiána, sv. Jana Nepomuckého, sv. Františka z Pauly, sv. Antonína Paduánského a sv. Prokopa a jsou v životní velikosti. V horní části jsou sochy v podživotní velikosti - sv. Rosalie Palermská, sv. Barbora, sv. Máří Magdaléna, a (zřejmě) sv. Terezie z Ávily. V roce 1762 byl sloup vysvěcen biskupem Ondřejem Kayserem. Za autory celého sochařského díla je považována dílna Kristiána a Lazara Widmanna. Původní sochy byly částečně nahrazeny novými při restaurování sloupu v letech 1893 -1894 chebským sochařem Karlem Wilfertem. Jednalo se o sochy sv Floriána, sv. Václava, sv. Šebestiána, sv. Rocha, sv. Prokopa a sv. Barbory. V roce 1962 se sloup stal terčem útoku vandalů, kteří poškodili jak vlastní sloup, tak sedm soch světců. V následujícím roce byly poškozené sochy znovu na osazeny na svoje místa, nebyly však doplněny o uražené části – ruce a hlavy. Celkové opravy se sloup dočkal až v letech 2011-2015, při této opravě byla replikou nahrazena nejpoškozenější plastika – socha sv. Rosalie. Její originál je uložen v lapidáriu místního muzea. Sloup je památkově chráněný od roku 1958.
Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz), 6.8. 2021

Komentáře

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Stříbro

Místa v okolí

 Stříbro – MPZ
 brána do sadu
 Koubkova brána
 Prokopská štola
 Mostní brána
 Husitská bašta
 štola Svatá Barbora
 štola Svatá Anna
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 Žďár
 Sulislav
 kostel sv. Markéty
 Svojšín
 Svojšín
 Alfrédov
 Slavice
 kostel sv. Vavřince
 Cebiv
 Trpísty
 Pňovany
 Šontál
 Černošín
 Sviňomazský hrádek
 kostel sv. Vavřince
 Rochlov
 Úlice
 Luhov
 Očín
 Gutštejn
 Nedražice
 Ošelín
 Daňkov
 kostel sv. Jiří
 Lhota
 Bezemín
 kostel sv. Barbory
 Volfštejn
 Šipín
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Diviše
 Krukanice
 kostel sv. Mikuláše
 Luhov
 Luhov
 židovský hřbitov
 Prostiboř
 Staré Lipno
 Hradištský vrch
 Buben
 Třebel
 Bavůrkův kříž
 Janovský mokřad
 Švamberk
 Falštejn
 Hradec u Stoda
 Líšťany
 kostel sv. Jiří
 Milkov
 židovský hřbitov
 Kořen
 Kořen
 kostel sv. Josefa
 synagoga
 Stará pošta
 Frumštejn
 kostel sv. Prokopa
 Podmokly
 Český mlýn
 Březinka
 Bernartice
 Křížový vrch
Základní informace místa
ID místa: 15858
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

reklama