Na místě gotického hradu ze 14. století (zničen r. 1431) postavena 1875–78 novogot. romantická zřícenina, použité starší gotické a renesanční ozdobné prvky. Soukromé muzeum (do r. 1919), později ubytovna (1924), po 1945 opuštěno. Vyhlídka na věži.
Hlavní obrázek místa
Starší portál zazděný do novější stavby
© iV 5. 4. 2007
Zřícenina je přístupná po lesní cestě odbočující na východním konci osady Zamczysko směrem k Leśnianskému jezeru.
9.7. 2007
turistické

Na pravém břehu řeky Kwisy, dnes nad východním koncem Leśnianské přehrady (asi 1 km východně od obce Biedrzychowice), stával ve 14. století gotický hrad Nieberg, který byl zničen v roce 1431. Na místě zřícenin nechal postavit v letech 1875–78 tehdejší majitel panství Alexandr von Minutoli romantickou zříceninu v novogotickém stylu. Do roku 1919 zde bylo soukromé muzeum. O pět let později upravil zgorzelecký architekt Stang zpustlou stavbu na ubytovnu. Od 2. světové války je objekt opuštěný a chátrá. Stavba má čtvercový půdorys se dvěma hranolovými vežemi, vše obklopené hradbou. Na jednu z věží vede nahoru schodiště na vyhlídku. V novověkých stavbách jsou zazděné gotické a renesanční zdobné prvky.

Ivka, 29.6. 2007

Další texty turistické
Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Czocha
 Świecie
 Giebułtów
 Gryf
 panský dům
 Bílá skála
 kostel sv. Jakuba
 Podskale
 Gieraltówek
 kostel sv. Martina
 Klingerova vila
 Klingerovo mausoleum
 Dolní Oldříš
 kostel sv. Kateřiny
 městské lázně
 evangelický kostel
 pomník Hanse Kudlicha
 Gościszów
 kostel sv. Heleny
Základní informace místa
ID místa: 5420
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.7.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama