Zámek, pův. renesanční tvrz z konce 16. stol. přestavěná v l. 1719-1723 za Jana Antonína Vratislava z Mitrovic (arch. Jakub Auguston ml.) na barokní zámek. Po 2. světové válce zestátněn, po r. 1990 vrácen dceři býv. majitele Haně Ludikarové. Po rekonstrukci je část zámku přístupná veřejnosti.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
© Luděk Pitter 03/2005
Zámek je možné navštívit za účelem prohlídky, svatebního obřadu a dalších společenských akcí. Prohlídky zámku pro veřejnost jsou možné pro předem objednané skupiny (min. 10 osob), viz kontakt.
E.H. podle http://www.zamek-mirosov.cz, 20.9. 2013
turistické

Zámek se nachází v centru města Mirošov při křižovatce silnice II/117 ze Spáleného Poříčí na Dobřív a silnice na Rokycany v soukromém oploceném areálu. Mimo návštěvní dny jej můžete zhlédnout pouze v místech přerušení vysoké zdi. Původně zde stála renesanční tvrz z konce 16. stol. V 1. polovině 18. stol. zde byl postaven zámek podle plánů plzeňského architekta Jakuba Augustona mladšího, který je autorem projektů zámku v Dolní Lukavici, Nebílovech, Příchovicích, Radnicích či v Týnci u Klatov. Ten se rozhodl včlenit tvrz do nového zámku a přistavět k ní jihovýchodní křídlo a celý objekt získal půdorys ve tvaru písmene L. Vznikl barokní zámek s ústředním oválným sálem a mansardovou střechou s hodinami a malou věžičkou. Je vysoce pravděpodobné, že zámek nebyl zcela dostavěn a měl mít ještě jižní křídlo. Stavebníkovi Janu Antonínu Vratislavovi z Mitrovic však s největší pravděpodobností došly…  číst dále

L.P., 25.12. 2005

historie

Ves Mirošov je zmiňována poprvé r. 1366. V roce 1550 prodal Volf z Vřeskovic mirošovské panství Floriánovi Gryspekovi z Grysbachu. Tento politik a rádce Ferdinanda I. zemřel roku 1588 a jeho majetek byl rozdělen mezi 7 synů. Mirošov zdědil jeho syn Ferdinand Gryspek, který je považován za zakladatele zdejšího panského sídla. Stavba snad byla dokončena někdy před rokem 1594 a jednalo se o jednopatrový renesanční objekt obdélníkového půdorysu. Ferdinand Gryspek zemřel roku 1606 a panství přešlo do majetku jeho bratra Blažeje, který panství s tvrzí roku 1616 prodal Adamovi Vratislavovi z Mitrovic. Když roku 1624 zemřel, Mirošov přešel do majetku rodu Boryňů ze Lhoty. Protože se však Marie Magdaléna Boryňová ze Lhoty provdala za Diviše Františka Vratislava z Mitrovic, zámek se vrátil zpět do držení rodu Vratislavů. Později jej vlastnil jeho syn Adam František a po něm jeho vnuk Jan Antonín Vratislav z Mitrovic, který se…  číst dále

L.P. podle různých zrojů, 25.12. 2005

Půdorys místa

Zámek
Vlček P, Ilustrovaná encyklopedie Českých zámků, Libri 2001, str. 369
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Mirošov

Místa v okolí

 kostel sv. Josefa
 Dvorec
 kostel sv. Václava
 Švédský most
 Homberk
 Mydlná
 vodní hamr
 Drštka
 Veselá
 Kotel
 Javor
 Vimberk
 kaple
 radnice
 mariánský sloup
 Fitzova vila
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 Rokycany
 Labšovský mlýn
 křížová cesta
 kašna
 městské opevnění
 Muchkovský mlýn
 Neslívy
 Lopata
 židovský hřbitov
 Černá mohyla
 Těnovice
 Pouskův mlýn
 pivovar
 Spálené Poříčí
 děkanství
 Zábrodský mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Strašice
 Kozel
 Tři Trubky
 Chlukov
 židovský hřbitov
 Kamýk
 Mítov
 Klabava
 Osek u Rokycan
 Nezvěstice
 Šťáhlavy
 Žákava
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vavřince
 Pokonice
 kaple se zvoničkou
 Kokotsko
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 Stará Plzeň
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Petra
 Březina
 Na Skále
 židovský hřbitov
 Hengst
 Radyně
 Březina
 kostel sv. Martina
 Vlčtejn
 synagoga
 Hradiště
 Bušovice
 Radeč
 kostel sv. Václava
 Třemšín
 Třemšín
 Červený Hrádek
 Spálený mlýn
 Dolanský Mlýn
 Věžka
 Hluboká
 Komárov
Kontaktní informace
Zámek Mirošov
náměstí Míru 1
338 43 Mirošov 1
Majitel:
Hana Ludikarová
Tel: +420 602 163 813
http://www.zamek-mirosov.cz/
e-mail: info@zamek-mirosov.cz
Základní informace místa
ID místa: 3650
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama