Zámek, pův. renesanční tvrz z konce 16. stol. přestavěná v l. 1719-1723 za Jana Antonína Vratislava z Mitrovic (arch. Jakub Auguston ml.) na barokní zámek. Po 2. světové válce zestátněn, po r. 1990 vrácen dceři býv. majitele Haně Ludikarové. Po rekonstrukci je část zámku přístupná veřejnosti.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
© Luděk Pitter 03/2005
Zámek je možné navštívit za účelem prohlídky, svatebního obřadu a dalších společenských akcí. Prohlídky zámku pro veřejnost jsou možné pro předem objednané skupiny (min. 10 osob), viz kontakt.
E.H. podle http://www.zamek-mirosov.cz, 20.9. 2013
turistické

Zámek se nachází v centru města Mirošov při křižovatce silnice II/117 ze Spáleného Poříčí na Dobřív a silnice na Rokycany v soukromém oploceném areálu. Mimo návštěvní dny jej můžete zhlédnout pouze v místech přerušení vysoké zdi. Původně zde stála renesanční tvrz z konce 16. stol. V 1. polovině 18. stol. zde byl postaven zámek podle plánů plzeňského architekta Jakuba Augustona mladšího, který je autorem projektů zámku v Dolní Lukavici, Nebílovech, Příchovicích, Radnicích či v Týnci u Klatov. Ten se rozhodl včlenit tvrz do nového zámku a přistavět k ní jihovýchodní křídlo a celý objekt získal půdorys ve tvaru písmene L. Vznikl barokní zámek s ústředním oválným sálem a mansardovou střechou s hodinami a malou věžičkou. Je vysoce pravděpodobné, že zámek nebyl zcela dostavěn a měl mít ještě jižní křídlo. Stavebníkovi Janu Antonínu Vratislavovi z Mitrovic však s největší pravděpodobností došly…  číst dále

L.P., 25.12. 2005

historie

Ves Mirošov je zmiňována poprvé r. 1366. V roce 1550 prodal Volf z Vřeskovic mirošovské panství Floriánovi Gryspekovi z Grysbachu. Tento politik a rádce Ferdinanda I. zemřel roku 1588 a jeho majetek byl rozdělen mezi 7 synů. Mirošov zdědil jeho syn Ferdinand Gryspek, který je považován za zakladatele zdejšího panského sídla. Stavba snad byla dokončena někdy před rokem 1594 a jednalo se o jednopatrový renesanční objekt obdélníkového půdorysu. Ferdinand Gryspek zemřel roku 1606 a panství přešlo do majetku jeho bratra Blažeje, který panství s tvrzí roku 1616 prodal Adamovi Vratislavovi z Mitrovic. Když roku 1624 zemřel, Mirošov přešel do majetku rodu Boryňů ze Lhoty. Protože se však Marie Magdaléna Boryňová ze Lhoty provdala za Diviše Františka Vratislava z Mitrovic, zámek se vrátil zpět do držení rodu Vratislavů. Později jej vlastnil jeho syn Adam František a po něm jeho vnuk Jan Antonín Vratislav z Mitrovic, který se…  číst dále

L.P. podle různých zrojů, 25.12. 2005

Půdorys místa

Zámek
Vlček P, Ilustrovaná encyklopedie Českých zámků, Libri 2001, str. 369
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

27.12.2009 19:19 housarovaanna
Mirošov zámek-park- budou a zůstanou vzpomínky na mé krátké manželství,díky této lokalitě, jeho láska byla a je tam a tak to zůstalo a to bolí,ale ráda je mám stále iá přesto,že o tom ví i ten zámek,jen ten dotyčný ne.Miluji vás oba!!!A jen vzpomínky a iternet mi zůstaly.Zámečku renovuješ se a chceš několik milionů,ale ty a tvé okolí zabily mou velkou lásku,ale přesto vás mám oba stále ráda,moc.
Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Mirošov

Místa v okolí

 kostel sv. Josefa
 Dvorec
 kostel sv. Václava
 Švédský most
 Homberk
 Mydlná
 vodní hamr
 Drštka
 Veselá
 Kotel
 Javor
 Vimberk
 kaple
 radnice
 mariánský sloup
 Fitzova vila
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 Rokycany
 Labšovský mlýn
 křížová cesta
 kašna
 městské opevnění
 Muchkovský mlýn
 Neslívy
 Lopata
 židovský hřbitov
 Černá mohyla
 mlýn Lopata
 Těnovice
 Šťastná věž
 Pouskův mlýn
 pivovar
 Spálené Poříčí
 děkanství
 Zábrodský mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Strašice
 Kozel
 Tři Trubky
 Chlukov
 Kokšín
 židovský hřbitov
 Kamýk
 Mítov
 Mítovský mlýn
 Klabava
 Osek u Rokycan
 Nezvěstice
 Šťáhlavy
 Žákava
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vavřince
 Pokonice
 kaple se zvoničkou
 Kokotsko
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 Stará Plzeň
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Petra
 Březina
 Na Skále
 židovský hřbitov
 Hengst
 Radyně
 Březina
 kostel sv. Martina
 Vlčtejn
 synagoga
 Bílá vila
 Hradiště
 Bílý mlýn Kepka
 Bušovice
 Radeč
 Džbánek
 kostel sv. Václava
 Třemšín
 Třemšín
 Červený Hrádek
 Spálený mlýn
 Dolanský Mlýn
 Věžka
 Hluboká
 Komárov
Kontaktní informace
Zámek Mirošov
náměstí Míru 1
338 43 Mirošov 1
Majitel:
Hana Ludikarová
Tel: +420 602 163 813
http://www.zamek-mirosov.cz/
e-mail: info@zamek-mirosov.cz
Základní informace místa
ID místa: 3650
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama