Barokní zámek přebudovaný v 2. pol. 17. stol. z původní tvrze. Po požáru na počátku 18. st. bylo přistavěno severní křídlo, později i třetí křídlo a terasa s balustrádou. Tím získal zámek dnešní podobu. Nyní slouží zámek školským účelům.
Hlavní obrázek místa
Zámek Koryčany
©Táňa Veselá
Město na jihozápadním okraji Chřibů. V něm je zajímavý židovský hřbitov. Nedaleko se nachází zřícenina hradu Cimburk. Dnes je v zámku učiliště.
28.5. 2002
historie

Podnětem ke zřízení stálého panského obydlí byla značná odlehlost a nehostinnost obytných prostor hradu Cimburka. V roce 1611 se v Koryčanech poprvé připomíná panské obydlí na kopci za farou. V roce 1631 u něho stávala také kaple. Pro své větší rozměry byla tvrz nazývána v 17. století i zámkem. Ale v této podobě tvrz nakonec jako panské sídlo nevyhovovala. Proto dal po roce 1677 František Gabriel Horecký vybudovat na jejím místě barokní zámek, skládající se ze dvou křídel. Zámek byl rozšířen až po 100 letech za Kristiána z Gillernu, kdy bylo připojeno třetí křídlo s balustrádou. Jistý podíl na této proměně měla Kristiánova dcera Marie Josefa, provdaná za Konstantina z Münch - Belinghausenu. V letech 1848-1851 vlastnil přechodně koryčanský zámek Salomon Rotschild a po něm Vilém Figdor a Heřman Wittgenstein. Okrasná zahrada a anglický park byly u zámku již kolem roku 1718. Jednotlivé části byly od sebe…  číst dále

weselka, 28.5. 2002

Další texty historie
Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Koryčany

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Koryčanská kaple
 Cimburk u Koryčan
 Kozel
 kostel sv. Václava
 Nemotice
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Klimenta
 Haluzice
 Kazatelna
 Vřesovice
 Hrádek u Snovídek
 Střílky
 barokní hřbitov
 Střílky
 Brankovice
 Bohuslavice
 Zástřizly
 Nové Zámky
 Chvalnov
 Dolní Moštěnice
 Lísky
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 Bukovanský mlýn
 Johanka
 Nechvalín
 Súsedská
 Kostelec
 větrný mlýn
 Nevojice
 Milonice
 Milonice
 Chvalkovice
 hrádek u Nevojic
 Komorov
 Žádovice
 morový památník
 Žeravice
 Palánek
 Cetechovice
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 Buchlov
 mariánský sloup
 smírčí kříž
 kaple sv. Rocha
 hrádek v poloze Valy
 Sobůlky
 Chvalkovice
 Litenčice
 Vícemilice
 kaple sv. Barbory
 Nové Hvězdlice
 Věteřov
 Smraďavka
 Nové Hvězdlice
 kostel sv. Jakuba
 Vlkoš
 Újezd u Ždánic
 Kojátky
 Hoštice
 kostel sv. Martina
 kostel Všech Svatých
 Buchlovice
 Bučovice
 Roštín I
 radnice
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 kostel sv. Anny
 Brdo
 Bučovice
 Strážovice
 sekvojovec obrovský
 Opatovice
 Svárov
 socha sv. Floriána
 Roštín II
 Svatobořice
 Pavlovice
 kostel sv. Vavřince
 Vracov
 Domanín
 Salaš
 kostel sv. Václava
 Na Salárně
 kaple sv. Floriána
 Kvášov
 Lebedov
 Zdislavice
 Konůvky
 Stavěšice
 Zdenička
 Polešovické rybníky
 Bohdalice
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 Bzenec
 kostel sv. Václava
 Orlov
 Troubky
 Bzenec
 Troubky
 Bunč
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 statek Světlá
 Komínské skály
 Zdounky
 kostel sv. Anny
 Zdounky
 Hlubočany
 kaple sv. Bartoloměje
Základní informace místa
ID místa: 1015
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.10.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama