NPP Váté písky (1992) je v České republice zcela jedinečnou ukázkou společenstva na otevřených píscích se specifickou skladbou rostlinných a živočišných druhů. Písky pocházejí z fluviálních sedimentů řeky Moravy, které byly z Moravy vyváty.
Hlavní obrázek místa
Váté Písky
Řeka Morava.
© Jan Pospíšil 08/2006
Poslední neregulovaný úsek řeky Moravy na dolním toku začíná pod Vnorovským jezem. Morava zde vstupuje do oblasti vátých písků známých jako "Moravská Sahara". Dnes jsou duny osázeny borovým lesem a jen obrovská pískovna v Bzenci Přívozu připomíná poušť.
POSPEC, 10.8. 2006
turistické

Nejlepší přístupová cesta do této oblasti je po zelené turistické značce z Bzence, která se později napojí na naučnou stezku "Váté písky". Nebo se na zelenou napojit u žel. stanice Bzenec - přívoz, kde je parkoviště.

L.P., 12.8. 2006

historie

Národní přírodní památka Váté písky je součástí přírodního parku Strážnické Pomoraví. NPP Váté písky se nachází po obou stranách železniční trati mezi stanicemi Bzenec-přívoz a Rohatec-kolonie v šířce až 100 m a v délce 5 - 6 km na ploše asi 34 ha. V širším slova smyslu je toto uzemí zasahující až k řece Moravě také nazýváno Moravská sahara. Vznik tohoto úkazu je vysvětlován různě. Podle některých, sem koncem doby ledové větry odkudsi navály deseti až dvacetimetrovou vrstvu písku. Skutečnost je však taková, že písky pocházejí z fluviálních sedimentů řeky Moravy, které byly z Moravy později vyváty a místy dosahují mocnosti až 30 m. Vyhláškou ONV Hodonín z 25. 10. 1990 zde byla zřízena národní přírodní rezervace na plaše 94,56 ha a od roku 1992 přímo národní přírodní památka Váté písky.

L.P., 12.8. 2006

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO),

Místa v okolí

 Meandry Moravy
 Strážnice
 kaple Panny Marie
 skanzen Strážnice
 kaple Panny Marie
 Průžkův mlýn
 synagoga
 židovský hřbitov
 kaple sv. Rocha
 kamenný kříž
 kostel sv. Martina
 Bílá věž
 Svatý obrázek
 kaple Panny Marie
 kamenný kříž
 Vnorovy
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 Bzenec
 Bzenec
 Včelíny
 Plže
 Baťův kanál
 židovský hřbitov
 Vracov
 Veselí nad Moravou
 synagoga
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 sousoší Panny Marie
 kostel Panny Marie
 Domanín
 Rohatec
 Uherský Ostroh
 Travičná
 Skalica
 městské opevnění
 kaple sv. Jiří
 Mittákovská kúria
 Gvadányiho kúria
 Žeravice
 radnice
 mariánský sloup
 karner sv. Anny
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 kostel Všech Svatých
 Polešovické rybníky
 Žádovice
 Milotice
 Vlkoš
 Nový Tábor
 Súsedská
 sv. Antonín
 sloup Panny Marie
 kaple sv. Rocha
 Johanka
 vinné búdy
 kostel sv. Ondřeje
 Vojšice
 Dolní Moštěnice
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 Kostelec
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 mariánský sloup
 morový sloup
 kostel sv. Vavřince
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 ZOO Hodonín
 Hodonín
 kostel sv. Václava
 Hodonín
 Vřesovice
 kaple sv. Floriána
 loretánská kaple
 manufaktura
 megalitické kameny
 Holíč
 evangelický kostel
 Letecké muzeum
 větrný mlýn
 Bohuslavice
 Panský dvůr
 Bukovanský mlýn
 Kunovice
 židovský hřbitov
 církevní areál Sady
 synagoga
 kostel sv. Alžběty
 Mikulčice
 Mikulčice
Základní informace místa
ID místa: 4514
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama