Téměř zaniklý hrad založený okolo roku 1300. Nedlouho poté zanikl. Byl pravděpodobně založen z důvodu ochrany rýžování zlata snad německým rytířem Oldřichem Valdauerem. Na popud Karla IV. byl dobyt a zbořen jako nelegální stavba.
Hlavní obrázek místa
Šelmberk-pozůstatky hradu
© Vlastislav Mareček, 06/2016
Zříceniny hradu založeného kolem r. 1260, nedaleko Zlatého potoka, cca 2km zzj od místa, které se nazývá Ostrůvek (býv. Lovecký zámeček, dnes penzion). Český panovník, zjistil, že místo stavby se nachází na území čech a proto byl německý rytíř, nucen ukončit stavbu a posunout se asi o 7 km jihozápadně za hranice.
28.5. 2002
historie

Na zalesněném vrchu asi 2 km severozápadně od pohraniční osady Ostrůvku je patrné hradiště s obranným valem, příkopem a s velkými balvany uprostřed. Podle A. Sedláčka tu stával nedokončený hrad Šelmberk, který si budoval koncem 50. let 14. století bavorský rytíř Oldřich Valdauer. Když se však zjistilo, že hrad je stavěn na českém území, byla stavba na popud Karla IV. tachovskými many kolem r. 1359 rozbořena.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, 19.5. 2005

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Lesná

Místa v okolí

 Ostrůvek
 Lesná
 Flossenbürg
 židovský hřbitov
 jízdárna
 Tachov
 městské opevnění
 Milíře u Rozvadova
 Diana
 Svatovítský zámek
 kostel sv. Anny
 Jánský zámek
 kostel sv. Apoleny
Základní informace místa
ID místa: 707
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.5.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama