Reliéfní zbytky hrádku z poloviny 13. století, jednoho z nejstarších sídel nižší šlechty.
Hlavní obrázek místa
Pohled na jádro přes val od jihovýchodu
© Roman Řezáč 05/2004
Dnes už částečně setřelé, ale stále dobře patrné reliéfní zbytky hrádku leží na kopci Hradisko, asi 1.5 km severozápadně od obce Říčany, nad soutokem neznámého a Říčanského potoka. Hrádek patří k početné skupině téměř zapomenutých středověkých sídel, situovaných ve větší vzdálenosti od dnešní zástavby a mimo používané cesty a tudíž veřejnosti téměř neznámých. Přitom jde o zajímavé místo, podle výzkumů osídlené už v první polovině 13.století a jde tedy o jednou z nejstarších sídel nižší šlechty. Zajímavé může být i z toho pohledu, že případný celoplošný výzkum by odkryl situaci šlechtického sídla v ranné podobě, protože život na hrádku velmi záhy skončil a netrval snad ani do konce zmíněného 13.století. Je tak zároveň možné, že nebylo zcela dokončeno v zamýšlené podobě. Hrádek zaujal v podstatě kořen jihovýchodním směrem klesajícího výběžku z náhorní, dnes zalesněné planiny mezi soutokem potoků. Měl jednoduchou podobu nepravidelně oválného jádra, spíše vejčitého tvaru, obklopeného příkopem a valem. Val chybí jen na severozápadní straně, tedy v místech kde je hrádek oddělen jen příkopem od pokračující planiny a byl tu tedy patrně jen jednoduchý příkop. Plocha jádra se znatelně svažuje směrem na jihovýchod, má rozměry přibližně 35 x 25 m a nevykazuje žádnou větší nerovnost či pozůstatek po zástavbě. Jedině snad menší jáma asi uprostřed dispozice. Uvažovat např. o depresi po nějaké stavbě či snad zdroji vody je nereálné díky malým rozměrům (asi 2 x 2 m), patrně jde o starší vývrat stromu či sondu. Prokazatelná obdélná sonda malých rozměrů po výzkumu je však velmi dobře vidět na severozápadě jádra. Zástavba jádra však byla jistě dřevěná. Oproti dnu příkopu je jádro vyvýšeno asi o 3 – 5 m, podle stupně zanesení. Příkop není nějak široký, snad kolem 10 m a jeho hloubka odvisí podle zachovalosti vnějšího valu, pohybuje se okolo 1 m. Nejhlubší je tak příkop…  číst dále
Roman Řezáč, 4.5. 2006
historie

Sonda na hrádku provedená J. Ungerem potvrdila díky nálezům život na něm v polovině 13. století. Písemné prameny uvádějí bratry Karla, Ludslava a Beneše z Říčan, kteří se po něm píší v letech 1237-1250, poté se žádná jména spojená s hrádkem již neuvádějí.

Roman Řezáč (dle M.Plaček 2000), 4.6. 2004

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Říčany

Místa v okolí

 Říčany u Brna
 Domašov
 Ostrovačice
 kostel sv. Vavřince
 Příbram
 Zbraslav
 Rudka
 Kubův most
 Rosice
 Rahnův palác
 nová radnice
 kostel sv. Martina
 pranýř
 Rudka
 pivovar
 křížová cesta
 Bílá boží muka
 Lesní Hluboké
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Donáta
 křížový kámen
 boží muka
 Bučín
 mlýn ve Žlebě
 Devět křížů
 Veveří
 Vysoké Popovice
 kostel sv. Martina
 Omice
 Lažánky
 Čertova hráz
 Lukovany
 kostel sv. Václava
 Tetčice
 Heroltice
 Brněnská přehrada
 Bosonohy
 Horní Lhotice
 Sentice
 Střelice
 dolní hrádek
 dub Troják
 Deblín
 Vohančice
 důl Kukla
 Troubsko
 Oslavany
 hraniční kameny
 kostel sv. Mikuláše
 ZOO Brno
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 Jinošov
 Čebín
 židovský hřbitov
 Šénvald
 Jinošov
 synagoga
 kaple sv. Anny
 Kuřim
 Ivančice
 Levnov
 Prštice
 dům pánů z Lipé
 mariánský sloup
 Kralice nad Oslavou
 Nová brána
 městské opevnění
 Prštice
 Kamenný vrch
 mariánský sloup
 městské opevnění
 Na Oklikách
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Václava
 radnice
 dům Peklo
 dům U Jana
 Müllerův dům
 kašna
 Čepička
 Kraví Hora
 Předklášteří
 železniční viadukt
 Klucanina
 Medlánky
 Senorady
 Loučky
 Šafránkův mlýn
 Stříbský mlýn
 Jurkovičova vila
 Alexovice
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 kostel sv. Augustina
 Řečkovice
 Brno - Pisárky
 kostel sv. Jiljí
 Hrubšice
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Kříže
 Nový hrad
 Lamberk
 Lelekovice
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Peregrina
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Václava
 Babí lom
 Templštejn
 Osová
 hrobka Deymů
 Hajany
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 1345
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama