Reliéfní zbytky hrádku z poloviny 13. století, jednoho z nejstarších sídel nižší šlechty.
Hlavní obrázek místa
Pohled na jádro přes val od jihovýchodu
© Roman Řezáč 05/2004
Dnes už částečně setřelé, ale stále dobře patrné reliéfní zbytky hrádku leží na kopci Hradisko, asi 1.5 km severozápadně od obce Říčany, nad soutokem neznámého a Říčanského potoka. Hrádek patří k početné skupině téměř zapomenutých středověkých sídel, situovaných ve větší vzdálenosti od dnešní zástavby a mimo používané cesty a tudíž veřejnosti téměř neznámých. Přitom jde o zajímavé místo, podle výzkumů osídlené už v první polovině 13.století a jde tedy o jednou z nejstarších sídel nižší šlechty. Zajímavé může být i z toho pohledu, že případný celoplošný výzkum by odkryl situaci šlechtického sídla v ranné podobě, protože život na hrádku velmi záhy skončil a netrval snad ani do konce zmíněného 13.století. Je tak zároveň možné, že nebylo zcela dokončeno v zamýšlené podobě. Hrádek zaujal v podstatě kořen jihovýchodním směrem klesajícího výběžku z náhorní, dnes zalesněné planiny mezi soutokem potoků. Měl jednoduchou podobu nepravidelně oválného jádra, spíše vejčitého tvaru, obklopeného příkopem a valem. Val chybí jen na severozápadní straně, tedy v místech kde je hrádek oddělen jen příkopem od pokračující planiny a byl tu tedy patrně jen jednoduchý příkop. Plocha jádra se znatelně svažuje směrem na jihovýchod, má rozměry přibližně 35 x 25 m a nevykazuje žádnou větší nerovnost či pozůstatek po zástavbě. Jedině snad menší jáma asi uprostřed dispozice. Uvažovat např. o depresi po nějaké stavbě či snad zdroji vody je nereálné díky malým rozměrům (asi 2 x 2 m), patrně jde o starší vývrat stromu či sondu. Prokazatelná obdélná sonda malých rozměrů po výzkumu je však velmi dobře vidět na severozápadě jádra. Zástavba jádra však byla jistě dřevěná. Oproti dnu příkopu je jádro vyvýšeno asi o 3 – 5 m, podle stupně zanesení. Příkop není nějak široký, snad kolem 10 m a jeho hloubka odvisí podle zachovalosti vnějšího valu, pohybuje se okolo 1 m. Nejhlubší je tak příkop…  číst dále
Roman Řezáč, 4.5. 2006
historie

Sonda na hrádku provedená J. Ungerem potvrdila díky nálezům život na něm v polovině 13. století. Písemné prameny uvádějí bratry Karla, Ludslava a Beneše z Říčan, kteří se po něm píší v letech 1237-1250, poté se žádná jména spojená s hrádkem již neuvádějí.

Roman Řezáč (dle M.Plaček 2000), 4.6. 2004

Půdorys místa

terénní náčrt
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Říčany

Místa v okolí

 Říčany u Brna
 kostel sv. Mikuláše
 Domašov
 Ostrovačice
 kostel sv. Vavřince
 Příbram
 Zbraslav
 Rudka
 Kubův most
 Rosice
 Rahnův palác
 nová radnice
 pranýř
 kostel sv. Martina
 Rudka
 pivovar
 křížová cesta
 Bílá boží muka
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Jarošův mlýn
 kaple sv. Donáta
 křížový kámen
 boží muka
 Bučín
 mlýn ve Žlebě
 Devět křížů
 Veveří
 Vysoké Popovice
 kostel sv. Martina
 Omice
 Lažánky
 Čertova hráz
 kostel sv. Václava
 Lukovany
 Tetčice
 Heroltice
 Brněnská přehrada
 Bosonohy
 Horní Lhotice
 dub Troják
 dolní hrádek
 Sentice
 Střelice
 Deblín
 Vohančice
 důl Kukla
 Troubsko
 Oslavany
 hraniční kameny
 kostel sv. Mikuláše
 ZOO Brno
 boží muka
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 Jinošov
 židovský hřbitov
 Čebínka
 Šénvald
 Jinošov
 synagoga
 Kuřim
 kaple sv. Anny
 Ivančice
 Levnov
 mariánský sloup
 Prštice
 dům pánů z Lipé
 Prštice
 Nová brána
 městské opevnění
 Kralice nad Oslavou
 Kamenný vrch
 radnice
 Na Oklikách
 socha sv. Floriána
 mariánský sloup
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 kašna
 Čepička
 Kraví Hora
 dům Peklo
 dům U Jana
 Müllerův dům
 Předklášteří
 Klucanina
 železniční viadukt
 Medlánky
 Senorady
 Loučky
 vila Stiassni
 Jurkovičova vila
 Šafránkův mlýn
 Stříbský mlýn
 Alexovice
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 kostel sv. Augustina
 Řečkovice
 Brno - Pisárky
 Hrubšice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Kříže
 Nový hrad
 Lamberk
 Lelekovice
 kaple sv. Peregrina
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Václava
 Babí lom
 Templštejn
 Osová
 hrobka Deymů
 Hajany
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 1345
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama