Velký vodní mlýn na Mlýnské strouze (umělé pravé rameno Dyje mezi Krhovicemi a Hevlínem). Poprvé zmiňován 1512, dnešní podoba z počátku 17. století. Od roku 1974 musejní exposice, mlýnské zařízení svezeno z jiných objektů jižních Čech a Moravy.
Hlavní obrázek místa
Mlýn od jihovýchodu
© Ivan Grisa 08/2005
Starý vodní mlýn, dnes kulturní technická památka se nachází v obci Slup na Mlýnské strouze. Ze Znojma je to pěkný výlet na kolech a lze pokračovat dále do Jaroslavic, kde je rozsáhlý zámek. Samotný mlýn je renesanční budova, připomínající spíše panské sídlo. V expozici lze shlédnout vývoj mlynářské techniky.
L.P., 22.11. 2004
historie

Mlýnská strouha je součástí jedné z nejstarších vodních staveb na Moravě a milovníkům vodních děl jistě připomene Zlatou stoku na Třeboňsku. Nejstarší část doložená již z počátku 14 století je vyvedená z řeky Dyje u Krhovic (kanál Krhovice – Hevlín, nebo též krhovicko-jaroslavický vodní náhon). V 16. století byla vybudována Mlýnská strouha až ke Slupi, která pokračuje k Jaroslavicím, kde napájí soustavu rybníků a v 19 stol. byla protažena až k rakouskému LAA an der Thaya. Celková délka je 29 kilometrů, šířka až 15 metrů. Na mlýnské strouze byl vybudován mlýn, písemně potvrzený roku 1512. Původně šlo s největší pravděpodobností o gotickou stavbu, která byla v první čtvrtině 17. stol. přestavěna v pozdně renesančním stylu. Mlýn je jedním z nejstarších a největších na Moravě. V letech 1810 až 1945 byl svobodným statkem obhospodařovaný mlynářským rodem. Poslední majitelé získali mlýn v roce 1946 jako…  číst dále

22.11. 2004

otvíračka

Od 1. dubna do 31. října - pondělí až neděle od 9:00 do 17:00 Polední přestávka 12:00 – 13:00 Mimo sezónu pouze na objednávku Správce mlýna: Milan Novoměstský Oleksovičky 176, TEL: 608 439 147 Vstupné: Základní: 35Kč , Sleva: 20Kč (údaje z informační cedule)

22.11. 2004

Komentáře

8.9.2010 12:53 Petr Brno
Po zaplacení 65kč čeká čtecí komůrka za pokladnou historie mlýna,poté výstup do prvního patra s dalšími paneli vzniku mlýnů a jeho výbavy patrně nebotˇse přiřítí pokladník a průvodce a zdělí vám že na další seznamování není čas nebotˇuž měl předvádět mlýn/prohlídka každou celou/,bez alesponˇdopopisování exponátů ve dvou místnostech a zdělení,že je to čtení na hodinu a už po 1/3hodiny měl spustit mlýn se návštěvníci musejí odebrat k předvádění chodu ,seznámí se s výrobou graficky a prohlédnou točící stroje což je jistě zajímavé,venku u kol v akci následuje dvacet minut před celou papá
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN),

Místa v okolí

 Panská rybárna
 Jaroslavice
 kostel sv. Jiljí
 Hrádek
 Lampelberk
 Tasovice
 Seefeld
 Dyjákovice
 Božice
 Chvalovice
 Dyje
 Allein
 Lechovice
 boží muka
 Louka
 Louka
 Emin zámek
 Mailberg
 boží muka
 Červený most
 Vlkova věž
 Daunův palác
 boží muka
 znojemské podzemí
 Radniční věž
 Břežany
 městské hradby
 Althanský palác
 Ugartův palác
 Bohunice
 kostel sv. Mikuláše
 Vrbkův kámen
 kostel sv. Michala
 Pražská brána
 Znojmo
 malovaný sklep
 kaple sv. Kateřiny
 boží muka
 socha sv. Floriána
 Popice
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 sousoší Piety
 vodní nádrž Znojmo
 Laa an der Thaya
 stará radnice
 židovský hřbitov
 Tvořihráz
 Králův stolec
 Únanov
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 boží muka
 poklona
 poklona
 poklona
 poklona
 poklona
 Jiřice u Miroslavi
 Plenkovice
Kontaktní informace
Technické muzeum - vodní mlýn
Slup 31
671 28 Jaroslavice
Tel: 515235370, 541421496
http://www.technicalmuseum.cz/pamatky/slup.htm
Základní informace místa
ID místa: 1555
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 8.7.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama