Velký vodní mlýn na Mlýnské strouze (umělé pravé rameno Dyje mezi Krhovicemi a Hevlínem). Poprvé zmiňován 1512, dnešní podoba z počátku 17. století. Od roku 1974 musejní exposice, mlýnské zařízení svezeno z jiných objektů jižních Čech a Moravy.
Hlavní obrázek místa
Mlýn od jihovýchodu
© Ivan Grisa 08/2005
Starý vodní mlýn, dnes kulturní technická památka se nachází v obci Slup na Mlýnské strouze. Ze Znojma je to pěkný výlet na kolech a lze pokračovat dále do Jaroslavic, kde je rozsáhlý zámek. Samotný mlýn je renesanční budova, připomínající spíše panské sídlo. V expozici lze shlédnout vývoj mlynářské techniky.
L.P., 22.11. 2004
historie

Mlýnská strouha je součástí jedné z nejstarších vodních staveb na Moravě a milovníkům vodních děl jistě připomene Zlatou stoku na Třeboňsku. Nejstarší část doložená již z počátku 14 století je vyvedená z řeky Dyje u Krhovic (kanál Krhovice – Hevlín, nebo též krhovicko-jaroslavický vodní náhon). V 16. století byla vybudována Mlýnská strouha až ke Slupi, která pokračuje k Jaroslavicím, kde napájí soustavu rybníků a v 19 stol. byla protažena až k rakouskému LAA an der Thaya. Celková délka je 29 kilometrů, šířka až 15 metrů. Na mlýnské strouze byl vybudován mlýn, písemně potvrzený roku 1512. Původně šlo s největší pravděpodobností o gotickou stavbu, která byla v první čtvrtině 17. stol. přestavěna v pozdně renesančním stylu. Mlýn je jedním z nejstarších a největších na Moravě. V letech 1810 až 1945 byl svobodným statkem obhospodařovaný mlynářským rodem. Poslední majitelé získali mlýn v roce 1946 jako…  číst dále

22.11. 2004

otvíračka

Od 1. dubna do 31. října - pondělí až neděle od 9:00 do 17:00 Polední přestávka 12:00 – 13:00 Mimo sezónu pouze na objednávku Správce mlýna: Milan Novoměstský Oleksovičky 176, TEL: 608 439 147 Vstupné: Základní: 35Kč , Sleva: 20Kč (údaje z informační cedule)

22.11. 2004

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN),

Místa v okolí

 Panská rybárna
 kostel sv. Jiljí
 Jaroslavice
 Lampelberk
 Tasovice
 Seefeld
 Dyjákovice
 Božice
 Chvalovice
 Dyje
 Allein
 Lechovice
 boží muka
 Louka
 Louka
 Emin zámek
 boží muka
 Mailberg
 Červený most
 Vlkova věž
 Daunův palác
 boží muka
 Břežany
 Radniční věž
 znojemské podzemí
 Ugartův palác
 Althanský palác
 městské hradby
 Bohunice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Michala
 Vrbkův kámen
 Pražská brána
 malovaný sklep
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 socha sv. Floriána
 boží muka
 Popice
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 sousoší Piety
 Laa an der Thaya
 stará radnice
 židovský hřbitov
 Tvořihráz
 Králův stolec
 Únanov
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 boží muka
 poklona
 poklona
 poklona
 poklona
 poklona
 Jiřice u Miroslavi
 Plenkovice
Kontaktní informace
Technické muzeum - vodní mlýn
Slup 31
671 28 Jaroslavice
Tel: 515235370, 541421496
http://www.technicalmuseum.cz/pamatky/slup.htm
Základní informace místa
ID místa: 1555
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 8.7.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama