Velký vodní mlýn na Mlýnské strouze (umělé pravé rameno Dyje mezi Krhovicemi a Hevlínem). Poprvé zmiňován 1512, dnešní podoba z počátku 17. století. Od roku 1974 musejní exposice, mlýnské zařízení svezeno z jiných objektů jižních Čech a Moravy.
Hlavní obrázek místa
Mlýn ve Slupu
© Jan P. Štěpánek 07/2005
Starý vodní mlýn, dnes kulturní technická památka se nachází v obci Slup na Mlýnské strouze. Ze Znojma je to pěkný výlet na kolech a lze pokračovat dále do Jaroslavic, kde je rozsáhlý zámek. Samotný mlýn je renesanční budova, připomínající spíše panské sídlo. V expozici lze shlédnout vývoj mlynářské techniky.
L.P., 22.11. 2004
historie

Mlýnská strouha je součástí jedné z nejstarších vodních staveb na Moravě a milovníkům vodních děl jistě připomene Zlatou stoku na Třeboňsku. Nejstarší část doložená již z počátku 14 století je vyvedená z řeky Dyje u Krhovic (kanál Krhovice – Hevlín, nebo též krhovicko-jaroslavický vodní náhon). V 16. století byla vybudována Mlýnská strouha až ke Slupi, která pokračuje k Jaroslavicím, kde napájí soustavu rybníků a v 19 stol. byla protažena až k rakouskému LAA an der Thaya. Celková délka je 29 kilometrů, šířka až 15 metrů. Na mlýnské strouze byl vybudován mlýn, písemně potvrzený roku 1512. Původně šlo s největší pravděpodobností o gotickou stavbu, která byla v první čtvrtině 17. stol. přestavěna v pozdně renesančním stylu. Mlýn je jedním z nejstarších a největších na Moravě. V letech 1810 až 1945 byl svobodným statkem obhospodařovaný mlynářským rodem. Poslední majitelé získali mlýn v roce 1946 jako…  číst dále

22.11. 2004

otvíračka

Od 1. dubna do 31. října - pondělí až neděle od 9:00 do 17:00 Polední přestávka 12:00 – 13:00 Mimo sezónu pouze na objednávku Správce mlýna: Milan Novoměstský Oleksovičky 176, TEL: 608 439 147 Vstupné: Základní: 35Kč , Sleva: 20Kč (údaje z informační cedule)

22.11. 2004

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN),

Místa v okolí

 Panská rybárna
 Jaroslavice
 kostel sv. Jiljí
 Lampelberk
 Tasovice
 Seefeld
 Dyjákovice
 Božice
 Chvalovice
 Dyje
 Allein
 Lechovice
 boží muka
 Louka
 Louka
 Emin zámek
 boží muka
 Mailberg
 Červený most
 Vlkova věž
 boží muka
 Daunův palác
 znojemské podzemí
 Radniční věž
 Břežany
 Althanský palác
 Ugartův palác
 kostel sv. Mikuláše
 Bohunice
 městské hradby
 Pražská brána
 Vrbkův kámen
 kostel sv. Michala
 Znojmo
 kaple sv. Kateřiny
 malovaný sklep
 Popice
 boží muka
 socha sv. Floriána
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 sousoší Piety
 Laa an der Thaya
 stará radnice
 židovský hřbitov
 Tvořihráz
 Králův stolec
 Únanov
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 Jiřice u Miroslavi
 Plenkovice
Kontaktní informace
Technické muzeum - vodní mlýn
Slup 31
671 28 Jaroslavice
Tel: 515235370, 541421496
http://www.technicalmuseum.cz/pamatky/slup.htm
Základní informace místa
ID místa: 1555
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 8.7.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama