Gotickou tvrz postavil zřejmě na počátku 15. století Pardus ze Žeranovic. Tvrz vyrabovanou a vypálenou roku 1637 přestavěli na přelomu 17. a 18. století Petřvaldští z Petřvaldu na obdélný jednopatrový barokní zámeček se zahradou. Zámek bez využití chátrá, v zahradě 250 let starý chráněný jasan.
Hlavní obrázek místa
zámek z rozhledny Johanka
© Pavel Zany Komárek 26.8. 2009
Zámek je součástí areálu při křižovatce silnic Kostelec – Vřesovice a Moravany – Hýsly. Zchátralá podsklepená obdélná jednopatrová budova je krytá stanovou střechou, v utilitárně upraveném interiéru jsou dochovány zbytky původního vybavení, jako je kazetová podlaha jedné z místností, zdobené dveře, či poslední zbývající kachlová kamna. Kolem zámku stojí zchátralé budovy bývalého hospodářského dvora s cihelnou a pivovarem. Mezi zámkem a silnicí je obdélná zanedbaná zámecká zahrada s několika desítkami stromů, z nichž nejvýznamnější je mohutný (výška cca 32 m, obvod kmene 311 cm) památkově chráněný cca 250 let starý jasan v rohu při křižovatce. V protějším rohu křižovatky mezi silnicemi na Kostelec a Moravany je rozsáhlý (údajně až 100 m dlouhý) panský sklep na víno.
Zany, 21.11. 2008
historie

První zmínka o osadě pochází z roku 1353, kdy prodal Lutold z Moštěnic zdejší dvůr se třemi domy Janu z Blišic a Gertrudě z Chválkovic. Nebyl to jediný dvůr v rozdrobené osadě a díky četným majetkovým změnám se v následujících desetiletích setkáváme s Moštěnicí v pramenech poměrně často. Od roku 1418 se zde setkáváme s Pardusem ze Žeranovic, který pravděpodobně scelil mezi několik majitelů dosud rozdělenu ves a snad to byl právě on, kdo zde na počátku 15. století postavil gotickou tvrz. Někdy po roce 1448 získal Moštěnici Jan z Rudy, po něm dědil jeho syn Aleš, jehož dcera Barbora přinesla roku 1500 statek věnem do manželství s Václavem Trutmanským z Porostla. Roku 1506 prodávají poručníci jejich nedospělé dcery Jitky Moštěnici Janu Ořechovskému z Honbic. V dalších desetiletích se v držení Moštěnice vystřídali Podstatští z Prusínovic, Žerotínové, Čeněk z Lípy, až je roku 1572…  číst dále

27.3. 2011

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO),

Místa v okolí

 Johanka
 Kostelec
 Žádovice
 Vřesovice
 kaple sv. Rocha
 Žeravice
 kaple sv. Josefa
 Vlkoš
 Kyjov
 Bohuslavice
 mariánský sloup
 Bukovanský mlýn
 Koryčanská kaple
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Vavřince
 Vracov
 Haluzice
 Kozel
 Sobůlky
 Kazatelna
 Koryčany
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 hrádek v poloze Valy
 Nechvalín
 kostel sv. Vavřince
 Cimburk u Koryčan
 Domanín
 Milotice
 Bzenec
 Věteřov
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 mariánský sloup
 Bzenec
 židovský hřbitov
 Strážovice
 Hrádek u Snovídek
 smírčí kříž
 Smraďavka
 Nemotice
 Střílky
 Polešovické rybníky
 Palánek
 barokní hřbitov
 Střílky
 kostel sv. Anny
 Buchlov
 Jarohněvice
 kostel sv. Martina
 Buchlovice
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Barbory
 Váté písky
 Brankovice
 Zástřizly
 Šardice
 Újezd u Ždánic
 Chvalnov
 Meandry Moravy
 Nové Zámky
 Nevojice
 Lísky
 sekvojovec obrovský
 hrádek u Nevojic
 Milonice
 Milonice
 Včelíny
 Baťův kanál
 Vnorovy
 Vícemilice
 Veselí nad Moravou
 sousoší Panny Marie
 Strážnice
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel Panny Marie
 skanzen Strážnice
 kaple Panny Marie
 Průžkův mlýn
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Bílá věž
 Roštín I
 Brdo
 městské opevnění
 radnice
 Bučovice
 Bučovice
Základní informace místa
ID místa: 3486
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 27.3.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama