Poměrně unikátní pseudogotická budova nazývaná zámkem a vystavěna pod vlivem anglické gotiky v roce 1919 podnikatelem Karlem Löwem.Tento zámek či v podstatě továrnická vila byla přímou součásti textilní továrny, kterou podnikatel vlastnil. Dnes se v areálu nachází Střední umělecko-průmyslová škola.
Hlavní obrázek místa
Jihozápadní nároží
© Dušan Dohňanský 07/2019
V roce 1856 vybudoval židovský obchodník Josef Morawitz na pravém břehu Jihlavy továrnu na sukno, kterou v roce 1860 postoupil brněnským podnikatelům Adolfu Löwymu a Bedřichu Schmalovi. Po smrti Adolfa stanul v čele firmy jeho syn Karel Löw, jehož životní styl byl ovlivněn životem anglické šlechty. Jeho určitá touha zařadit se mezi aristokracii vyvrcholila v roce 1919 výstavbou honosné vily v duchu anglické gotiky a to v těsném sousedství textilní továrny. Tato vila byla nazývaná zámkem. Po roce 1924 byla výroba v továrně pozastavena a přesunuta do Malého Beranova. Objekt i se „zámečkem“ tak zůstal prázdný. V období II. světové války sloužil jako skladiště válečného materiálu. Při konfiskaci po roce 1945 zde byla zřízená Střední průmyslová škola textilní, v zámečku se nacházelo její vedení. Dnes je v areálu umístěná Střední škola uměleckoprůmyslová. Zámeček se nachází v Halkově ulici v bývalém Heleníně, dnes části Jihlavy. Západní a jižní průčelí je pseudogoticky ztvárněno. Přístup k bývalému zámečku je od jihu. Západní průčelí je zdobeno kamenným reliéfem znázorňujícím boj sv. Jiří, který je patronem Anglie, s drakem. Toto průčelí má v sobě patrovou hranolovou věž. Plocha jižní strany je rozčleněna řadou oken orámovaných kamennými pruty. Dominantou je ale trojboký rizalit s vysokými pseudogotickými okny. Na něm je kamenná deska s rokem dokončení stavby 1919. Jižní průčelí je obklopeno zídkou s balustrádou.
D. Dohňanský, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 18.6. 2020
Vysočina,  Jihlava  (JI), Jihlava-Helenín

Místa v okolí

 Zámeček
 Henčov
 ZOO Jihlava
 boží muka
 historické podzemí
 kaple Olivetské hory
 železniční most
 hraniční kámen
 děkanství
 Neptunova kašna
 kašna Amfitrité
 hraniční kámen
 morový sloup
 radnice
 dům čp. 55
 Bavorův dům
 Muzeum Vysočiny
 boží muka
 synagoga
 Legiodům
 pivovar
 židovský hřbitov
 Staré Hory
 Jeclov
 rozhledna Rudný
 kaple sv. Václava
 židovský hřbitov
 synagoga
 Puklice
 židovský hřbitov
 kaple svaté Rodiny
 Plandry
 Rytířsko
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 Luka nad Jihlavou
 Příseka
 boží muka
 Jamné
 Rantířov
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 boží muka
 Kostelec
 kostel sv. Kunhuty
 Přímělkov
 Kostelec u Jihlavy
 Štoky
 Rokštejn
 boží muka
 Tržní panák
 Panský pivovar
 Polná
 Přímělkov
 kaple sv. Jakuba
 Dolní brána
 Měšťanský pivovar
 Klešter
 Dolní most
 dům U Rytířů
 děkanství
 Hastrmanka
 Židovské město
 synagoga
 Brtnice
 Mirošov
 kostel sv. Josefa
 sloup se sochou Madony
 křížový kámen
 boží muka
 židovský hřbitov
 židovské ghetto
 sýpka a panský dvůr
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 kostel sv. Barbory
 fara
 radnice
 Hoffmannův dům
 Kamenice
 boží muka
 židovský hřbitov
 výklenková kaple
 Větrný Jeníkov
 rychta (dům čp. 73)
 kamenné mosty
 boží muka
 Most sv. Lutriána
 boží muka
 návesní kaple
 boží muka
 fara
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 Skřivánek
 smírčí kámen
 Stonařov
 Smilov
 boží muka
 Úsobí
 pamětní kámen
 kovárna
 boží muka
 fara
 Bransouze
 kostel sv. Václava
 zvonička
 kaple
 Třešť
 kostel sv. Martina
 boží muka
 dům J. A. Schumpetera
 synagoga
 Chaloupky
 poutní kaple sv. Anny
 Zátiší
 Střeliště
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Herálec
 boží muka
 boží muka
 zámecká sýpka
 pamětní kámen
 kostnice
Základní informace místa
ID místa: 15013
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama