Toleranční modlitebna evangelické církve augsburského vyznání, postavena v letech 1796–1797 v klasicistním stylu s prvky pozdního baroka. Ve výbavě je renesanční kalich, o kterém se traduje, že jej zdejším evangelíkům daroval J. A. Komenský.
Hlavní obrázek místa
kostel od západu
© Milan Caha 06/2008
Do roku 1670 se většina obyvatel Uherska hlásila k evangelické církvi. První kostel si skaličtí evangelíci augsburského vyznání postavili v roce 1650 v dnešní Potoční ulici. V letech 1670–1680, v rámci ostré protireformace, došlo k úplnému zákazu evangelické církve. Kostel v Potoční získali nejprve jezuité, poté karmelitáni a nakonec milosrdní bratři (sloužil jim do 50. let 20. století). V roce 1781 byl v Uhersku přijat Toleranční patent a evangelické církve obnovily svou činnost. Evangelíci augsburského vyznání si v letech 1796–1797 postavili novou toleranční modlitebnu v dnešní Lichardově ulici, nedaleko hlavního skalického náměstí. Kostel byl vybudován v klasicistním stylu s prvky pozdního baroka. Měl různá omezení, například nemohl mít věž. Ta k němu byla přistavěna až v roce 1938, podle projektu architekta Dušana Jurkoviče. Interiér kostela má klasicistní dřevěnou výzdobu. Oltářní obraz pochází z 19. století. Ve výbavě je i renesanční kalich, o kterém se traduje, že je darem Jana Ámose Komenského, který ve Skalici v roce 1650 pobýval.
Milan Caha (zdroj: www.skalica.sk), 8.3. 2009
Slovensko, Trnavský,

Místa v okolí

 radnice
 mariánský sloup
 Gvadányiho kúria
 karner sv. Anny
 kaple sv. Jiří
 Mittákovská kúria
 městské opevnění
 Skalica
 Rohatec
 Plže
 manufaktura
 kaple sv. Floriána
 loretánská kaple
 megalitické kameny
 větrný mlýn
 Holíč
 evangelický kostel
 kostel sv. Vavřince
 morový sloup
 Hodonín
 Hodonín
 skanzen Strážnice
 Průžkův mlýn
 Meandry Moravy
 Bílá věž
 kostel sv. Martina
 kaple Panny Marie
 městské opevnění
 ZOO Hodonín
 synagoga
 židovský hřbitov
 Strážnice
 Travičná
 Váté písky
 Mikulčice
 Mikulčice
 Vnorovy
 kostel Všech Svatých
 Včelíny
 Milotice
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 Bzenec
 Bzenec
 kostel sv. Vavřince
 Slovácká chalupa
 Vracov
 Vojšice
 Jarohněvice
 židovský hřbitov
 Rohov
 Baťův kanál
 synagoga
 Veselí nad Moravou
 Gbely
 sousoší Panny Marie
 kostel Panny Marie
 Sobotište
 Šardice
Kontaktní informace
Evangelický. a. v. farský úrad
Potočná 17
909 01 Skalica
Tel: 034/664 42 72
ecavskalica@yahoo.com
Základní informace místa
ID místa: 7472
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 11.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama