V renesanční zámek byla v 80. letech 16. století pravděpodobně Havlem Kurovským z Vrchlabí přestavěna starší tvrz. Začátkem 19. století byly na zámku provedeny rozsáhlé stavební úpravy v klasicistním slohu a získal dnešní podobu.
Hlavní obrázek místa
Kvasice-zámek
Pohled na průčelí zámku ze zámeckého parku
© Vojtěch Novák 05/2004
Pověst klade vznik Kvasic do doby, kdy u nás sídlili Kvádové, po nichž prý měly jméno. Tuto nepodloženou domněnku zapsal do svých rukopisných Annalecta Quasiciana farář Matouš Moritz, který v Kvasicích působil v 1. 1744 – 1782. Historicky jsou však Kvasice doloženy teprve v r. 1248, kdy je vlastnil Ondřej z Kvasic a v r. 1269 Milota z Kvasic, oba z rodu Benešoviců, kteří zdejší zboží drželi téměř 200 let a jejichž erbu (zavinutá střela) obce užívala ve svém znaku. V r. 1434 předala tvrz s panstvím Anna z Benešova Janu Kuželovi ze Žeravic. Od té doby vlastnili tvrz Kuželové a od r. 1511 Šternberkové. Po požáru v r. 1514 byla chátrající tvrz znovu upravena a její opevnění rozšířeno, takže byla nazývána i hradem. Byla to vodní pevnost chráněná z východní strany řekou z rybníků pod bažantnicí. V předhradních budovách, postavených v pravém úhlu podle jižní, západní a severní strany, bydlelo služebnictvo a čeleď. V 80. letech 16. století přebudoval tvrz Havel Kurovský z Vrchlabí v renesanční zámek s arkádami, otevřenými do dvora. Rottalové, kteří získali Kvasice v r. 1635, měli své sídlo v Napajedlích, respektive v Holešově, takže zámek byl v 17. století jen střediskem patrimoniální správy. Jan z Rottalu zastával pobělohorském období řadu významných funkcí; byl nejvyšším moravským zemským sudím, moravským zemským hejtmanem, působil jako zplnomocněný královský komisař v Uhrách a v Sedmihradsku („zasloužil“ se o krvavý bratislavský soud při Wesselényiho spiknutí v r. 1671) a „vyznamenal“ se při krvavém potlačení povstání Valachů v r. 1641 a 1643. Rottalové drželi kvasické panství až do r. 1746, kdy poslední z nich, osmatřicetiletý Adam, zemřel; tím vymřela kvasická větev rodu. Od r. 1763 vlastnili panství Lamberkové. Počátkem 19. století prošel zámek rozsáhlými stavebními úpravami…  číst dále
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 12.5. 2004
historie

rakouský herec Friedrich von Thun

Na zámku v Kvasicích se narodil 30.6.1942 známý rakouský herec Friedrich von Thun (celé jeho jméno zní Friedrich Ernst Peter Paul Maria hrabě Thun-Hohenstein). U nás je především známý ze seriálu "Náhrdelník" (pražský nakladatel Ferdinand von Bruckner). Jeho syn Max Thun-Hohenstein je také herec. Pochází z významné šlechtické rodiny Thun-Hohensteinů, která vlastnila obrovský pozemkový majetek v Čechách a na Moravě. O významu rodu více napoví fakt, že Friedrichův dědeček kníže Jaroslav Thun-Hohenstein (1864-1929) byl švagrem zavražděného následníka trůnu arcivévody Františka Ferdinanda d´Este. Po 2.světové válce byli všichni Thun-Hohensteinové zařazeni do odsunu, kvasičtí Thunové ale byli nuceni ještě tři roky strávit ve sběrném táboře v Československu, až v r. 1949 jim bylo umožněno vycestovat k příbuzným do Rakouska. V r. 2008 navštívil spolu se svými sourozenci rodné Kvasice za značného zájmu místní veřejnosti.

FDb.cz, Jaroslav Špiroch , 22.2. 2017

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM),

Místa v okolí

 Tlumačov
 Velké Těšany
 Zámeček
 Otrokovice
 Kurovice
 kostel sv. Kunhuty
 Mysločovice
 kostel sv. Václava
 Hulín
 Napajedla
 Napajedla
 židovská radnice
 Starý pivovar
 Tečovice
 radnice
 městské opevnění
 Vrchnostenský dům
 Napajedla
 Hejtmanský dům
 regentský dům
 kostel sv. Mořice
 Kroměříž
 Pohořelice
 Mlýnská brána
 vrchnostenská sýpka
 biskupská mincovna
 Květná zahrada
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 Komínské skály
 Malenovice
 Količín
 kostel sv. Floriána
 Louky
 Žeranovice
 kostel sv. Vavřince
 Žeranovice
 Zdounky
 Bunč
 Spytihněv
 Zdounky
 Rymice
 Rymice
 Postoupky
 Rymice
 smírčí kříž
 Nětčice
 morový sloup
 pivovar
 kostel Všech svatých
 Šachova synagoga
 Hradisko
 židovský hřbitov
 Holešov
 Přílepy
 Sušice
 rozhledna Zdenička
 Roštín II
 větrný mlýn
 Baťův mrakodrap
 Zlín
 Chropyně
 Sochařská vyhlídka
 Zborovice
 kostel sv. Floriána
 vila Friessů
 Roštín I
 Brdo
 kostel sv. Mikuláše
 Dobrotice
 Modrá
 Věžky
 Chropyně
 Troubky
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Alžběty
 Zlín
 kostel sv. Anny
 Hrádek u Přílep
 Kovalovice
 Kostelec u Holešova
 Šarovy
 Kyselovice
 Březolupy
 Kojetín
 kostel sv. Jakuba
 Hradisko u Popůvek
 Kasařov
 kostel sv. Kateřiny
 Prusinovice
 sekvojovec obrovský
 radnice
 Křenovice
 městské opevnění
 hotel Pivovar
 Okresní dům
 Záříčí
 synagoga (Husův sbor)
 Svárov
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Částkov
 Křídlo
 kaple sv. Barbory
 Buchlov
 boží muka
 Velký Ořechov
 Slavkov pod Hostýnem
Základní informace místa
ID místa: 2381
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.5.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama