V renesanční zámek byla v 80. letech 16. století pravděpodobně Havlem Kurovským z Vrchlabí přestavěna starší tvrz. Začátkem 19. století byly na zámku provedeny rozsáhlé stavební úpravy v klasicistním slohu a získal dnešní podobu.
Hlavní obrázek místa
Kvasice-zámek
Pohled na průčelí zámku ze zámeckého parku
© Vojtěch Novák 05/2004
Pověst klade vznik Kvasic do doby, kdy u nás sídlili Kvádové, po nichž prý měly jméno. Tuto nepodloženou domněnku zapsal do svých rukopisných Annalecta Quasiciana farář Matouš Moritz, který v Kvasicích působil v 1. 1744 – 1782. Historicky jsou však Kvasice doloženy teprve v r. 1248, kdy je vlastnil Ondřej z Kvasic a v r. 1269 Milota z Kvasic, oba z rodu Benešoviců, kteří zdejší zboží drželi téměř 200 let a jejichž erbu (zavinutá střela) obce užívala ve svém znaku. V r. 1434 předala tvrz s panstvím Anna z Benešova Janu Kuželovi ze Žeravic. Od té doby vlastnili tvrz Kuželové a od r. 1511 Šternberkové. Po požáru v r. 1514 byla chátrající tvrz znovu upravena a její opevnění rozšířeno, takže byla nazývána i hradem. Byla to vodní pevnost chráněná z východní strany řekou z rybníků pod bažantnicí. V předhradních budovách, postavených v pravém úhlu podle jižní, západní a severní strany, bydlelo služebnictvo a čeleď. V 80. letech 16. století přebudoval tvrz Havel Kurovský z Vrchlabí v renesanční zámek s arkádami, otevřenými do dvora. Rottalové, kteří získali Kvasice v r. 1635, měli své sídlo v Napajedlích, respektive v Holešově, takže zámek byl v 17. století jen střediskem patrimoniální správy. Jan z Rottalu zastával pobělohorském období řadu významných funkcí; byl nejvyšším moravským zemským sudím, moravským zemským hejtmanem, působil jako zplnomocněný královský komisař v Uhrách a v Sedmihradsku („zasloužil“ se o krvavý bratislavský soud při Wesselényiho spiknutí v r. 1671) a „vyznamenal“ se při krvavém potlačení povstání Valachů v r. 1641 a 1643. Rottalové drželi kvasické panství až do r. 1746, kdy poslední z nich, osmatřicetiletý Adam, zemřel; tím vymřela kvasická větev rodu. Od r. 1763 vlastnili panství Lamberkové. Počátkem 19. století prošel zámek rozsáhlými stavebními úpravami…  číst dále
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 12.5. 2004
historie

rakouský herec Friedrich von Thun

Na zámku v Kvasicích se narodil 30.6.1942 známý rakouský herec Friedrich von Thun (celé jeho jméno zní Friedrich Ernst Peter Paul Maria hrabě Thun-Hohenstein). U nás je především známý ze seriálu "Náhrdelník" (pražský nakladatel Ferdinand von Bruckner). Jeho syn Max Thun-Hohenstein je také herec. Pochází z významné šlechtické rodiny Thun-Hohensteinů, která vlastnila obrovský pozemkový majetek v Čechách a na Moravě. O významu rodu více napoví fakt, že Friedrichův dědeček kníže Jaroslav Thun-Hohenstein (1864-1929) byl švagrem zavražděného následníka trůnu arcivévody Františka Ferdinanda d´Este. Po 2.světové válce byli všichni Thun-Hohensteinové zařazeni do odsunu, kvasičtí Thunové ale byli nuceni ještě tři roky strávit ve sběrném táboře v Československu, až v r. 1949 jim bylo umožněno vycestovat k příbuzným do Rakouska. V r. 2008 navštívil spolu se svými sourozenci rodné Kvasice za značného zájmu místní veřejnosti.

FDb.cz, Jaroslav Špiroch , 22.2. 2017

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM),

Místa v okolí

 Tlumačov
 Velké Těšany
 Zámeček
 Otrokovice
 Kurovice
 kostel sv. Kunhuty
 Mysločovice
 kostel sv. Jiří
 Budačina
 zvonice
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Václava
 Hulín
 Napajedla
 Napajedla
 židovská radnice
 Tečovice
 radnice
 městské opevnění
 Starý pivovar
 Vrchnostenský dům
 Hejtmanský dům
 regentský dům
 kostel sv. Mořice
 Kroměříž
 Napajedla
 Mlýnská brána
 Pohořelice
 vrchnostenská sýpka
 biskupská mincovna
 Květná zahrada
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiljí
 Komínské skály
 Podhradí
 Malenovice
 Količín
 kostel sv. Floriána
 Louky
 kostel sv. Vavřince
 Žeranovice
 statek Světlá
 Žeranovice
 Bunč
 Zdounky
 Spytihněv
 Zdounky
 Rymice
 Rymice
 Postoupky
 Rymice
 smírčí kříž
 Nětčice
 morový sloup
 kostel Všech svatých
 Šachova synagoga
 pivovar
 Hradisko
 židovský hřbitov
 Holešov
 Na Salárně
 kaple
 Přílepy
 Sušice
 Roštín II
 větrný mlýn
 Baťův mrakodrap
 Zlín
 zvonice
 Zborovice
 kostel sv. Floriána
 Lebedov
 Chropyně
 Sochařská vyhlídka
 Salaš
 vila Friessů
 Zdenička
 Brdo
 Roštín I
 kostel sv. Mikuláše
 Dobrotice
 Modrá
 kostel sv. Jiljí
 Věžky
 Chropyně
 Troubky
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Alžběty
 Zlín
 Hrádek u Přílep
 kostel sv. Anny
 Kovalovice
 Šarovy
 Kostelec u Holešova
 Březolupy
 Kojetín
 Kyselovice
 kostel sv. Jakuba
 kaple sv. Prokopa
 Hradisko u Popůvek
 kaple sv. Anny
 Kasařov
 kostel sv. Kateřiny
 Prusinovice
 sekvojovec obrovský
 městské opevnění
 radnice
 Křenovice
 hotel Pivovar
 Okresní dům
 synagoga (Husův sbor)
 Záříčí
 kaple sv. Josefa
 boží muka
 Svárov
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Částkov
 kaple sv. Barbory
 Křídlo
 Panský mlýn
 Buchlov
 boží muka
 Velký Ořechov
 Slavkov pod Hostýnem
Základní informace místa
ID místa: 2381
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.5.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama