Původní kostel je připomínán již r. 1240. Raně barokně přestavěn r. 1687 a pozdně barokně v letech1780–1786. Další úpravy r. 1853 a koncem 19. stol. Před kostel ve 20. stol. přeneseny sochy sv. Šebestiána a sv. Jana Nepomuckého.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihozápadu
© Jiří Cukr, 08/2015
Město Hodonín leží na dolním toku řeky Moravy na hranicích se Slovenskem. Ve městě najdeme řadu pro turisty zajímavých objektů, jako zámek, ve kterém v současnosti působí muzeum T. G. Masaryka, nebo morový sloup nacházející se Masarykově náměstí, vedle kostela. Kostel sv. Vavřince se nachází v centru města, kterým je právě Masarykovo náměstí.
Pavel Vítek, 23.2. 2008
popis

Kostel sv. Vavřince je podélná jednolodní stavba, orientovaná podle osy sever-jih. K západnímu průčelí kostela přiléhá hranolovitá věž, jejíž zvonové patro je zdobeno pilastry s hlavicemi. Fasády kostelní lodi jsou členěny lizénami, které jsou na nárožích zdvojeny. Hlavní kostelní portál se nachází v průčelí, boční pak v podélných zdích kostela. Ve věžní zvonici je zavěšen zvon ulitý roku 1640 a v lucerně věže se nachází umíráček z roku 1714. Před kostel je umístěna socha sv. Šebestiána datovaná rokem 1713 a socha sv. Jana Nepomuckého, pocházející z roku 1714. Obě sochy původně stály na několika různých místech ve městě a ke kostelu byly přeneseny až v 30. letech 20. století.

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Moravy a Slezska 1, ACADEMIA 1994, 23.2. 2008

historie

První kostel na místě současného se připomíná již roku 1240. Při raně barokní přestavbě kostela v roce 1687 byla z původního kostela ponechána věž, která však byla zvýšena o jedno patro. Kostel získal svou současnou pozdně barokní podobu po přestavbě, která proběhla v letech 1780 – 1786. Při úpravách prováděných roku 1853 byla v podvěží vystavěna kaple Božího hrobu a koncem 19. stol. byla upravena sakristie a nad ní postavena oratoř.

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Moravy a Slezska 1, ACADEMIA 1994, 23.2. 2008

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Hodonín

Místa v okolí

 morový sloup
 Hodonín
 Hodonín
 ZOO Hodonín
 Holíč
 megalitické kameny
 manufaktura
 loretánská kaple
 evangelický kostel
 kaple sv. Floriána
 Rohatec
 Mikulčice
 Mikulčice
 větrný mlýn
 Skalica
 kaple sv. Jiří
 městské opevnění
 mariánský sloup
 Gvadányiho kúria
 radnice
 Mittákovská kúria
 karner sv. Anny
 Slovácká chalupa
 Plže
 kostel sv. Isidora
 Jarohněvice
 kostel Všech Svatých
 Potvorovice
 Týnec
 Milotice
 Starý Poddvorov
 Na Podluží
 Meandry Moravy
 kamenný kříž
 kaple Panny Marie
 Tvrdonice
 kaple sv. Rocha
 kamenný kříž
 skanzen Strážnice
 Svatý obrázek
 Gbely
 Průžkův mlýn
 Templářské sklepy
 kaple Panny Marie
 Čejkovice
 kostel sv. Martina
 vrchnostenský pivovar
 Šardice
 Bílá věž
 Váté písky
 městské opevnění
 kostel sv. Kunhuty
 Strážnice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Svatobořice
 kaple Panny Marie
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Vavřince
 sklepní ulička
 Vracov
 mariánský sloup
 Bzenec
 židovský hřbitov
 Bzenec
 Lanžhot
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost sv.Vavřince Hodonín
Masarykovo nám.7
695 01 Hodonín
Tel: 518 344 543
http://www.sweb.cz/farnosthodonin/
farnost@iol.cz, jzouhar@quick.cz
Základní informace místa
ID místa: 6044
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama