Původní kostel je připomínán již r. 1240. Raně barokně přestavěn r. 1687 a pozdně barokně v letech1780–1786. Další úpravy r. 1853 a koncem 19. stol. Před kostel ve 20. stol. přeneseny sochy sv. Šebestiána a sv. Jana Nepomuckého.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihozápadu
© Jiří Cukr, 08/2015
Město Hodonín leží na dolním toku řeky Moravy na hranicích se Slovenskem. Ve městě najdeme řadu pro turisty zajímavých objektů, jako zámek, ve kterém v současnosti působí muzeum T. G. Masaryka, nebo morový sloup nacházející se Masarykově náměstí, vedle kostela. Kostel sv. Vavřince se nachází v centru města, kterým je právě Masarykovo náměstí.
Pavel Vítek, 23.2. 2008
popis

Kostel sv. Vavřince je podélná jednolodní stavba, orientovaná podle osy sever-jih. K západnímu průčelí kostela přiléhá hranolovitá věž, jejíž zvonové patro je zdobeno pilastry s hlavicemi. Fasády kostelní lodi jsou členěny lizénami, které jsou na nárožích zdvojeny. Hlavní kostelní portál se nachází v průčelí, boční pak v podélných zdích kostela. Ve věžní zvonici je zavěšen zvon ulitý roku 1640 a v lucerně věže se nachází umíráček z roku 1714. Před kostel je umístěna socha sv. Šebestiána datovaná rokem 1713 a socha sv. Jana Nepomuckého, pocházející z roku 1714. Obě sochy původně stály na několika různých místech ve městě a ke kostelu byly přeneseny až v 30. letech 20. století.

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Moravy a Slezska 1, ACADEMIA 1994, 23.2. 2008

historie

První kostel na místě současného se připomíná již roku 1240. Při raně barokní přestavbě kostela v roce 1687 byla z původního kostela ponechána věž, která však byla zvýšena o jedno patro. Kostel získal svou současnou pozdně barokní podobu po přestavbě, která proběhla v letech 1780 – 1786. Při úpravách prováděných roku 1853 byla v podvěží vystavěna kaple Božího hrobu a koncem 19. stol. byla upravena sakristie a nad ní postavena oratoř.

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Moravy a Slezska 1, ACADEMIA 1994, 23.2. 2008

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Hodonín

Místa v okolí

 morový sloup
 Hodonín
 Hodonín
 ZOO Hodonín
 Holíč
 manufaktura
 megalitické kameny
 loretánská kaple
 evangelický kostel
 kaple sv. Floriána
 Rohatec
 Mikulčice
 Mikulčice
 větrný mlýn
 Skalica
 městské opevnění
 kaple sv. Jiří
 Gvadányiho kúria
 radnice
 mariánský sloup
 Mittákovská kúria
 karner sv. Anny
 Slovácká chalupa
 Plže
 kostel sv. Izidora
 Jarohněvice
 kostel Všech Svatých
 Potvorovice
 Týnec
 Milotice
 Starý Poddvorov
 Na Podluží
 Meandry Moravy
 Tvrdonice
 skanzen Strážnice
 Průžkův mlýn
 Gbely
 kaple Panny Marie
 Templářské sklepy
 Čejkovice
 kostel sv. Martina
 Šardice
 Bílá věž
 Váté písky
 kostel sv. Kunhuty
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 synagoga
 Strážnice
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Vavřince
 Vracov
 sklepní ulička
 mariánský sloup
 Bzenec
 židovský hřbitov
 Bzenec
 Lanžhot
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost sv.Vavřince Hodonín
Masarykovo nám.7
695 01 Hodonín
Tel: 518 344 543
http://www.sweb.cz/farnosthodonin/
farnost@iol.cz, jzouhar@quick.cz
Základní informace místa
ID místa: 6044
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama