Původní kostel je připomínán již r. 1240. Raně barokně přestavěn r. 1687 a pozdně barokně v letech1780–1786. Další úpravy r. 1853 a koncem 19. stol. Před kostel ve 20. stol. přeneseny sochy sv. Šebestiána a sv. Jana Nepomuckého.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihozápadu
© Jiří Cukr, 08/2015
Město Hodonín leží na dolním toku řeky Moravy na hranicích se Slovenskem. Ve městě najdeme řadu pro turisty zajímavých objektů, jako zámek, ve kterém v současnosti působí muzeum T. G. Masaryka, nebo morový sloup nacházející se Masarykově náměstí, vedle kostela. Kostel sv. Vavřince se nachází v centru města, kterým je právě Masarykovo náměstí.
Pavel Vítek, 23.2. 2008
popis

Kostel sv. Vavřince je podélná jednolodní stavba, orientovaná podle osy sever-jih. K západnímu průčelí kostela přiléhá hranolovitá věž, jejíž zvonové patro je zdobeno pilastry s hlavicemi. Fasády kostelní lodi jsou členěny lizénami, které jsou na nárožích zdvojeny. Hlavní kostelní portál se nachází v průčelí, boční pak v podélných zdích kostela. Ve věžní zvonici je zavěšen zvon ulitý roku 1640 a v lucerně věže se nachází umíráček z roku 1714. Před kostel je umístěna socha sv. Šebestiána datovaná rokem 1713 a socha sv. Jana Nepomuckého, pocházející z roku 1714. Obě sochy původně stály na několika různých místech ve městě a ke kostelu byly přeneseny až v 30. letech 20. století.

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Moravy a Slezska 1, ACADEMIA 1994, 23.2. 2008

historie

První kostel na místě současného se připomíná již roku 1240. Při raně barokní přestavbě kostela v roce 1687 byla z původního kostela ponechána věž, která však byla zvýšena o jedno patro. Kostel získal svou současnou pozdně barokní podobu po přestavbě, která proběhla v letech 1780 – 1786. Při úpravách prováděných roku 1853 byla v podvěží vystavěna kaple Božího hrobu a koncem 19. stol. byla upravena sakristie a nad ní postavena oratoř.

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Moravy a Slezska 1, ACADEMIA 1994, 23.2. 2008

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Hodonín

Místa v okolí

 morový sloup
 Hodonín
 Hodonín
 ZOO Hodonín
 Holíč
 manufaktura
 megalitické kameny
 loretánská kaple
 evangelický kostel
 kaple sv. Floriána
 Rohatec
 Mikulčice
 Mikulčice
 větrný mlýn
 Skalica
 městské opevnění
 kaple sv. Jiří
 Gvadányiho kúria
 radnice
 mariánský sloup
 Mittákovská kúria
 karner sv. Anny
 Slovácká chalupa
 Plže
 kostel sv. Izidora
 Jarohněvice
 kostel Všech Svatých
 Potvorovice
 Týnec
 Milotice
 Starý Poddvorov
 Na Podluží
 Meandry Moravy
 Tvrdonice
 skanzen Strážnice
 Průžkův mlýn
 Gbely
 kaple Panny Marie
 Templářské sklepy
 Čejkovice
 kostel sv. Martina
 Šardice
 Bílá věž
 Váté písky
 kostel sv. Kunhuty
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 synagoga
 Strážnice
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Vavřince
 Vracov
 sklepní ulička
 mariánský sloup
 Bzenec
 židovský hřbitov
 Bzenec
 Lanžhot
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost sv.Vavřince Hodonín
Masarykovo nám.7
695 01 Hodonín
Tel: 518 344 543
http://www.sweb.cz/farnosthodonin/
farnost@iol.cz, jzouhar@quick.cz
Základní informace místa
ID místa: 6044
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama