Koryčanský kostel prvně vzpomínaný v r. 1350 byl v l. 1636–1697 barokně přestavěn a rozšířen do současné podoby. V r. 1898 byla věž poškozena bleskem, po němž dostala nové zakončení. V interiéru je gotická socha Koryčanské Madony. Nejstarší kostelní zvon je z r. 1638.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 03/2017
Farní kostel sv. Vavřince stojí v centru města Koryčany, jež se nachází v jihozápadním cípu okresu Kroměříž ve Zlínském kraji na úpatí Chřibů. Kostel je jednolodní, k východu orientovanou barokní stavbou s gotickým jádrem. Nejhodnotnějším artefaktem jeho převážně barokního interiéru je gotická socha Koryčanské Panny Marie s Ježíškem z limbového dřeva, vysoká 185 cm. Soška se původně nacházela na slovenském hradu Beckově. Poté ji v roce 1414 povážský velmož Ctibor ze Ctiboře věnoval nově založenému augustiniánskému klášteru v Novém Mestě nad Váhom. Po roce 1526 se nakrátko opět vrátila na Beckov, odkud ji po roce 1570 Anna Banffyová, provdaná za majitele Nového Cimburku, přivezla do Koryčan. V době baroka byla Madona vyzdobena korunkami a šaty. Na kostele jsou znaky bývalých majitelů panství: pánů Serenyů, pánů z Horky a na Cimburku a nad zazděným vchodem do hrobky je znak rodu Gillernů. Nejstarší kostelní zvon pochází z roku 1638 a je na něm vyobrazen znak Horeckých. Dalším zvonem je umíráček a tři zvony ulité teprve v roce 1989.
Luděk Vláčil - zdroj: http://farnostkorycany.webnode.cz a další, 27.3. 2017
historie

Ves Koryčany je prvně zmiňována v roce 1321 a v roce 1350 se poprvé vzpomíná i kostel sv. Vavřince. V letech 1636–1697 došlo k barokní rozšiřující přestavbě původně gotického chrámu, při níž byl gotický presbytář s polygonálním závěrem zbarokizován, gotická sakristie zvýšena o poschodí pro oratoř a prodloužena loď až k samostatně stojící zvonici. Zvýšená a slohově upravená zvonice se tak stala kostelní věží. Nynější zakončení zdiva věže je výsledkem oprav po jejím zasažení bleskem v roce 1898. Při rekonstrukci byl původně plochý, dřevěný strop nahrazen valenou klenbou s nadokenními výsečemi. Pro varhany byla postavena kruchta a osm oken bylo sklenuto segmentovaně. Jejich mozaiková výzdoba, znázorňující osmero blahoslavenství podle návrhu ak. mal. F. Peňáze, byla pořízena v roce 1963. Čtyři okna v presbytáři pocházejí z roku 1903. K jižní straně kněžiště je připojena hrobka Münchů…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://farnostkorycany.webnode.cz, http://www.korycany.cz/ a další, 27.3. 2017

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Koryčany

Místa v okolí

 Koryčany
 Koryčanská kaple
 Cimburk u Koryčan
 kostel sv. Václava
 Kozel
 Nemotice
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Klimenta
 Haluzice
 Kazatelna
 Vřesovice
 Hrádek u Snovídek
 Střílky
 barokní hřbitov
 Brankovice
 Střílky
 Bohuslavice
 Zástřizly
 Nové Zámky
 Chvalnov
 Lísky
 Dolní Moštěnice
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 Bukovanský mlýn
 Johanka
 větrný mlýn
 Nechvalín
 Kostelec
 Nevojice
 Súsedská
 Milonice
 Milonice
 Chvalkovice
 Komorov
 hrádek u Nevojic
 morový památník
 Cetechovice
 Žádovice
 Palánek
 Žeravice
 Buchlov
 smírčí kříž
 Chvalkovice
 kaple sv. Josefa
 mariánský sloup
 Litenčice
 Kyjov
 Nové Hvězdlice
 Vícemilice
 kaple sv. Rocha
 kaple sv. Barbory
 Sobůlky
 hrádek v poloze Valy
 Nové Hvězdlice
 Věteřov
 Smraďavka
 kostel sv. Jakuba
 Újezd u Ždánic
 Kojátky
 Vlkoš
 kostel Všech Svatých
 Hoštice
 Roštín I
 radnice
 kostel sv. Martina
 Brdo
 Bučovice
 kostel sv. Anny
 Buchlovice
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Opatovice
 Bučovice
 sekvojovec obrovský
 Svárov
 Strážovice
 Roštín II
 Pavlovice
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 kaple sv. Floriána
 Na Salárně
 Salaš
 Vracov
 Domanín
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Kvášov
 Zdislavice
 Lebedov
 Zdenička
 Konůvky
 Bohdalice
 Stavěšice
 kostel sv. Václava
 Orlov
 Troubky
 Polešovické rybníky
 Troubky
 Bunč
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 Bzenec
 Bzenec
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 statek Světlá
 Komínské skály
 Zdounky
 Zdounky
 kostel sv. Anny
 Hlubočany
 kaple sv. Bartoloměje
Základní informace místa
ID místa: 13310
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.3.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama