Koryčanský kostel prvně vzpomínaný v r. 1350 byl v l. 1636–1697 barokně přestavěn a rozšířen do současné podoby. V r. 1898 byla věž poškozena bleskem, po němž dostala nové zakončení. V interiéru je gotická socha Koryčanské Madony. Nejstarší kostelní zvon je z r. 1638.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 03/2017
Farní kostel sv. Vavřince stojí v centru města Koryčany, jež se nachází v jihozápadním cípu okresu Kroměříž ve Zlínském kraji na úpatí Chřibů. Kostel je jednolodní, k východu orientovanou barokní stavbou s gotickým jádrem. Nejhodnotnějším artefaktem jeho převážně barokního interiéru je gotická socha Koryčanské Panny Marie s Ježíškem z limbového dřeva, vysoká 185 cm. Soška se původně nacházela na slovenském hradu Beckově. Poté ji v roce 1414 povážský velmož Ctibor ze Ctiboře věnoval nově založenému augustiniánskému klášteru v Novém Mestě nad Váhom. Po roce 1526 se nakrátko opět vrátila na Beckov, odkud ji po roce 1570 Anna Banffyová, provdaná za majitele Nového Cimburku, přivezla do Koryčan. V době baroka byla Madona vyzdobena korunkami a šaty. Na kostele jsou znaky bývalých majitelů panství: pánů Serenyů, pánů z Horky a na Cimburku a nad zazděným vchodem do hrobky je znak rodu Gillernů. Nejstarší kostelní zvon pochází z roku 1638 a je na něm vyobrazen znak Horeckých. Dalším zvonem je umíráček a tři zvony ulité teprve v roce 1989.
Luděk Vláčil - zdroj: http://farnostkorycany.webnode.cz a další, 27.3. 2017
historie

Ves Koryčany je prvně zmiňována v roce 1321 a v roce 1350 se poprvé vzpomíná i kostel sv. Vavřince. V letech 1636–1697 došlo k barokní rozšiřující přestavbě původně gotického chrámu, při níž byl gotický presbytář s polygonálním závěrem zbarokizován, gotická sakristie zvýšena o poschodí pro oratoř a prodloužena loď až k samostatně stojící zvonici. Zvýšená a slohově upravená zvonice se tak stala kostelní věží. Nynější zakončení zdiva věže je výsledkem oprav po jejím zasažení bleskem v roce 1898. Při rekonstrukci byl původně plochý, dřevěný strop nahrazen valenou klenbou s nadokenními výsečemi. Pro varhany byla postavena kruchta a osm oken bylo sklenuto segmentovaně. Jejich mozaiková výzdoba, znázorňující osmero blahoslavenství podle návrhu ak. mal. F. Peňáze, byla pořízena v roce 1963. Čtyři okna v presbytáři pocházejí z roku 1903. K jižní straně kněžiště je připojena hrobka Münchů…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://farnostkorycany.webnode.cz, http://www.korycany.cz/ a další, 27.3. 2017

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Koryčany

Místa v okolí

 Koryčany
 Koryčanská kaple
 Cimburk u Koryčan
 Kozel
 Nemotice
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Klimenta
 Haluzice
 Kazatelna
 Vřesovice
 Hrádek u Snovídek
 Střílky
 barokní hřbitov
 Brankovice
 Střílky
 Bohuslavice
 Zástřizly
 Nové Zámky
 Chvalnov
 Lísky
 Dolní Moštěnice
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 Bukovanský mlýn
 Johanka
 větrný mlýn
 Nechvalín
 Kostelec
 Nevojice
 Milonice
 Milonice
 Chvalkovice
 Komorov
 hrádek u Nevojic
 morový památník
 Cetechovice
 Žádovice
 Palánek
 Žeravice
 Buchlov
 smírčí kříž
 Chvalkovice
 kaple sv. Josefa
 mariánský sloup
 Litenčice
 Kyjov
 Nové Hvězdlice
 Vícemilice
 kaple sv. Rocha
 kaple sv. Barbory
 Sobůlky
 hrádek v poloze Valy
 Nové Hvězdlice
 Věteřov
 Smraďavka
 kostel sv. Jakuba
 Újezd u Ždánic
 Kojátky
 Vlkoš
 kostel Všech Svatých
 Hoštice
 Roštín I
 radnice
 kostel sv. Martina
 Brdo
 Bučovice
 kostel sv. Anny
 Buchlovice
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Opatovice
 Bučovice
 sekvojovec obrovský
 Svárov
 Strážovice
 Roštín II
 Pavlovice
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 Vracov
 Domanín
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Kvášov
 Zdislavice
 rozhledna Zdenička
 Konůvky
 Bohdalice
 kostel sv. Václava
 Orlov
 Troubky
 Polešovické rybníky
 Troubky
 Bunč
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 Bzenec
 Bzenec
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 Komínské skály
 Zdounky
 Zdounky
 kostel sv. Anny
 Hlubočany
Základní informace místa
ID místa: 13310
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.3.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama