Komplex barok. kostela Nanebevzetí P. Marie a sv. Maří Magdaleny s klášterem křižovníků byl vybudován na místě staršího kostela v l. 1687–1728 dle plánů Kryštofa Dientzenhofera. Vyhlášené poutní místo. Bohatá, převážně barok. výzdoba i výbava, vytvořená výjimečnými umělci. Rekonstrukce v l. 2009–11.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled
© Václav Růžek, 08/2013
Obec Chlum Svaté Máří leží 10 km západně od Sokolova a 15 km severovýchodně od Chebu. Do Chlumu Svaté Máří dojedete po silnici R6 a na výjezdu Kynšperk nad Ohří je to pak 10 km. Poutní kostel s klášterem se nachází na kopci ve středu obce a je její nepřehlédnutelnou, zdaleka viditelnou dominantou.
Pavel Vítek, 29.10. 2012
popis

Komplex budov kláštera a kostela má obdélný půdorys, směrem do náměstí je průčelí kostela s věžemi, na které navazují z obou stran přilehlá křídla kláštera se vstupními portály. Klášter obepíná kostel a nádvoří kolem něho. Nádvoří jsou na severní i jižní straně kostela dělena příčným křídlem na dvě menší. Kostel je postaven na půdorysu latinského kříže. Průčelí je dvouvěžové, patrově dělené, završené štítem, dolní část průčelí se vstupním portálem je členěna pilastry, horní lizénami a nikami se sochami svatých – sv. Václava (1697), sv. Jana Nepomuckého a Neposkvrněného početí Panny Marie. Boční stěny kostela jsou členěny vpadlými poli, nad středem je kopule s lucernou. Kaple a sakristie jsou po stranách presbytáře z vnější strany jednotné, spojené zaoblenou stěnou. Východní stěna presbytáře je členěna pilastry, zakončena štítem. Nad presbytářem je sanktusník. Loď kostela je sklenuta valeně s lunetami a pásy, do lodi jsou…  číst dále

Pavel Vítek, E. Horáková dle zdrojů Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze; Umělecké památky Čech 1., Emanuel Poche a kol., Academia 1980, 31.10. 2012

historie

Historie kostela a kláštera (proboštství) řádu křižovníků s červenou hvězdou

Historie kostela a kláštera (proboštství) řádu křižovníků s červenou hvězdou Historie komplexu kostela s klášterem křižovníků s červenou hvězdou, oblíbeného poutního místa, začala ve 14. století. S místem se pojí legenda o zde nalezené zázračné mariánské sošce. Na místě jejího nálezu byla vybudovaná nejprve dřevěná kaple, o kterou se starali křižovníci (od r. 1383 zřízena nadace pro dva kněze). Poté, co byla kaplička vypálena, byl na jejím místě kolem roku 1400 postaven kamenný jednolodní kostel Nanebevzetí Panny Marie a Maří Magdalény. O poutníky, kteří přicházeli do Chlumu, se starali členové řádu křížovníků s červenou hvězdou, kteří u kostela založili osadu (ta se během 15. století rozšířila na městečko, r. 1651 bylo povýšeno na městys). Roku 1429 byl kostel vypálen husity. Po skončení husitských válek byl koncem 15. století kostel opraven a rozšířen ve dvoulodí, dělené třemi mohutnými pilíři, také byla tehdy postavena…  číst dále

Pavel Vítek, E. Horáková dle zdrojů: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 1., Emanuel Poche a kol., Academia 1977; www.portalchodov.cz; Encyklopedie českých klášterů, kol. autorů, Libri 1997, 1.11. 2012

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys areálu
© kol.: Encyklopedie českých klášterů, Libri, Praha 1997
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Chlum Svaté Maří

Místa v okolí

 Rusov
 Kaceřov
 Lítov
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 Kager, Starý zámek
 Šabina
 Arnoltov
 Kamenný Dvůr
 Mostov
 vodní nádrž Horka
 Medard
 židovský hřbitov
 Hartoušovské mofety
 kostel sv. Mikuláše
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 radnice
 Jubilejní kašna
 mariánský sloup
 Sokolov
 Hartenberg
 evangelický kostel
 Hard
 Soos
 Cibulka
 kostel sv. Jiljí
 Týn
 kostel sv. Vavřince
 Boučí
 Okrouhlá
 Michal
 kostel sv. Kunhuty
 Těšovice
 statek Bernard
 Plikenštejn
 Manský dvůr
 Skalná
 Skalná
 pramen Natálie
 Chlumeček
 železniční viadukt
 Starý Rybník
 kaple Panny Marie
 Starý Rybník
 hrobka Hendrich
 Salingburg
 kostel sv. Olgy
 Císařské lázně
 Boršengrýn
 fara
 Lipnice
 metorologický sloup
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Krudum
 Schirdingerovský dům
 Špalíček
 Václavský hrad
 Dudácká kašna
 Cheb
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Martina
 Neuhaus
 Doubrava
 Jindřichovice
 Luby
 Kynžvart
 Luby
 Kladská
 Kladský rybník
 Starý Hrozňatov
 Kladské rašeliny
 Barochův pramen
 Mokřady pod Vlčkem
 Kaiserruhe
 Vlček
 Smraďoch
 Farská kyselka
Základní informace místa
ID místa: 10992
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.10.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

reklama