Komplex barok. kostela Nanebevzetí P. Marie a sv. Maří Magdaleny s klášterem křižovníků byl vybudován na místě staršího kostela v l. 1687–1728 dle plánů Kryštofa Dientzenhofera. Vyhlášené poutní místo. Bohatá, převážně barok. výzdoba i výbava, vytvořená výjimečnými umělci. Rekonstrukce v l. 2009–11.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled
© Václav Růžek, 08/2013
Obec Chlum Svaté Máří leží 10 km západně od Sokolova a 15 km severovýchodně od Chebu. Do Chlumu Svaté Máří dojedete po silnici R6 a na výjezdu Kynšperk nad Ohří je to pak 10 km. Poutní kostel s klášterem se nachází na kopci ve středu obce a je její nepřehlédnutelnou, zdaleka viditelnou dominantou.
Pavel Vítek, 29.10. 2012
popis

Komplex budov kláštera a kostela má obdélný půdorys, směrem do náměstí je průčelí kostela s věžemi, na které navazují z obou stran přilehlá křídla kláštera se vstupními portály. Klášter obepíná kostel a nádvoří kolem něho. Nádvoří jsou na severní i jižní straně kostela dělena příčným křídlem na dvě menší. Kostel je postaven na půdorysu latinského kříže. Průčelí je dvouvěžové, patrově dělené, završené štítem, dolní část průčelí se vstupním portálem je členěna pilastry, horní lizénami a nikami se sochami svatých – sv. Václava (1697), sv. Jana Nepomuckého a Neposkvrněného početí Panny Marie. Boční stěny kostela jsou členěny vpadlými poli, nad středem je kopule s lucernou. Kaple a sakristie jsou po stranách presbytáře z vnější strany jednotné, spojené zaoblenou stěnou. Východní stěna presbytáře je členěna pilastry, zakončena štítem. Nad presbytářem je sanktusník. Loď kostela je sklenuta valeně s lunetami a pásy, do lodi jsou…  číst dále

Pavel Vítek, E. Horáková dle zdrojů Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze; Umělecké památky Čech 1., Emanuel Poche a kol., Academia 1980, 31.10. 2012

historie

Historie kostela a kláštera (proboštství) řádu křižovníků s červenou hvězdou

Historie kostela a kláštera (proboštství) řádu křižovníků s červenou hvězdou Historie komplexu kostela s klášterem křižovníků s červenou hvězdou, oblíbeného poutního místa, začala ve 14. století. S místem se pojí legenda o zde nalezené zázračné mariánské sošce. Na místě jejího nálezu byla vybudovaná nejprve dřevěná kaple, o kterou se starali křižovníci (od r. 1383 zřízena nadace pro dva kněze). Poté, co byla kaplička vypálena, byl na jejím místě kolem roku 1400 postaven kamenný jednolodní kostel Nanebevzetí Panny Marie a Maří Magdalény. O poutníky, kteří přicházeli do Chlumu, se starali členové řádu křížovníků s červenou hvězdou, kteří u kostela založili osadu (ta se během 15. století rozšířila na městečko, r. 1651 bylo povýšeno na městys). Roku 1429 byl kostel vypálen husity. Po skončení husitských válek byl koncem 15. století kostel opraven a rozšířen ve dvoulodí, dělené třemi mohutnými pilíři, také byla tehdy postavena…  číst dále

Pavel Vítek, E. Horáková dle zdrojů: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 1., Emanuel Poche a kol., Academia 1977; www.portalchodov.cz; Encyklopedie českých klášterů, kol. autorů, Libri 1997, 1.11. 2012

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys areálu
© kol.: Encyklopedie českých klášterů, Libri, Praha 1997
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Chlum Svaté Maří

Místa v okolí

 Rusov
 Kaceřov
 Lítov
 Chlumek
 židovský hřbitov
 Chlumek
 Chlumek
 Kager, Starý zámek
 Kynšperk nad Ohří
 Šabina
 Arnoltov
 Kamenný Dvůr
 Mostov
 židovský hřbitov
 Hartoušovské mofety
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 mariánský sloup
 radnice
 Jubilejní kašna
 Sokolov
 Hartenberg
 evangelický kostel
 Hard
 Soos
 Šibeniční vrch
 kostel sv. Jiljí
 Týn
 kostel sv. Vavřince
 Boučí
 Okrouhlá
 Těšovice
 kostel sv. Kunhuty
 statek Bernard
 Plikenštejn
 Manský dvůr
 Skalná
 Skalná
 pramen Natálie
 Chlumeček
 železniční viadukt
 kaple Panny Marie
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 hrobka Hendrich
 kostel sv. Olgy
 Císařské lázně
 Salingburg
 Boršengrýn
 Lipnice
 fara
 židovský hřbitov
 metorologický sloup
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Krudum
 Schirdingerovský dům
 Špalíček
 Dudácká kašna
 Václavský hrad
 Cheb
 kostel sv. Ondřeje
 Neuhaus
 Jindřichovice
 Doubrava
 Luby
 Kynžvart
 Luby
 Kladská
 Kladský rybník
 Kladské rašeliny
 Starý Hrozňatov
 Smraďoch
Základní informace místa
ID místa: 10992
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.10.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama