Komplex barok. kostela Nanebevzetí P. Marie a sv. Maří Magdaleny s klášterem křižovníků byl vybudován na místě staršího kostela v l. 1687–1728 dle plánů Kryštofa Dientzenhofera. Vyhlášené poutní místo. Bohatá, převážně barok. výzdoba i výbava, vytvořená výjimečnými umělci. Rekonstrukce v l. 2009–11.
Hlavní obrázek místa
Kostel Nanebevzetí Panny Marie a Maří Magdalény v Clumu sv. Máří
Průčelí kostela
© Pavel Vítek 09/2012
Obec Chlum Svaté Máří leží 10 km západně od Sokolova a 15 km severovýchodně od Chebu. Do Chlumu Svaté Máří dojedete po silnici R6 a na výjezdu Kynšperk nad Ohří je to pak 10 km. Poutní kostel s klášterem se nachází na kopci ve středu obce a je její nepřehlédnutelnou, zdaleka viditelnou dominantou.
Pavel Vítek, 29.10. 2012
popis

Komplex budov kláštera a kostela má obdélný půdorys, směrem do náměstí je průčelí kostela s věžemi, na které navazují z obou stran přilehlá křídla kláštera se vstupními portály. Klášter obepíná kostel a nádvoří kolem něho. Nádvoří jsou na severní i jižní straně kostela dělena příčným křídlem na dvě menší. Kostel je postaven na půdorysu latinského kříže. Průčelí je dvouvěžové, patrově dělené, završené štítem, dolní část průčelí se vstupním portálem je členěna pilastry, horní lizénami a nikami se sochami svatých – sv. Václava (1697), sv. Jana Nepomuckého a Neposkvrněného početí Panny Marie. Boční stěny kostela jsou členěny vpadlými poli, nad středem je kopule s lucernou. Kaple a sakristie jsou po stranách presbytáře z vnější strany jednotné, spojené zaoblenou stěnou. Východní stěna presbytáře je členěna pilastry, zakončena štítem. Nad presbytářem je sanktusník. Loď kostela je sklenuta valeně s lunetami a pásy, do lodi jsou…  číst dále

Pavel Vítek, E. Horáková dle zdrojů Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze; Umělecké památky Čech 1., Emanuel Poche a kol., Academia 1980, 31.10. 2012

historie

Historie kostela a kláštera (proboštství) řádu křižovníků s červenou hvězdou

Historie kostela a kláštera (proboštství) řádu křižovníků s červenou hvězdou Historie komplexu kostela s klášterem křižovníků s červenou hvězdou, oblíbeného poutního místa, začala ve 14. století. S místem se pojí legenda o zde nalezené zázračné mariánské sošce. Na místě jejího nálezu byla vybudovaná nejprve dřevěná kaple, o kterou se starali křižovníci (od r. 1383 zřízena nadace pro dva kněze). Poté, co byla kaplička vypálena, byl na jejím místě kolem roku 1400 postaven kamenný jednolodní kostel Nanebevzetí Panny Marie a Maří Magdalény. O poutníky, kteří přicházeli do Chlumu, se starali členové řádu křížovníků s červenou hvězdou, kteří u kostela založili osadu (ta se během 15. století rozšířila na městečko, r. 1651 bylo povýšeno na městys). Roku 1429 byl kostel vypálen husity. Po skončení husitských válek byl koncem 15. století kostel opraven a rozšířen ve dvoulodí, dělené třemi mohutnými pilíři, také byla tehdy postavena…  číst dále

Pavel Vítek, E. Horáková dle zdrojů: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 1., Emanuel Poche a kol., Academia 1977; www.portalchodov.cz; Encyklopedie českých klášterů, kol. autorů, Libri 1997, 1.11. 2012

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys areálu
© kol.: Encyklopedie českých klášterů, Libri, Praha 1997
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Chlum Svaté Maří

Místa v okolí

 Rusov
 Kaceřov
 Lítov
 Chlumek
 židovský hřbitov
 Chlumek
 Chlumek
 Kynšperk nad Ohří
 Kager, Starý zámek
 Šabina
 Arnoltov
 Kamenný Dvůr
 Mostov
 židovský hřbitov
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 radnice
 Jubilejní kašna
 mariánský sloup
 Sokolov
 Hartenberg
 evangelický kostel
 Hard
 Šibeniční vrch
 kostel sv. Jiljí
 Týn
 Boučí
 kostel sv. Vavřince
 Okrouhlá
 Těšovice
 statek Bernard
 Plikenštejn
 Skalná
 Manský dvůr
 Skalná
 pramen Natálie
 Chlumeček
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 kostel sv. Olgy
 Císařské lázně
 Salingburg
 Boršengrýn
 fara
 Lipnice
 metorologický sloup
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Krudum
 Schirdingerovský dům
 Špalíček
 Dudácká kašna
 Václavský hrad
 Cheb
 kostel sv. Ondřeje
 Neuhaus
 Jindřichovice
 Doubrava
 Luby
 Kynžvart
 Luby
 Kladská
 Kladský rybník
 Starý Hrozňatov
 PR Smraďoch
Základní informace místa
ID místa: 10992
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.10.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama