Jednolodní neorientovaný filiální kostel Nanebevzetí Panny Marie vznikl mezi lety 1946 a 1948 přestavbou bývalé sýpky velkostatku. Snaha postavit v Puklicích kostel sahá do počátku 40. let 20. století, k realizaci stavby však došlo až po roce 1945, kdy byl konfiskován majetek majitele velkostatku.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2020
První zmínka o existenci Puklic je z roku 1318. V obci je kromě zámku a zámeckého parku několik zajímavých turistických cílů – zbytek židovského ghetta se synagogou a hřbitovem a několik drobných sakrálních památek. Obcí prochází žlutě značený Jihlavský okruh. Do obce jezdí autobus z Jihlavy.
21.6. 2020
popis

Jednolodní neorientovaný kostel obdélného půdorysu s polygonálním závěrem a s obdélnou sakristií na západní straně. Věž je postavena nad hlavním vchodem na jižní straně. V horní části je zúžená, zastřešena stanovou střechou s makovicí.

Milan Caha (zdroj: wikipedie - https://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_Nanebevzet%C3%AD_Panny_Marie_(Puklice)), 21.6. 2020

historie

Filiální kostel Nanebevzetí Panny Marie vznikl mezi lety 1946 a 1948 přestavbou bývalé sýpky velkostatku. Snaha postavit v Puklicích kostel sahá do počátku 40. let 20. století, kdy zde vznikla Kostelní jednota. K realizaci stavby však došlo až po roce 1945, kdy byl konfiskován majetek majitele zámku a řady dalších pozemků ve vesnici, velkostatkáře Richarda Fischmanna. Absurdní na tom bylo, že rodina Fischmannova se nejen zasloužila o rozvoj obce, ale jako židovská byla odvlečena nacisty do koncentračních táborů. Richard Fischmann zahynul v Osvětimi, z rodiny přežily pouze jeho děti Vítězslav a Eliška. Kostel byl vysvěcen 15. srpna 1948, zasvěcení získal podle zámecké kaple zrušené roku 1893. Kaple bývala v prvním poschodí zámku, mše se v ní sloužily od roku 1729, pro veřejnost byla přístupná 1787. Kapli zrušil majitel zámku továrník Miroslav Peška, její prostor sloužil poté nějakou dobu jako sokolská tělocvična.

Milan Caha (zdroj: wikipedie - https://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_Nanebevzet%C3%AD_Panny_Marie_(Puklice) a https://cs.wikipedia.org/wiki/Puklice_(z%C3%A1mek)), 21.6. 2020

Vysočina,  Jihlava  (JI), Puklice

Místa v okolí

 Puklice
 synagoga
 židovský hřbitov
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 Příseka
 Jeclov
 Luka nad Jihlavou
 boží muka
 Helenín
 děkanství
 ZOO Jihlava
 kašna Amfitrité
 kaple Olivetské hory
 Zámeček
 Bavorův dům
 Neptunova kašna
 radnice
 Henčov
 historické podzemí
 morový sloup
 dům čp. 55
 Muzeum Vysočiny
 synagoga
 pivovar
 Brtnice
 Dolní most
 Rokštejn
 židovské ghetto
 Přímělkov
 Legiodům
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 železniční most
 boží muka
 fara
 radnice
 Hoffmannův dům
 židovský hřbitov
 Přímělkov
 hraniční kámen
 hraniční kámen
 Staré Hory
 výklenková kaple
 Rytířsko
 kaple svaté Rodiny
 Jamné
 rozhledna Rudný
 Kamenice
 boží muka
 boží muka
 fara
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 smírčí kámen
 Stonařov
 Bransouze
 Kněžice
 židovský hřbitov
 Plandry
 Aleje
 Chaloupky
 Rantířov
 kostel sv. Kunhuty
 Kostelec
 boží muka
 Střeliště
 Kostelec u Jihlavy
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 kamenné mosty
 křížový kámen
 boží muka
 Zátiší
 boží muka
 Mirošov
 kostel sv. Martina
 Třešť
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Josefa
 boží muka
 dům J. A. Schumpetera
 synagoga
 boží muka
 kaple sv. Jakuba
 Panský pivovar
 kostel sv. Víta
 dům U Rytířů
 Měšťanský pivovar
 Židovské město
 synagoga
 Polná
 Dolní brána
 děkanství
 Hastrmanka
 Klešter
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Heraltice
 Okříšky
 židovský hřbitov
 boží muka
 Větrný Jeníkov
 boží muka
 kaple sv. Anny
 návesní kaple
 boží muka
 Rudolec
 dřevěná zvonice
 kaple sv. Antonína
 pamětní kámen
 zvonička
 kaple
Základní informace místa
ID místa: 15020
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama