Jednolodní neorientovaný filiální kostel Nanebevzetí Panny Marie vznikl mezi lety 1946 a 1948 přestavbou bývalé sýpky velkostatku. Snaha postavit v Puklicích kostel sahá do počátku 40. let 20. století, k realizaci stavby však došlo až po roce 1945, kdy byl konfiskován majetek majitele velkostatku.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2020
První zmínka o existenci Puklic je z roku 1318. V obci je kromě zámku a zámeckého parku několik zajímavých turistických cílů – zbytek židovského ghetta se synagogou a hřbitovem a několik drobných sakrálních památek. Obcí prochází žlutě značený Jihlavský okruh. Do obce jezdí autobus z Jihlavy.
21.6. 2020
popis

Jednolodní neorientovaný kostel obdélného půdorysu s polygonálním závěrem a s obdélnou sakristií na západní straně. Věž je postavena nad hlavním vchodem na jižní straně. V horní části je zúžená, zastřešena stanovou střechou s makovicí.

Milan Caha (zdroj: wikipedie - https://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_Nanebevzet%C3%AD_Panny_Marie_(Puklice)), 21.6. 2020

historie

Filiální kostel Nanebevzetí Panny Marie vznikl mezi lety 1946 a 1948 přestavbou bývalé sýpky velkostatku. Snaha postavit v Puklicích kostel sahá do počátku 40. let 20. století, kdy zde vznikla Kostelní jednota. K realizaci stavby však došlo až po roce 1945, kdy byl konfiskován majetek majitele zámku a řady dalších pozemků ve vesnici, velkostatkáře Richarda Fischmanna. Absurdní na tom bylo, že rodina Fischmannova se nejen zasloužila o rozvoj obce, ale jako židovská byla odvlečena nacisty do koncentračních táborů. Richard Fischmann zahynul v Osvětimi, z rodiny přežily pouze jeho děti Vítězslav a Eliška. Kostel byl vysvěcen 15. srpna 1948, zasvěcení získal podle zámecké kaple zrušené roku 1893. Kaple bývala v prvním poschodí zámku, mše se v ní sloužily od roku 1729, pro veřejnost byla přístupná 1787. Kapli zrušil majitel zámku továrník Miroslav Peška, její prostor sloužil poté nějakou dobu jako sokolská tělocvična.

Milan Caha (zdroj: wikipedie - https://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_Nanebevzet%C3%AD_Panny_Marie_(Puklice) a https://cs.wikipedia.org/wiki/Puklice_(z%C3%A1mek)), 21.6. 2020

Vysočina,  Jihlava  (JI), Puklice

Místa v okolí

 Puklice
 synagoga
 židovský hřbitov
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 Příseka
 Jeclov
 Luka nad Jihlavou
 Helenín
 boží muka
 děkanství
 ZOO Jihlava
 kašna Amfitrité
 kaple Olivetské hory
 Henčov
 Bavorův dům
 Neptunova kašna
 radnice
 historické podzemí
 morový sloup
 dům čp. 55
 Muzeum Vysočiny
 synagoga
 Dolní most
 pivovar
 Brtnice
 Rokštejn
 Legiodům
 Přímělkov
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 fara
 radnice
 Hoffmannův dům
 železniční most
 boží muka
 židovský hřbitov
 Přímělkov
 hraniční kámen
 hraniční kámen
 Staré Hory
 Rytířsko
 kaple svaté Rodiny
 Jamné
 rozhledna Rudný
 Kamenice
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Stonařov
 Bransouze
 Kněžice
 židovský hřbitov
 Plandry
 Aleje
 Chaloupky
 Rantířov
 kostel sv. Kunhuty
 Kostelec
 boží muka
 Střeliště
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 kamenné mosty
 křížový kámen
 boží muka
 Zátiší
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Třešť
 boží muka
 dům J. A. Schumpetera
 boží muka
 synagoga
 kaple sv. Jakuba
 Panský pivovar
 kostel sv. Víta
 dům U Rytířů
 Měšťanský pivovar
 Židovské město
 synagoga
 Polná
 Dolní brána
 děkanství
 Hastrmanka
 Klešter
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Heraltice
 Okříšky
 židovský hřbitov
 boží muka
 Větrný Jeníkov
 boží muka
 kaple sv. Anny
 návesní kaple
 boží muka
 Rudolec
 pamětní kámen
 zvonička
 kaple
Základní informace místa
ID místa: 15020
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama