V r. 1594 byl zřejmě na základech staršího sídla z r. 1312 postaven v renesančním slohu nový kaštěl (zámek). V r. 1840 a poté r. 1935 přestavěn. V letech 1968-1999 sloužil jako dětská ozdravovna. Od r. 2004 je v soukromém vlastnictví.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2016
Kaštěl (slovensky kaštieľ - jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku u nás označovaný jako zámek [popřípadě tvrz]) stojící na mírné vyvýšenině v severní části obce Horovce v okrese Púchov v Trenčínském kraji na západním Slovensku vytváří výraznou dominantu. Bohužel je v soukromém vlastnictví a není přístupný pro veřejnost. Turisticky mnohem atraktivnější je zámek v nedaleké Lednickém Rovném nebo zříceniny hradů Vršatec a Lednica, které jsou navíc ve velmi hezké krajině Chráněné krajinné oblasti Biele Karpaty. K dalším památkám obce Horovce patří původně renesanční kostel Nejsvětější Trojice.
Luděk Vláčil, 14.8. 2016
popis

Zámek je obdélníková dvoupatrová trojtraktová budova s balkony na hlavní fasádě a s nárožními arkýři na druhém podlaží. Nad hlavním vchodem je renesanční deska s erby a letopočtem výstavby zámku. Vedle hlavní budovy stojí tři menší objekty. Okolo zámku je přírodně-krajinářský anglický park s rozlohou 4 ha.

Luděk Vláčil- zdroj: http://www.pamiatkynaslovensku.com/horovce a další, 14.8. 2016

historie

Nejstarší zpráva o vsi pochází z roku 1259. Již v té době se objevují zprávy o feudálním zeměpánu Vavřincovi a jeho potomcích, kteří zde vlastnili pozemky. V roce 1312 měl nechat vybudovat Juraj Póka ze Skaly na mírné vyvýšenině opevněné jednopodlažní sídlo. V roce 1594 byl zřejmě na jeho základech postaven v renesančním slohu nový jednopatrový kaštěl. V roce 1797 byl kaštěl doplněn zásluhou Gašpara Madočányiho malou kaplí. V tomto období působil na zámku jako vychovatel a kazatel Martin Hugolín Gavlovič. V roce 1805 od Madočányiho zámek koupil Ladislav Vietoris a jeho syn Ladislav jej o 35 let později upravil. V roce 1895 se majitelem stal Ján Vietoris, který 30 let působil jako župan v Trenčíně. Posledním majitelem byl Filip Vietoris, jenž v roce 1917 zámek prodal budapešťské bance. V roce 1934 byl zámek přestavěn do současné podoby. Budova byla zvýšena o další poschodí a byly…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: http://www.pamiatkynaslovensku.com/horovce, :700 slovenských hradov, zámkov, kaštieľov, panských sídel a pevností. Ján Lacika, Ikar 2010, http://www.visitpuchov.sk/sk/register/kastiel-v-horovciach a další, 14.8. 2016

Půdorys místa

Zámecký reál, výřez ze satelitního snímku.
© zdroj: https://mapy.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Trenčiansky,  Púchov  ( Pu ),

Místa v okolí

 Lednické Rovne
 kaple sv. Anny
 Pruské
 Bohunice
 Ilava
 Klobušice
 zaniklý kostel
 Lednica
 Lednické bradlo
 Vršatec
 Košeca
 Dubnica nad Váhom
 kostel sv. Vendelína
 Dubnica nad Váhom
 Borčice
 Orlové
 Kľúčové
 Považské Podhradie
 Považský hrad
 Považské Podhradie
 Jasenica
Základní informace místa
ID místa: 12975
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 14.8.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama