Renesanční kaštěl (typ zámku) byl postaven v 17. stol. původně jako dvouvěžová opevněná stavba. Na počátku 19. stol. byl zámek se zahradou empírově upraven. Se zámkem je spojen příběh Adely Ostrolúcké a Ľudovíta Štúry. V současnosti slouží jako domov sociální péče.
Hlavní obrázek místa
Zámek z ulice
© Luděk Vláčil 08/2015
Jedná se o dvoupodlažní budovu s dvěma hranolovými věžemi na nárožích. Na průčelí mezi věžemi je iónské sloupořadí. Dvoukřídlá budova má dva trakty s okružní chodbou, z které vedou vstupy do místností. Boční fasády jsou z období empírové přestavby. K zámku přiléhá veřejnosti nepřístupný zámecký park o rozloze 3,3 ha se vzácnými a starými dřevinami.
Luděk Vláčil - Zdroj: http://www.slovenskehrady.sk , http://www.zemianske-podhradie.sk , https://cs.wikipedia.org, 19.8. 2015
historie

Obec Zemianske Podhradie je prvně zmiňována v roce 1396. Dlouho ji vlastnil zemanský rod Podhradských, který se v 15. stol. přiklonil na stranu husitů, což vedlo k evangelizaci obce během reformace v 16. století. Podhradští si zde nechali postavit v 17. stol. renesanční kaštěl (jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku u nás souhrnně označovaných jako zámek). Původně se jednalo o dvouvěžový opevněný zámek. Později zámek vlastnila rodina Príleských. Po roce 1710 byl zámek upraven a v roce 1744 byla v jednom křídle zřízena malá kaple. Na počátku 19. stol, v období pozdního klasicismu, získali zámek Ostrolučtí, kteří jej nechali empírově přestavět spolu s parkem. S rodinou Ostrolúckych je spojen příběh Adely Ostrolúcké a Ľudovíta Štúry, známý z knihy Ľuda Zúbeka - Jar Adely Ostrolúckej. Posledním majitelem zámku byl Gejza Ostrolúcky, strýc Adely. Ve 20. stol. byl zámek opraven a dnes slouží jako dům…  číst dále

Luděk Vláči - Zdroj: http://www.slovenskehrady.sk , http://www.zemianske-podhradie.sk , https://cs.wikipedia.org, 19.8. 2015

Půdorys místa

Zámecký reál, výřez.
© zdroj: https://mapy.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Trenčiansky,  Nové Mesto nad Váhom  ( NM ),

Místa v okolí

 Zemianské Lieskové
 městské opevnění
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 židovský hřbitov
 Adamovce
 Lopeník
 Rakoľuby
 Kostolná
 Kočovce
 Strání
 Strání
 rozhledna U Křížku
 Záblatie
 Čachtice
 čachtické podzemí
 Čachtice
 Čachtice
 Čachtice
 kostel sv. Ladislava
 Čachtice
 synagoga
 Volenov
 Súča
Základní informace místa
ID místa: 12424
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.8.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama