Renesanční kaštěl (typ zámku) byl postaven v 17. stol. původně jako dvouvěžová opevněná stavba. Na počátku 19. stol. byl zámek se zahradou empírově upraven. Se zámkem je spojen příběh Adely Ostrolúcké a Ľudovíta Štúry. V současnosti slouží jako domov sociální péče.
Hlavní obrázek místa
Zámek z ulice
© Luděk Vláčil 08/2015
Jedná se o dvoupodlažní budovu s dvěma hranolovými věžemi na nárožích. Na průčelí mezi věžemi je iónské sloupořadí. Dvoukřídlá budova má dva trakty s okružní chodbou, z které vedou vstupy do místností. Boční fasády jsou z období empírové přestavby. K zámku přiléhá veřejnosti nepřístupný zámecký park o rozloze 3,3 ha se vzácnými a starými dřevinami.
Luděk Vláčil - Zdroj: http://www.slovenskehrady.sk , http://www.zemianske-podhradie.sk , https://cs.wikipedia.org, 19.8. 2015
historie

Obec Zemianske Podhradie je prvně zmiňována v roce 1396. Dlouho ji vlastnil zemanský rod Podhradských, který se v 15. stol. přiklonil na stranu husitů, což vedlo k evangelizaci obce během reformace v 16. století. Podhradští si zde nechali postavit v 17. stol. renesanční kaštěl (jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku u nás souhrnně označovaných jako zámek). Původně se jednalo o dvouvěžový opevněný zámek. Později zámek vlastnila rodina Príleských. Po roce 1710 byl zámek upraven a v roce 1744 byla v jednom křídle zřízena malá kaple. Na počátku 19. stol, v období pozdního klasicismu, získali zámek Ostrolučtí, kteří jej nechali empírově přestavět spolu s parkem. S rodinou Ostrolúckych je spojen příběh Adely Ostrolúcké a Ľudovíta Štúry, známý z knihy Ľuda Zúbeka - Jar Adely Ostrolúckej. Posledním majitelem zámku byl Gejza Ostrolúcky, strýc Adely. Ve 20. stol. byl zámek opraven a dnes slouží jako dům…  číst dále

Luděk Vláči - Zdroj: http://www.slovenskehrady.sk , http://www.zemianske-podhradie.sk , https://cs.wikipedia.org, 19.8. 2015

Půdorys místa

Zámecký reál, výřez.
© zdroj: https://mapy.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Trenčiansky,  Nové Mesto nad Váhom  ( NM ),

Místa v okolí

 Zemianské Lieskové
 městské opevnění
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 židovský hřbitov
 Adamovce
 Lopeník
 Rakoľuby
 Kostolná
 Kočovce
 Strání
 Strání
 rozhledna U Křížku
 Záblatie
 Čachtice
 čachtické podzemí
 Čachtice
 Čachtice
 Čachtice
 kostel sv. Ladislava
 Čachtice
 synagoga
 Volenov
 Súča
Základní informace místa
ID místa: 12424
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.8.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama