Renesanční kaštěl (typ zámku) byl postaven v 17. stol. původně jako dvouvěžová opevněná stavba. Na počátku 19. stol. byl zámek se zahradou empírově upraven. Se zámkem je spojen příběh Adely Ostrolúcké a Ľudovíta Štúry. V současnosti slouží jako domov sociální péče.
Hlavní obrázek místa
Zámek z ulice
© Luděk Vláčil 08/2015
Jedná se o dvoupodlažní budovu s dvěma hranolovými věžemi na nárožích. Na průčelí mezi věžemi je iónské sloupořadí. Dvoukřídlá budova má dva trakty s okružní chodbou, z které vedou vstupy do místností. Boční fasády jsou z období empírové přestavby. K zámku přiléhá veřejnosti nepřístupný zámecký park o rozloze 3,3 ha se vzácnými a starými dřevinami.
Luděk Vláčil - Zdroj: http://www.slovenskehrady.sk , http://www.zemianske-podhradie.sk , https://cs.wikipedia.org, 19.8. 2015
historie

Obec Zemianske Podhradie je prvně zmiňována v roce 1396. Dlouho ji vlastnil zemanský rod Podhradských, který se v 15. stol. přiklonil na stranu husitů, což vedlo k evangelizaci obce během reformace v 16. století. Podhradští si zde nechali postavit v 17. stol. renesanční kaštěl (jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku u nás souhrnně označovaných jako zámek). Původně se jednalo o dvouvěžový opevněný zámek. Později zámek vlastnila rodina Príleských. Po roce 1710 byl zámek upraven a v roce 1744 byla v jednom křídle zřízena malá kaple. Na počátku 19. stol, v období pozdního klasicismu, získali zámek Ostrolučtí, kteří jej nechali empírově přestavět spolu s parkem. S rodinou Ostrolúckych je spojen příběh Adely Ostrolúcké a Ľudovíta Štúry, známý z knihy Ľuda Zúbeka - Jar Adely Ostrolúckej. Posledním majitelem zámku byl Gejza Ostrolúcky, strýc Adely. Ve 20. stol. byl zámek opraven a dnes slouží jako dům…  číst dále

Luděk Vláči - Zdroj: http://www.slovenskehrady.sk , http://www.zemianske-podhradie.sk , https://cs.wikipedia.org, 19.8. 2015

Půdorys místa

Zámecký reál, výřez.
© zdroj: https://mapy.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Trenčiansky,  Nové Mesto nad Váhom  ( NM ),

Místa v okolí

 Zemianské Lieskové
 městské opevnění
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 židovský hřbitov
 Adamovce
 Lopeník
 Rakoľuby
 Kostolná
 Strání
 Kočovce
 Strání
 rozhledna U Křížku
 Záblatie
 Čachtice
 čachtické podzemí
 Čachtice
 Čachtice
 Čachtice
 kostel sv. Ladislava
 Čachtice
 synagoga
 Volenov
 Súča
Základní informace místa
ID místa: 12424
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.8.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama