Barokní, pův. přízemní zámek vzniklý r. 1719 přestavbou ren. tvrze Mikulášem Görtzem. V l. 1764–1766 rozšířen o patro Janem Jiřím z Mühlendorfu. Koncem 19. stol. ho získává rod Pillersdorfů až do konfiskace r. 1945. V letech, kdy zámek sloužil JZD, upraven vjezd pro traktory. Dnes soukromý majetek.
Hlavní obrázek místa
Jižní půčelí zámku
© Petr Nožička 03/2015
Zámek je jednopatrová trojkřídlá budova s mansardovou střechou a průčelím obráceným na jih. Vchod znehodnocený upraveným vjezdem pro traktory je situován na kraji západní stěny. Na východní straně je zeď podepřena dvěma opěráky.
Petr Nožička, 14.1. 2016
historie

Ves Kostelec je poprvé připomínána v roce 1141. Jako majetek olomouckého biskupství patřila ke kostelu ve Spytihněvi. Po vzniku lenního systému byla ves lenním statkem olomouckého biskupství, který biskup Bruno ze Schaumburka postupuje Frankovi a Albertovi Štokfishům. Lze předpokládat, že už ve 14. století, kdy zde sídlil rod pánů ze Žeravic, zde stála tvrz, i když první zmínka o její existenci je až z roku 1551, kdy léno přejímají Václav a Jiří Štolbašští z Doloplaz. Po Štolbašských přechází statek na Zoubky ze Zdětína, kteří drželi léno až do vymření rodu v roce 1625, kdy ho jako odúmrť kardinál František z Ditrichštejna postupuje Antonínovi Görtzovi z Asteina. V roce 1719 Jan Alexandr Görtz z Asteinu nechává tvrz přestavět na jednoduchý jednopatrový barokní zámek. Görtzové vlastní léno do roku 1731, kdy ho Zikmund Mikuláš Görtz postupuje Amandu Petřvaldskému z Petřvaldu, po jeho smrti v roce 1762 postupuje…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z: František Musil, Neznámé zámky Moravy a Slezka, Šmíra-Print s.r.o. 2015, Kol.aut., Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku I., Jižní Morava, Nakladatelství Svoboda, Praha 1981, 22.4. 2015

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Kostelec

Místa v okolí

 Dolní Moštěnice
 kaple sv. Rocha
 Johanka
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 mariánský sloup
 Žádovice
 Vlkoš
 Bohuslavice
 Bukovanský mlýn
 Vřesovice
 Sobůlky
 hrádek v poloze Valy
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 Žeravice
 Nechvalín
 Věteřov
 Haluzice
 kostel sv. Vavřince
 Koryčanská kaple
 Vracov
 Milotice
 Osvětimany
 Strážovice
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Klimenta
 Koryčany
 kostel sv. Vavřince
 Kozel
 Kazatelna
 Bzenec
 Cimburk u Koryčan
 Domanín
 mariánský sloup
 Bzenec
 židovský hřbitov
 Hrádek u Snovídek
 Palánek
 Jarohněvice
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Šardice
 Nemotice
 Újezd u Ždánic
 smírčí kříž
 Střílky
 Žarošice
 Smraďavka
 kostel sv. Anny
 barokní hřbitov
 Střílky
 Polešovické rybníky
 kostel sv. Anny
 Brankovice
 Váté písky
 Kvášov
 Nevojice
 Buchlov
 Nové Zámky
 hrádek u Nevojic
 kostel sv. Martina
 Buchlovice
 Uhřice
 Meandry Moravy
 Zástřizly
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 sklepní ulička
 Chvalnov
 Konůvky
 Milonice
 Vícemilice
 Milonice
 Kepkov
 sekvojovec obrovský
 Strážnice
 radnice
 Bučovice
 Včelíny
 skanzen Strážnice
 Vnorovy
 Průžkův mlýn
 kaple Panny Marie
 Rašovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Bílá věž
 synagoga
 Bučovice
 městské opevnění
 Čejkovice
 Templářské sklepy
Základní informace místa
ID místa: 12091
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.2.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama