Dnes již neexistující památkově chráněná barokní kaple sv. Floriána snad z první čtvrtiny 18. století byla zbořena v roce 1978.
Hlavní obrázek místa
kaple na počátku 20. stol.
© zdroj: http://www.znicenekostely.cz/index.php?lo
Jarohněvice jsou středomoravskou obcí ležící přibližně 3 km jihozápadně od Kroměříže na jihovýchodním okraji úrodné Hané ohraničené prvními výběžky pohoří Chřibů. Většina zástavby obce se rozkládá na levém břehu potoka Kotojedky. Dominantou obce je návesní zvonice někdy zaměňovaná za kapli sv. Floriána, která v obci skutečně stála. Nacházela se na křižovatce na severním okraji obecní zástavby až do roku 1978, kdy byla zbořena. Dodnes se z ní nic nedochovalo.
Luděk Vláčil, 27.6. 2021
popis

Kaple byla obdélná stavba vysoká 5 m o rozměrech 3,3 x 3,9 m se zkosenými nárožími, se sedlovou, vzadu zvalbenou střechou, bez věžičky. Interiér byl zaklenutý valenou klenbou. Fasáda byla hladká, členěná nárožními pilastry s podnožemi a římsovými hlavicemi. Ze tří stran byla fasáda prolomena oknem. Vstupní průčelí stavby směřovalo směrem k návsi, nad vchodem byl štít s nikou a obrazem sv. Floriána .

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.znicenekostely.cz/index.php?loa, https://pamatkovykatalog.cz a další, 27.6. 2021

historie

První písemnou zmínkou o Jarohněvicích je listina olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka z roku 1141. Není však jisté, jestli se nejedná o jiné, dnes již zaniklé Jarohněvice. První prokazatelná písemná zmínka pochází až z roku 1267. Římskokatolická barokní kaple sv. Floriána měla být na severním okraji Jarohněvic údajně postavena již v první čtvrtině 18. století. V obci se dříve na svátek sv. Floriána (4. května) slavily také hody. Kaple byla zařazena mezi kulturní památky, ale v roce 1977 došlo ke zrušení památkové ochrany a v průběhu ledna a února roku 1978 byla jako "dopravní závada" zbořena.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.znicenekostely.cz/index.php?loa a další, 27.6. 2021

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Jarohněvice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15755
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama