Lovecký zámeček vybudován na konci 80. let 19. stol. knížetem Jeronýmem Colloredo-Mannsfeldem v duchu doznívajícího romantismu. Ve 30. letech 20. stol. hostil prezidenza T. G. Masaryka a později i Edvarda Beneše. Udržován ve velmi dobrém stavu.
Hlavní obrázek místa
Průčelí zámečku Tři trubky
© Petr Nožička, 05/2008
Po zrušení vojenského újezdu počátkem r. 2016 a vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Brdy je přístup k zámečku možný po modré značce vyznačené ze Strašic. Je v něm plánováno vytvoření informačního centra.
Mass, 13.7. 2003
historie

Lovecký zámeček poblíž soutoku Třítrubeckého (dříve Černého) a Padrťského potoka (Klabavy) byl vybudován na konci 80. let 19. století majitelem této části Brd, knížetem Jeronýmem Colloredo-Mannsfeldem, majitelem panství Dobříš a Zbiroh. K jižní centrální stavbě se zděným přízemím a roubeným patrem zakončené strmou sedlovou střechou je připojeno pomocí roubeného loubí několik hospodářských budov, vytvářejících tak víceméně uzavřený dvůr. Stavbu navrhl vídeňský architekt italského původu Camillo Sita v duchu doznívajícího romantismu. Okolí bylo následně upraveno jako přírodní park, ve kterém se dodnes dochovalo mnoho vzácných dřevin. I když po vykoupení lesů a zřízení vojenské střelnice byla většina mysliveckých sbírek přesunuta na zámek Dobříš, sloužil zámeček nadále reprezentačním účelům. Na počátku 30. let hostil ve svých zdech prezidenta T. G. Masaryka, který zdejší vojenský prostor navštívil při příležitosti jeho zřízení a v r. 1938 i druhého…  číst dále

www.brdy.net, 13.7. 2003

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Strašice

Místa v okolí

 Chlukov
 kostel sv. Vavřince
 Strašice
 Vimberk
 kostel sv. Václava
 Drštka
 vodní hamr
 Švédský most
 Dvorec
 Mirošov
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Štěpána
 Homberk
 Valdek
 Hůrka u Vranovic
 Komárov
 kaple se zvoničkou
 Hengst
 Drahlín
 Vysoká u Příbramě
 Mydlná
 Veselá
 Doubravka
 Kotel
 Hornický skanzen
 židovský hřbitov
 kaple
 křížová cesta
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Vojtěcha
 Rokycany
 Labšovský mlýn
 Újezdec
 Fitzova vila
 Muchkovský mlýn
 kašna
 kostel sv. Prokopa
 městské opevnění
 Zálužský hrad
 Javor
 Těnovice
 Radeč
 Pouskův mlýn
 Černá mohyla
 Mítov
 Památník Vojna
 židovský hřbitov
 Kamýk
 sloup odsouzenců
 Osek u Rokycan
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 pivovar
 Zábrodský mlýn
 Spálené Poříčí
 Jince
 děkanství
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Hořovice
 Hořovice
 Ostrý
 Březina
 Březina
 Plešivec
 Tochovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 1564
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.7.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama