Lovecký zámeček vybudován na konci 80. let 19. stol. knížetem Jeronýmem Colloredo-Mannsfeldem v duchu doznívajícího romantismu. Ve 30. letech 20. stol. hostil prezidenza T. G. Masaryka a později i Edvarda Beneše. Udržován ve velmi dobrém stavu.
Hlavní obrázek místa
© Petr Turyna 2002 (?)
Po zrušení vojenského újezdu počátkem r. 2016 a vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Brdy je přístup k zámečku možný po modré značce vyznačené ze Strašic. Je v něm plánováno vytvoření informačního centra.
Mass, 13.7. 2003
historie

Lovecký zámeček poblíž soutoku Třítrubeckého (dříve Černého) a Padrťského potoka (Klabavy) byl vybudován na konci 80. let 19. století majitelem této části Brd, knížetem Jeronýmem Colloredo-Mannsfeldem, majitelem panství Dobříš a Zbiroh. K jižní centrální stavbě se zděným přízemím a roubeným patrem zakončené strmou sedlovou střechou je připojeno pomocí roubeného loubí několik hospodářských budov, vytvářejících tak víceméně uzavřený dvůr. Stavbu navrhl vídeňský architekt italského původu Camillo Sita v duchu doznívajícího romantismu. Okolí bylo následně upraveno jako přírodní park, ve kterém se dodnes dochovalo mnoho vzácných dřevin. I když po vykoupení lesů a zřízení vojenské střelnice byla většina mysliveckých sbírek přesunuta na zámek Dobříš, sloužil zámeček nadále reprezentačním účelům. Na počátku 30. let hostil ve svých zdech prezidenta T. G. Masaryka, který zdejší vojenský prostor navštívil při příležitosti jeho zřízení a v r. 1938 i druhého…  číst dále

www.brdy.net, 13.7. 2003

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Strašice

Místa v okolí

 Chlukov
 kostel sv. Vavřince
 Strašice
 Vimberk
 kostel sv. Václava
 Drštka
 vodní hamr
 Švédský most
 Dvorec
 Mirošov
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Štěpána
 Homberk
 Valdek
 Hůrka u Vranovic
 Komárov
 kaple se zvoničkou
 Hengst
 Drahlín
 Vysoká u Příbramě
 Mydlná
 Veselá
 Doubravka
 Kotel
 Hornický skanzen
 židovský hřbitov
 kaple
 křížová cesta
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Vojtěcha
 Rokycany
 Labšovský mlýn
 Újezdec
 Fitzova vila
 Muchkovský mlýn
 kašna
 kostel sv. Prokopa
 městské opevnění
 Zálužský hrad
 Javor
 Těnovice
 Radeč
 Pouskův mlýn
 Černá mohyla
 Mítov
 Památník Vojna
 židovský hřbitov
 Kamýk
 sloup odsouzenců
 Osek u Rokycan
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 pivovar
 Zábrodský mlýn
 Spálené Poříčí
 Jince
 děkanství
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Hořovice
 Hořovice
 Ostrý
 Březina
 Březina
 Plešivec
 Tochovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 1564
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.7.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama