Lovecký zámeček vybudován na konci 80. let 19. stol. knížetem Jeronýmem Colloredo-Mannsfeldem v duchu doznívajícího romantismu. Ve 30. letech 20. stol. hostil prezidenza T. G. Masaryka a později i Edvarda Beneše. Udržován ve velmi dobrém stavu.
Hlavní obrázek místa
Průčelí zámečku Tři trubky
© Petr Nožička, 05/2008
Po zrušení vojenského újezdu počátkem r. 2016 a vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Brdy je přístup k zámečku možný po modré značce vyznačené ze Strašic. Je v něm plánováno vytvoření informačního centra.
Mass, 13.7. 2003
historie

Lovecký zámeček poblíž soutoku Třítrubeckého (dříve Černého) a Padrťského potoka (Klabavy) byl vybudován na konci 80. let 19. století majitelem této části Brd, knížetem Jeronýmem Colloredo-Mannsfeldem, majitelem panství Dobříš a Zbiroh. K jižní centrální stavbě se zděným přízemím a roubeným patrem zakončené strmou sedlovou střechou je připojeno pomocí roubeného loubí několik hospodářských budov, vytvářejících tak víceméně uzavřený dvůr. Stavbu navrhl vídeňský architekt italského původu Camillo Sita v duchu doznívajícího romantismu. Okolí bylo následně upraveno jako přírodní park, ve kterém se dodnes dochovalo mnoho vzácných dřevin. I když po vykoupení lesů a zřízení vojenské střelnice byla většina mysliveckých sbírek přesunuta na zámek Dobříš, sloužil zámeček nadále reprezentačním účelům. Na počátku 30. let hostil ve svých zdech prezidenta T. G. Masaryka, který zdejší vojenský prostor navštívil při příležitosti jeho zřízení a v r. 1938 i druhého…  číst dále

www.brdy.net, 13.7. 2003

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Strašice

Místa v okolí

 Chlukov
 kostel sv. Vavřince
 Strašice
 Vimberk
 kostel sv. Václava
 Drštka
 vodní hamr
 Švédský most
 Dvorec
 Mirošov
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Štěpána
 Homberk
 Valdek
 Hůrka u Vranovic
 Komárov
 kaple se zvoničkou
 Hengst
 Drahlín
 Vysoká u Příbramě
 Mydlná
 Veselá
 Doubravka
 Kotel
 Hornický skanzen
 židovský hřbitov
 kaple
 křížová cesta
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Vojtěcha
 Rokycany
 Labšovský mlýn
 Újezdec
 Fitzova vila
 Muchkovský mlýn
 kašna
 kostel sv. Prokopa
 městské opevnění
 Zálužský hrad
 Javor
 Těnovice
 Radeč
 Pouskův mlýn
 Černá mohyla
 Mítov
 Památník Vojna
 židovský hřbitov
 Kamýk
 sloup odsouzenců
 Osek u Rokycan
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 pivovar
 Zábrodský mlýn
 Spálené Poříčí
 Jince
 děkanství
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Hořovice
 Hořovice
 Ostrý
 Březina
 Březina
 Plešivec
 Tochovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 1564
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.7.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama