Pobořený hrad r. 1560 koupil Zdeněk Lhotský ze Ptení a přestavěl jej na novorenesanční zámek s arkádovým dvorem. Po požáru r. 1710 byl barokně upraven. R. 1865 Teuberovi dali zasypat příkopy, zbořit předhradí a zámek přestavět pseudorenesančně.
Hlavní obrázek místa
vstupní průčelí renesančního jižního křídla
© Pavel Zany Komárek 8/3/2003
V Křižanově stával již ve 13. století (kolem r. 1240) hrad a jeho držitelem byl Přibyslav z Křižanova. Po jeho smrti převzali Křižanov páni z Obřan, z nichž Anežka z Obřan darovala v r. 1287 polovinu vsi žďárskému klášter. Druhou polovinu s hradem držela pak větev tohoto rodu, která měla v erbu křídlo a psala se po Křižanově. Ve 14. století byl hrad přebudován a skládal se z hradního paláce, obranné věže a z opevněného předhradí. Část křižanovského zboží připadla v druhé polovině 14. století jako odúmrť markraběti Janovi a byla markraběcím lénem. na počátku 15. století drželi obě části Křižanova bratři Zikmund a Milota z Křižanova, kteří podepsali stížný list kostnickému koncilu; zemřeli však před začátkem husitských válek. Zboží pak převzal jejich vzdálený příbuzný Jan z Meziříčí a z Křižanova, který stál na straně husitské. Byl však zajat Menhartem z Hradce a propuštěn, teprve když se 21. července 1433 zavázal, že nebude vystupovat proti Menhartovi a jeho přátelům. Za husitských válek hrad značně utrpěl a za česko-uherských válek byl rozbořen, takže při předání Křižanova Janu z Pernštejna v r. 1464 ležel v rozvalinách. Pernštejnové se udrželi na Křižanově až do druhé poloviny 16. století. V r. 1562 Vratislav z Pernštejna postoupil pustý hrad Křižanov, městečko a vesnice panství Zdeňku Lhotskému ze Ptení. Zdeněk Lhotský vybudoval v místech někdejšího hradu renesanční zámek, třípodlažní obdélnou budovu s uzavřeným arkádovým dvorem a předzámčím. Na severní a západní straně nádvoří se arkády dochovaly dodnes, v budovách předzámčí nacházíme zbytky renesančních sgrafit s rostlinnými a volutovými ornamenty. Po bělohorské bitvě byl zámek spolu s panství (v r. 1623) zkonfiskován Vilému Munkovi z Ejvančic, odhadnut na 44 000 zl. moravských a prodán císařskému podplukovníkovi Janu…  číst dále
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 23.4. 2004
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Křižanov

Místa v okolí

 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 Ořechov
 kostel sv. Mikuláše
 Rohy
 Moravec
 kostel sv. Marka
 Mostiště
 kostel sv. Martina
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 Lhotka u Mirošova
 železniční viadukt
 boží muka
 židovský hřbitov
 Strážek
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 Velké Meziříčí
 Obecník
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 katovna
 radnice
 Bobrová
 Mitrov
 boží muka
 Osová
 Radešín
 Blažkov
 Mitrov
 Horní Rozsíčka
 Bukov
 Dolní Rožínka
 Dolní Heřmanice
 Žďárec
 Moravecké Pavlovice
 Sáblíkův lesopark
 Tasov
 Dolní Rožínka
 Víckov
 Dolní Rožínka
 Kněževes nad Oslavou
 Templ
 kostel sv. Václava
 Dub
 Košíkov
 boží muka
 Zahradiště
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 Stránecká Zhoř
 Rožná
 železniční viadukt
 Vaneč
 Skryje
 Rysov
 Budišov
 Jasenice
 kostel sv. Klimenta
 Vlčatín
 železniční viadukt
 socha kavky
 Pernštejn
 Centrum Eden
 Nárameč
 socha zubra
 Domanínek
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Devět křížů
 Přeckov
 mlýn ve Žlebě
 boží muka
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 kostel sv. Václava
 fara
 Nové Veselí
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 1056
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama