Pobořený hrad r. 1560 koupil Zdeněk Lhotský ze Ptení a přestavěl jej na novorenesanční zámek s arkádovým dvorem. Po požáru r. 1710 byl barokně upraven. R. 1865 Teuberovi dali zasypat příkopy, zbořit předhradí a zámek přestavět pseudorenesančně.
Hlavní obrázek místa
Pohled na zámek
© Martin Kabeláč 04/2008
V Křižanově stával již ve 13. století (kolem r. 1240) hrad a jeho držitelem byl Přibyslav z Křižanova. Po jeho smrti převzali Křižanov páni z Obřan, z nichž Anežka z Obřan darovala v r. 1287 polovinu vsi žďárskému klášter. Druhou polovinu s hradem držela pak větev tohoto rodu, která měla v erbu křídlo a psala se po Křižanově. Ve 14. století byl hrad přebudován a skládal se z hradního paláce, obranné věže a z opevněného předhradí. Část křižanovského zboží připadla v druhé polovině 14. století jako odúmrť markraběti Janovi a byla markraběcím lénem. na počátku 15. století drželi obě části Křižanova bratři Zikmund a Milota z Křižanova, kteří podepsali stížný list kostnickému koncilu; zemřeli však před začátkem husitských válek. Zboží pak převzal jejich vzdálený příbuzný Jan z Meziříčí a z Křižanova, který stál na straně husitské. Byl však zajat Menhartem z Hradce a propuštěn, teprve když se 21. července 1433 zavázal, že nebude vystupovat proti Menhartovi a jeho přátelům. Za husitských válek hrad značně utrpěl a za česko-uherských válek byl rozbořen, takže při předání Křižanova Janu z Pernštejna v r. 1464 ležel v rozvalinách. Pernštejnové se udrželi na Křižanově až do druhé poloviny 16. století. V r. 1562 Vratislav z Pernštejna postoupil pustý hrad Křižanov, městečko a vesnice panství Zdeňku Lhotskému ze Ptení. Zdeněk Lhotský vybudoval v místech někdejšího hradu renesanční zámek, třípodlažní obdélnou budovu s uzavřeným arkádovým dvorem a předzámčím. Na severní a západní straně nádvoří se arkády dochovaly dodnes, v budovách předzámčí nacházíme zbytky renesančních sgrafit s rostlinnými a volutovými ornamenty. Po bělohorské bitvě byl zámek spolu s panství (v r. 1623) zkonfiskován Vilému Munkovi z Ejvančic, odhadnut na 44 000 zl. moravských a prodán císařskému podplukovníkovi Janu…  číst dále
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 23.4. 2004
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Křižanov

Místa v okolí

 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 Ořechov
 kostel sv. Mikuláše
 Moravec
 kostel sv. Marka
 Mostiště
 kostel sv. Martina
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 Lhotka u Mirošova
 železniční viadukt
 boží muka
 židovský hřbitov
 Strážek
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 Velké Meziříčí
 Obecník
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 katovna
 radnice
 Bobrová
 Mitrov
 boží muka
 Osová
 Radešín
 Blažkov
 Mitrov
 Horní Rozsíčka
 Bukov
 Dolní Rožínka
 Dolní Heřmanice
 Žďárec
 Moravecké Pavlovice
 Sáblíkův lesopark
 Tasov
 Dolní Rožínka
 Víckov
 Dolní Rožínka
 Kněževes nad Oslavou
 Templ
 kostel sv. Václava
 Dub
 Košíkov
 boží muka
 Zahradiště
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 Stránecká Zhoř
 Rožná
 železniční viadukt
 Vaneč
 Skryje
 Rysov
 Budišov
 Jasenice
 kostel sv. Klimenta
 Vlčatín
 železniční viadukt
 socha kavky
 Pernštejn
 Centrum Eden
 Nárameč
 socha zubra
 Domanínek
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Devět křížů
 Přeckov
 mlýn ve Žlebě
 boží muka
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 kostel sv. Václava
 fara
 Nové Veselí
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 1056
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama