Pobořený hrad r. 1560 koupil Zdeněk Lhotský ze Ptení a přestavěl jej na novorenesanční zámek s arkádovým dvorem. Po požáru r. 1710 byl barokně upraven. R. 1865 Teuberovi dali zasypat příkopy, zbořit předhradí a zámek přestavět pseudorenesančně.
Hlavní obrázek místa
Pohled na zámek
© Martin Kabeláč 04/2008
V Křižanově stával již ve 13. století (kolem r. 1240) hrad a jeho držitelem byl Přibyslav z Křižanova. Po jeho smrti převzali Křižanov páni z Obřan, z nichž Anežka z Obřan darovala v r. 1287 polovinu vsi žďárskému klášter. Druhou polovinu s hradem držela pak větev tohoto rodu, která měla v erbu křídlo a psala se po Křižanově. Ve 14. století byl hrad přebudován a skládal se z hradního paláce, obranné věže a z opevněného předhradí. Část křižanovského zboží připadla v druhé polovině 14. století jako odúmrť markraběti Janovi a byla markraběcím lénem. na počátku 15. století drželi obě části Křižanova bratři Zikmund a Milota z Křižanova, kteří podepsali stížný list kostnickému koncilu; zemřeli však před začátkem husitských válek. Zboží pak převzal jejich vzdálený příbuzný Jan z Meziříčí a z Křižanova, který stál na straně husitské. Byl však zajat Menhartem z Hradce a propuštěn, teprve když se 21. července 1433 zavázal, že nebude vystupovat proti Menhartovi a jeho přátelům. Za husitských válek hrad značně utrpěl a za česko-uherských válek byl rozbořen, takže při předání Křižanova Janu z Pernštejna v r. 1464 ležel v rozvalinách. Pernštejnové se udrželi na Křižanově až do druhé poloviny 16. století. V r. 1562 Vratislav z Pernštejna postoupil pustý hrad Křižanov, městečko a vesnice panství Zdeňku Lhotskému ze Ptení. Zdeněk Lhotský vybudoval v místech někdejšího hradu renesanční zámek, třípodlažní obdélnou budovu s uzavřeným arkádovým dvorem a předzámčím. Na severní a západní straně nádvoří se arkády dochovaly dodnes, v budovách předzámčí nacházíme zbytky renesančních sgrafit s rostlinnými a volutovými ornamenty. Po bělohorské bitvě byl zámek spolu s panství (v r. 1623) zkonfiskován Vilému Munkovi z Ejvančic, odhadnut na 44 000 zl. moravských a prodán císařskému podplukovníkovi Janu…  číst dále
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 23.4. 2004
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Křižanov

Místa v okolí

 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 Ořechov
 kostel sv. Mikuláše
 Rohy
 Moravec
 kostel sv. Marka
 Mostiště
 kostel sv. Martina
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 železniční viadukt
 boží muka
 Lhotka u Mirošova
 židovský hřbitov
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 Velké Meziříčí
 Strážek
 Obecník
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 katovna
 radnice
 Bobrová
 Mitrov
 boží muka
 Osová
 Radešín
 Blažkov
 Mitrov
 Horní Rozsíčka
 Šiklův mlýn
 Bukov
 Dolní Rožínka
 Dolní Heřmanice
 Žďárec
 Moravecké Pavlovice
 Sáblíkův lesopark
 Tasov
 Dolní Rožínka
 Víckov
 Dolní Rožínka
 Kněževes nad Oslavou
 Templ
 kostel sv. Václava
 Dub
 Košíkov
 boží muka
 Zahradiště
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 Stránecká Zhoř
 Rožná
 železniční viadukt
 Vaneč
 Skryje
 Rysov
 kaple sv. Jiljí
 Budišov
 Jasenice
 kostel sv. Klimenta
 Vlčatín
 železniční viadukt
 socha kavky
 kaplička
 Pernštejn
 Centrum Eden
 Nárameč
 socha zubra
 Domanínek
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Devět křížů
 Přeckov
 mlýn ve Žlebě
 boží muka
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 kostel sv. Václava
 fara
 Nové Veselí
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 1056
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama