První zmínky o kostele a snad i faře pocházejí z roku 1374. Během třicetileté války farnost zanikla a znovu obnovena byla až v roce 1737. Následně byl kostel barokně přestavěn. V průběhu 19. století byl několikrát upraven. Poslední úpravy proběhly v roce 1913.
Hlavní obrázek místa
kostel od severu
© Pavel Zany Komárek 14. 9. 2012
Obec Zborovice se nachází na Moravě ve Zlínském kraji v okrese Kroměříž. Dominantou Zborovic je římskokatolický farní kostel sv. Bartoloměje, stojící v centru u hlavní silnice v ulici Hlavní, který je přístupný během konání pravidelných nedělních bohoslužeb. U kostela stojí kamenný kříž a sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Floriána. V severozápadní části obce u hlavní silnice stojí na okraji parku zámek (tzv. Starý zámek) a v zadní části parku je vila Friessů (tzv. Nový zámek). Nedaleko vily je rybník a na vrcholu zámecké zahrady stojí hrobka rodiny Friessů, dřívějších majitelů Zborovic. Přes obec prochází cyklistická cesta a z vlakové stanice vychází zelená turistická cesta vedoucí do Hoštic.
Luděk Vláčil, 4.11. 2017
popis

Jednolodní v jádru gotická, barokně přestavěná budova má půdorys tvaru kříže obrácená směrem k východu. Před kostelem stojí dvě sochy světců sv. Floriána a sv. Jana Nepomuckého, které sem byly přeneseny z okolních rozcestí. V interiéru kostela se nacházejí tři oltáře. Hlavní oltář je zasvěcen sv. Bartoloměji. Na jižní fasádě jsou sluneční hodiny. Při vstupu do kostela se po levé straně nachází oltář sv. Kříže a po pravé straně je umístěn oltář zasvěcený Bolestné Panně Marii.

Luděk Vláčil - zdroj: https://is.muni.cz/ a další, 4.11. 2017

historie

Území Zborovic bylo osídleno již v 10. stol. Poprvé se ves připomíná v roce 1276, kdy ji vlastnil Stanimír ze Zborovic. O historii zborovického kostela není příliš známo a prameny se rozcházejí. První zmínky o zborovickém kostele a snad i faře pocházejí z roku 1374. Později, během třicetileté války, farnost zanikla. V 17. století byly Zborovice přifařeny do Zdounek. V letech 1673-1690 měl mít zborovický kostel tři oltáře, stříbrný kalich, jediný ornát a dva zvony. V roce 1737 byla ve Zborovicích znovu obnovena samostatná duchovní správa. Sochařská výzdoba kostela sv. Bartoloměje vznikala na etapy od 40. let do konce 18. století. Na výzdobě pracoval i olomoucký sochař Ondřej Zahner, autor většiny soch na sloupu Nejsvětější Trojice v Olomouci. Na financování barokní přestavby kostela se podílel rod Rottalů, který vlastnil Zborovice. Kolem kostela se rozkládal hřbitov, který byl v roce 1836 zrušen. V 19.…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.obeczborovice.cz, https://is.muni.cz/ a další, 4.11. 2017

Půdorys místa

půdorys kostela, křížkovaně gotické zdivo, šrafovaně pozdně barokní, ostatní nedatováno. Čárkovaně doplněn půdorys gotické fáze
© Jan Štětina: Nové poznatky ke stavebnímu vývoji kostela sv. Bartoloměje ve Zborovicích, Ingredere hospes 1/2008, Kroměříž 2008
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Zborovice

Místa v okolí

 Zborovice
 vila Friessů
 Nětčice
 Troubky
 Troubky
 Zdounky
 Zdislavice
 Zdounky
 Zdenička
 Lebedov
 Věžky
 kostel sv. Alžběty
 Počenice
 Svárov
 statek Světlá
 Morkovice
 Hoštice
 Dřínov
 kostel sv. Anny
 Štátula
 kostel sv. Jiří
 zvonice
 kaple sv. Floriána
 Uhřice
 Srbce
 Kovalovice
 Prasklice
 kostel sv. Jakuba
 Vitčice
 kostel svaté Anny
 kaple se zvonicí
 Roštín II
 kostel sv. Ondřeje
 Litenčice
 Hradisko u Popůvek
 kaple
 kaple sv. Anny
 Cetechovice
 kostel sv. Martina
 Pačlavice
 Na Salárně
 Osíčany
 Bunč
 Prasklice
 kaple sv. Josefa
 Květná zahrada
 kaple sv. Panny Marie
 Brdo
 Roštín I
 Křenovice
 kaple sv. Prokopa
 vrchnostenská sýpka
 Hradisko
 Velké Těšany
 Komínské skály
 městské opevnění
 radnice
 kostel sv. Mořice
 Starý pivovar
 Hejtmanský dům
 Mlýnská brána
 regentský dům
 zvonice
 Postoupky
 biskupská mincovna
 Vrchnostenský dům
 Kroměříž
 Těšnovice
 židovská radnice
 Opatovice
 kaplička
 Lísky
 Kojetín
 Vrchoslavice
 Chvalnov
 kostel sv. Martina
 Mořice
 Mořice
 kaple sv. Anny
 větrný mlýn
 Budačina
 Zástřizly
 radnice
 Okresní dům
 městské opevnění
 synagoga (Husův sbor)
 kostel sv. Václava
 Nezamyslice
 hotel Pivovar
 Nezamyslice
 zvonice
 mariánský sloup
 Hradisko
 Švábenice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Zámeček
 Salaš
 barokní hřbitov
 Střílky
 Chvalkovice
 kostel sv. Jiljí
 Chropyně
 Chropyně
 kaple sv. Floriána
 boží muka
 Střílky
 Dřevnovice
 kostel sv. Floriána
 Víceměřice
 Kvasice
 Chvalkovice
 zvonička
 kostel sv. Václava
 morový památník
 Orlov
 Chvalkovice na Hané
 Doloplazy
 kaple sv. Bartoloměje
 kostel sv. Ferdinanda
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Hulín
 stará radnice
 kostel sv. Ondřeje
 Ivanovice na Hané
 synagoga
 Záříčí
 Brankovice
 kaple sv. Floriána
 Komorov
 boží muka
 kostel Všech Svatých
 Nové Hvězdlice
 Nové Hvězdlice
 kostel Všech svatých
 Dobromilice
 kostel sv. Jiří
 Modrá
 Kyselovice
 Želeč
 kostel sv. Václava
 větrný mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Nové Zámky
 Nemotice
 Sušice
 Říkovice
 kostel sv. Anny
 vysílač Předina
 Brodek u Prostějova
 kaple Panny Marie
Základní informace místa
ID místa: 13702
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.11.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama