Původně tvrz ze 14. stol., upravená v průběhu 16. stol a přestavěná na přelomu 18. a 19. stol. na hostinec, stojící na pohorku se zbytky příkopu, na severní straně hlubokého až 4 m. Nemovitá kulturní památka a dnes spíše ukázka hrázděné architektury.
Hlavní obrázek místa
Těšovice
Pohled od západu
© Luděk Pitter 06/2009
Tvrziště najdeme přibližně ve středu Těšovic, dnes části města Sokolov asi 200 od lávky přes řeku Ohři. Budova s hrázděným a roubeným patrem obsahující ve svém zdivu zbytky tvrze (sklepy a částečně přízemí) stojí, při pohledu od severu, na dosud dobře patrném pahorku se zachovaným příkopem hlubokým až 4 m. U stavení je informační tabule podrobně popisující historii tvrze i vlastní zbytky tvrze a interiér dnešní budovy. Původní tvrz je dnes již spíše ukázkou lidové hrázděné architektury chebského typu a jedním z mála dochovaných hostinců. Budova dnes slouží k bydlení.
L.P., 5.8. 2009
popis

Tvrz byla chráněna potokem a příkopem s vnějším valem. Z tvrze se do dnešní doby dochovaly gotické sklepy a renesanční přízemí. Sklepy jsou postaveny z hrubého lomového kamene a zaklenuty valenou klenbou. Ve sklepě je studánka sloužící k odvodnění. Podle informační tabule je voda ze studánky odváděna do potoka místy původním dřevěným potrubím. Přízemí je obdélníkového tvaru o rozměrech asi 26 x 16 m, postavené s kamene a cihel, s několika portálky s kamenným ostěním. V některých místnostech renesanční hřebenová klenba po úpravách ze 16. stol. Hrázděné a roubené patro je z přestavby na hostinec na přelomu 18. a 19. stol.

L.P., Informační tabule u místa, 6.8. 2009

historie

Těšovice vznikly podle některých pramenů ve 12. či 13. stol. Těšovická tvrz je poprvé zmiňována roku 1394 a v souvislosti s ní Beran z Těšovic, který ji pravděpodobně založil. V roce 1454 jsou Těšovice uváděny v seznamu leuchtenberských lén patřících kdysi Albrechtu Nothaftovi a potom Leuchtenberkům a Šlikům. Ještě však v roce 1533 je v Těšovicích zmiňován svobodný dvůr, jehož držitelé měli povinnost poskytovat za války vojenskou přípřež. Nepochybně se jednalo o držitele těšovické tvrze, kteří o tuto výsadu přišli ještě před rokem 1620. Tvrz tak byla zproštěna manské povinnosti, stala se součástí falknovského (sokolovského) panství, jehož součástí zůstala až do 20. stol. a ztratila na významu. Na přelomu 18. a 19. stol byla přestavěna na hostinec. V roce 1841 byl vlastníkem budovy Wenzl Hopf, později tvrz obýval Anton Kolb a rodina Brandlova, která byla po roce 1945 odsunuta do Německa a objekt bývalé…  číst dále

L.P., Informační tabule u místa, 5.8. 2009

Komentáře

Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Těšovice

Místa v okolí

 kostel sv. Kunhuty
 Hard
 statek Bernard
 Michal
 evangelický kostel
 Sokolov
 radnice
 Jubilejní kašna
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiljí
 Týn
 kostel sv. Mikuláše
 silniční most
 kostel sv. Václava
 radnice
 trojiční sloup
 Lipnice
 Loket – MPR
 Loket
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 Medard
 Krudum
 Plikenštejn
 Kostelní Bříza
 Jeskynní vyhlídka
 Kostelní Bříza
 Chlumek
 Hartenberg
 Šabina
 Chlumek
 Arnoltov
 Chlumek
 Boučí
 Rusov
 židovský hřbitov
 Svatošské skály
 Cibulka
 kostel sv. Jiří
 Kager, Starý zámek
 hornické muzeum
 Doubí
 kostel sv. Kateřiny
 Lítov
 Krásenský vrch
 Jindřichovice
 kostel sv. Martina
 vodní nádrž Horka
 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 Kaceřov
 kostel sv. Linharta
 Kamenný Dvůr
 kostel sv. Urbana
 kostel sv. Kříže
 Dominova skalka
 Favorit
 Diana
 Sedlec
 Barochův pramen
 Rotavské varhany
 vyhlídka Karla IV.
 Jelení pramen
 bývalý hotel Central
 židovský hřbitov
 kostel sv. Lukáše
 Jelení skok
 Mostov
 Sadová kolonáda
 Děpoltovice
 Zámecká kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 synagoga
 Děpoltovice
 Bečov nad Teplou
 mariánský sloup
 radnice
 Pluhův bor
 vysoká pec
 Bečov nad Teplou
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 popraviště
 Okrouhlá
Kontaktní informace
Těšovice 1
356 01 Sokolov 1
Vlastník nemovitosti:
Libuše Makovičková
Těšovice 1
356 01 Sokolov 1
Základní informace místa
ID místa: 8117
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 6.8.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jezerní slať - nejnavštěvovanější slať na Šumavě

Zajímavosti

Jezerní slať se nachází mezi obcemi Kvilda a Horská Kvilda v nadmořské výšce 1058-1075 metrů nad mořem. Její součástí je i dřevěná vyhlídková věž a naučná stezka.

Po stopách kolonád v Mariánských Lázních

Zajímavosti

Nejznámější dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda. Nese jméno po ruském spisovateli Maximu Gorkém. Kousek od ní se nachází Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene. Dále je zde ještě Kolonáda Křížového pramene a Kolonád Ferdinandova pramene.

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Naposledy navštívené

reklama