Původně tvrz ze 14. stol., upravená v průběhu 16. stol a přestavěná na přelomu 18. a 19. stol. na hostinec, stojící na pohorku se zbytky příkopu, na severní straně hlubokého až 4 m. Nemovitá kulturní památka a dnes spíše ukázka hrázděné architektury.
Hlavní obrázek místa
Těšovice
Pohled od západu
© Luděk Pitter 06/2009
Tvrziště najdeme přibližně ve středu Těšovic, dnes části města Sokolov asi 200 od lávky přes řeku Ohři. Budova s hrázděným a roubeným patrem obsahující ve svém zdivu zbytky tvrze (sklepy a částečně přízemí) stojí, při pohledu od severu, na dosud dobře patrném pahorku se zachovaným příkopem hlubokým až 4 m. U stavení je informační tabule podrobně popisující historii tvrze i vlastní zbytky tvrze a interiér dnešní budovy. Původní tvrz je dnes již spíše ukázkou lidové hrázděné architektury chebského typu a jedním z mála dochovaných hostinců. Budova dnes slouží k bydlení.
L.P., 5.8. 2009
popis

Tvrz byla chráněna potokem a příkopem s vnějším valem. Z tvrze se do dnešní doby dochovaly gotické sklepy a renesanční přízemí. Sklepy jsou postaveny z hrubého lomového kamene a zaklenuty valenou klenbou. Ve sklepě je studánka sloužící k odvodnění. Podle informační tabule je voda ze studánky odváděna do potoka místy původním dřevěným potrubím. Přízemí je obdélníkového tvaru o rozměrech asi 26 x 16 m, postavené s kamene a cihel, s několika portálky s kamenným ostěním. V některých místnostech renesanční hřebenová klenba po úpravách ze 16. stol. Hrázděné a roubené patro je z přestavby na hostinec na přelomu 18. a 19. stol.

L.P., Informační tabule u místa, 6.8. 2009

historie

Těšovice vznikly podle některých pramenů ve 12. či 13. stol. Těšovická tvrz je poprvé zmiňována roku 1394 a v souvislosti s ní Beran z Těšovic, který ji pravděpodobně založil. V roce 1454 jsou Těšovice uváděny v seznamu leuchtenberských lén patřících kdysi Albrechtu Nothaftovi a potom Leuchtenberkům a Šlikům. Ještě však v roce 1533 je v Těšovicích zmiňován svobodný dvůr, jehož držitelé měli povinnost poskytovat za války vojenskou přípřež. Nepochybně se jednalo o držitele těšovické tvrze, kteří o tuto výsadu přišli ještě před rokem 1620. Tvrz tak byla zproštěna manské povinnosti, stala se součástí falknovského (sokolovského) panství, jehož součástí zůstala až do 20. stol. a ztratila na významu. Na přelomu 18. a 19. stol byla přestavěna na hostinec. V roce 1841 byl vlastníkem budovy Wenzl Hopf, později tvrz obýval Anton Kolb a rodina Brandlova, která byla po roce 1945 odsunuta do Německa a objekt bývalé…  číst dále

L.P., Informační tabule u místa, 5.8. 2009

Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Těšovice

Místa v okolí

 Hard
 statek Bernard
 evangelický kostel
 Sokolov
 Jubilejní kašna
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiljí
 Týn
 kostel sv. Mikuláše
 silniční most
 radnice
 kostel sv. Václava
 trojiční sloup
 Lipnice
 Loket
 Loket – MPR
 městské hradby
 kaple sv. Anny
 Krudum
 Plikenštejn
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 Jeskynní vyhlídka
 Hartenberg
 Chlumek
 Šabina
 Chlumek
 Chlumek
 Arnoltov
 Boučí
 Rusov
 židovský hřbitov
 Svatošské skály
 kostel sv. Jiří
 Kager, Starý zámek
 hornické muzeum
 Šibeniční vrch
 Doubí
 kostel sv. Kateřiny
 Lítov
 Krásenský vrch
 Jindřichovice
 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 Kaceřov
 Kamenný Dvůr
 kostel sv. Urbana
 kostel sv. Kříže
 Favorit
 Nová Ves
 Diana
 vyhlídka Karla IV.
 Jelení pramen
 Mostov
 Jelení skok
 bývalý hotel Central
 kostel sv. Lukáše
 židovský hřbitov
 Sadová kolonáda
 Děpoltovice
 Karlovy Vary
 Vřídelní kolonáda
 Tržní kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Zámecká kolonáda
 Bečov nad Teplou
 synagoga
 Děpoltovice
 Bečov nad Teplou
 radnice
 mariánský sloup
 vysoká pec
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 popraviště
 Okrouhlá
Kontaktní informace
Těšovice 1
356 01 Sokolov 1
Vlastník nemovitosti:
Libuše Makovičková
Těšovice 1
356 01 Sokolov 1
Základní informace místa
ID místa: 8117
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 6.8.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama