Cisterciácký klášter zal. r. 1144 kníže Vladislav II. R. 1421 byl vypálen husity. V l. 1628–1740 barokně přestavěn (arch. J. B. Santini, K. I. Dientzenhofer). R. 1785 zrušen (josefínské reformy). Od r. 1826 v majetku kancl. Metternicha, po r. 1945 zestátněn. Od r. 1995 je Národní kulturní památkou.
Hlavní obrázek místa
© Václav Bláha, 06/2012
Prohlídkové okruhy: 1. okruh: konvent (lékárna, knihovna, kaple, barokní WC, vodní systém a další) 2. okruh: bývalý konventní kostel Nanebevzetí Panny Marie 3. okruh: Galerie Stretti (pouze pro předem objednané)
www.npu.cz, 4.4. 2011
historie

Plaský cisterciácký klášter založil r. 1144 kníže Vladislav II. Díky darům a pilnému hospodaření cisterciáků se majetek kláštera rozrůstal a stejně tak i samotný klášter. Provizorní dřevěné budovy byly brzy nahrazeny zděnými budovami – konvent (obytná budova mnichů), klášterní nemocnice, hospodářská stavení. R. 1204 byl vysvěcen románský kostel Nanebevzetí Panny Marie. Od 2. pol. 14. stol. prožívalo klášterní hospodaření krizi, výjimečné postavení kláštera upadlo r. 1421 byl klášter vypálen husity. Většina majetku kláštera byla zkonfiskována. Rozehnaní mniši se po čase vrátili do polorozbořených budov, které opravili jen nejnutnějším způsobem. Až po třicetileté válce se situace kláštera zlepšila. Díky obratnému jednání plaského opata Jiřího Vašmuciuse byl klášteru postupně vrácen zkonfiskovaný majetek. Po zlepšení majetkové situace kláštera byla provedena v letech 1628 – 1740 celá řada barokních přestaveb budov kláštera i výstavba staveb nových. První…  číst dále

http://www.klaster-plasy.cz, 5.5. 2012

Půdorys místa

půdorys kláštera a prelatury
© kombinace půdorysů z 1) kol.: Umělecné památky Čech, část 3. [P/Š], Academia, Praha 1980 a 2) kol.: Encyklopedie českých klášterů, Libri, Praha 1997
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Plasy

Místa v okolí

 železná huť
 Plasy
 Ondřejov
 Šebíkov
 kaple sv. Vojtěcha
 hradiště Koryta
 Babina
 kostel sv. Martina
 Radost
 dvůr Býkov
 Třebekov
 Dolní Hradiště
 dvůr Lednice
 kostel sv. Mikuláše
 Černá Hať
 Odlezelské jezero
 smírčí kříž
 Dolní Bělá
 smírčí kříž
 boží muka
 dvůr Hubenov
 Hromnické jezírko
 dvůr Kalec
 kostel sv. Blažeje
 Radějov
 Kaceřov
 kostel sv. Mikuláše
 Liblín
 Vrtba
 Libštejn
 Kotaneč
 Žihle
 kostel sv. Václava
 Brdo
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 dvůr Rohy
 Nekmíř
 Manětín
 Schanigerův kříž
 kostel sv. Vavřince
 Manětín – MPZ
 Nový Dvůr
 Zelený Důl
 Podbořánky
 Hluboký
 Strachovice
 Rabštejn nad Střelou
 židovský hřbitov
 Sychrov
 Loreta
 Angerbach u Kožlan
 silniční most
 kaolinový důl
 Krašov
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Prokopa
 Krkavec
 Otěvěky
 Žižkovo bojiště
 synagoga
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 Dolanský Mlýn
 lovecký pomník
 Spálený mlýn
 kostel sv. Jiljí
 Jablonná
 Na Vrchách
 Smrk
 Svatý Hubert
 Frumštejn
 Čeminy
 Líšťany
 Václavy
Kontaktní informace
Klášter Plasy
Plzeňská 2
331 01 Plasy
Tel: 373 322 174
http://www.klaster-plasy.eu
plasy@npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 880
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 3.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama