Cisterciácký klášter zal. r. 1144 kníže Vladislav II. R. 1421 byl vypálen husity. V l. 1628–1740 barokně přestavěn (arch. J. B. Santini, K. I. Dientzenhofer). R. 1785 zrušen (josefínské reformy). Od r. 1826 v majetku kancl. Metternicha, po r. 1945 zestátněn. Od r. 1995 je Národní kulturní památkou.
Hlavní obrázek místa
Plasy, nádvoří konventu
© 2002 Jiří Čížek
Prohlídkové okruhy: 1. okruh: konvent (lékárna, knihovna, kaple, barokní WC, vodní systém a další) 2. okruh: bývalý konventní kostel Nanebevzetí Panny Marie 3. okruh: Galerie Stretti (pouze pro předem objednané)
www.npu.cz, 4.4. 2011
historie

Plaský cisterciácký klášter založil r. 1144 kníže Vladislav II. Díky darům a pilnému hospodaření cisterciáků se majetek kláštera rozrůstal a stejně tak i samotný klášter. Provizorní dřevěné budovy byly brzy nahrazeny zděnými budovami – konvent (obytná budova mnichů), klášterní nemocnice, hospodářská stavení. R. 1204 byl vysvěcen románský kostel Nanebevzetí Panny Marie. Od 2. pol. 14. stol. prožívalo klášterní hospodaření krizi, výjimečné postavení kláštera upadlo r. 1421 byl klášter vypálen husity. Většina majetku kláštera byla zkonfiskována. Rozehnaní mniši se po čase vrátili do polorozbořených budov, které opravili jen nejnutnějším způsobem. Až po třicetileté válce se situace kláštera zlepšila. Díky obratnému jednání plaského opata Jiřího Vašmuciuse byl klášteru postupně vrácen zkonfiskovaný majetek. Po zlepšení majetkové situace kláštera byla provedena v letech 1628 – 1740 celá řada barokních přestaveb budov kláštera i výstavba staveb nových. První…  číst dále

http://www.klaster-plasy.cz, 5.5. 2012

Půdorys místa

půdorys kláštera a prelatury
© kombinace půdorysů z 1) kol.: Umělecné památky Čech, část 3. [P/Š], Academia, Praha 1980 a 2) kol.: Encyklopedie českých klášterů, Libri, Praha 1997
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

23.7.2011 17:57 Filip Kozák
Jedno z velmi důležitých míst našich dějin. Klášter založen samotným knížetem, jeden z nejstarších cisterciáckých klášterů v Evropě, navštěvován Přemyslem II. (vlastní kaple), v baroku - hlavně na přelomu 17. a 18. st. vrchol barokní architektury a sochařství. Dojem z místa je úžasný hlavně díky skvělému a zasvěcenému výkladu průvodce Martina Šorma. Díky!
Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Plasy

Místa v okolí

 železná huť
 Plasy
 Ondřejov
 Šebíkov
 kaple sv. Vojtěcha
 hradiště Koryta
 Babina
 kostel sv. Martina
 Vyšohrad
 Radost
 Třebekov
 dvůr Býkov
 Dolní Hradiště
 dvůr Lednice
 Odlezelské jezero
 kostel sv. Mikuláše
 Černá Hať
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 Dolní Bělá
 boží muka
 Hromnické jezírko
 dvůr Hubenov
 dvůr Kalec
 kostel sv. Blažeje
 Radějov
 Kaceřov
 kostel sv. Mikuláše
 Liblín
 Vrtba
 Kotaneč
 Libštejn
 kostel sv. Václava
 Brdo
 Žihle
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 dvůr Rohy
 Nekmíř
 Schanigerův kříž
 Manětín
 kostel sv. Vavřince
 Manětín – MPZ
 Zelený Důl
 Podbořánky
 Hluboký
 Nový Dvůr
 Dědek a Bába
 židovský hřbitov
 Strachovice
 Rabštejn nad Střelou
 socha sv. Barbory
 Sychrov
 Loreta
 silniční most
 kaolinový důl
 Angerbach
 kaple sv. Marka
 Krašov
 kostel sv. Prokopa
 Otěvěky
 Krkavec
 Žižkovo bojiště
 synagoga
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 Dolanský Mlýn
 lovecký pomník
 kostel sv. Jiljí
 Spálený mlýn
 Jablonná
 Na Vrchách
 Smrk
 Svatý Hubert
 Frumštejn
 fara
 Čeminy
 socha Ecce Homo
 Líšťany
 Václavy
Kontaktní informace
Klášter Plasy
Plzeňská 2
331 01 Plasy
Tel: 373 322 174
http://www.klaster-plasy.eu
plasy@npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 880
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 3.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

reklama