Cisterciácký klášter zal. r. 1144 kníže Vladislav II. R. 1421 byl vypálen husity. V l. 1628–1740 barokně přestavěn (arch. J. B. Santini, K. I. Dientzenhofer). R. 1785 zrušen (josefínské reformy). Od r. 1826 v majetku kancl. Metternicha, po r. 1945 zestátněn. Od r. 1995 je Národní kulturní památkou.
Hlavní obrázek místa
© Václav Bláha, 06/2012
Prohlídkové okruhy: 1. okruh: konvent (lékárna, knihovna, kaple, barokní WC, vodní systém a další) 2. okruh: bývalý konventní kostel Nanebevzetí Panny Marie 3. okruh: Galerie Stretti (pouze pro předem objednané)
www.npu.cz, 4.4. 2011
historie

Plaský cisterciácký klášter založil r. 1144 kníže Vladislav II. Díky darům a pilnému hospodaření cisterciáků se majetek kláštera rozrůstal a stejně tak i samotný klášter. Provizorní dřevěné budovy byly brzy nahrazeny zděnými budovami – konvent (obytná budova mnichů), klášterní nemocnice, hospodářská stavení. R. 1204 byl vysvěcen románský kostel Nanebevzetí Panny Marie. Od 2. pol. 14. stol. prožívalo klášterní hospodaření krizi, výjimečné postavení kláštera upadlo r. 1421 byl klášter vypálen husity. Většina majetku kláštera byla zkonfiskována. Rozehnaní mniši se po čase vrátili do polorozbořených budov, které opravili jen nejnutnějším způsobem. Až po třicetileté válce se situace kláštera zlepšila. Díky obratnému jednání plaského opata Jiřího Vašmuciuse byl klášteru postupně vrácen zkonfiskovaný majetek. Po zlepšení majetkové situace kláštera byla provedena v letech 1628 – 1740 celá řada barokních přestaveb budov kláštera i výstavba staveb nových. První…  číst dále

http://www.klaster-plasy.cz, 5.5. 2012

Půdorys místa

půdorys kláštera a prelatury
© kombinace půdorysů z 1) kol.: Umělecné památky Čech, část 3. [P/Š], Academia, Praha 1980 a 2) kol.: Encyklopedie českých klášterů, Libri, Praha 1997
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Plasy

Místa v okolí

 železná huť
 Plasy
 Ondřejov
 Šebíkov
 kaple sv. Vojtěcha
 hradiště Koryta
 Babina
 kostel sv. Martina
 Radost
 dvůr Býkov
 Třebekov
 Dolní Hradiště
 dvůr Lednice
 kostel sv. Mikuláše
 Černá Hať
 Odlezelské jezero
 smírčí kříž
 Dolní Bělá
 smírčí kříž
 boží muka
 dvůr Hubenov
 Hromnické jezírko
 dvůr Kalec
 kostel sv. Blažeje
 Radějov
 Kaceřov
 kostel sv. Mikuláše
 Liblín
 Vrtba
 Libštejn
 Kotaneč
 Žihle
 kostel sv. Václava
 Brdo
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 dvůr Rohy
 Nekmíř
 Manětín
 Schanigerův kříž
 kostel sv. Vavřince
 Manětín – MPZ
 Nový Dvůr
 Zelený Důl
 Podbořánky
 Hluboký
 Strachovice
 Rabštejn nad Střelou
 židovský hřbitov
 Sychrov
 Loreta
 Angerbach u Kožlan
 silniční most
 kaolinový důl
 Krašov
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Prokopa
 Krkavec
 Otěvěky
 Žižkovo bojiště
 synagoga
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 Dolanský Mlýn
 lovecký pomník
 Spálený mlýn
 kostel sv. Jiljí
 Jablonná
 Na Vrchách
 Smrk
 Svatý Hubert
 Frumštejn
 Čeminy
 Líšťany
 Václavy
Kontaktní informace
Klášter Plasy
Plzeňská 2
331 01 Plasy
Tel: 373 322 174
http://www.klaster-plasy.eu
plasy@npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 880
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 3.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama