Obecní klasicistní kaple z první poloviny 19. století. Je z lomového kamene, obdélná, s valbovou střechou a sloupkovou zvoničkou. Po odsunu německého obyvatelstva byla neudržovaná, interiér byl vyrabován a poničen. Rekonstruována kolem roku 2008, interiér je ale stále prázdný a kaple není užívána.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2020
Ves Kovářov je připomínána od 14. století, kdy zde sídlil rytířský rod Kovářovců, kteří se od poslední čtvrtiny 14. století psali Kovářové či Kovářovi ze Struhař. Od roku 1414 do roku 1848 patřila ves městu Žlutice. V roce 1930 měla vesnice padesát obyvatel: 49 Němců a jednoho cizince. Ve vsi, která od roku 1955 administrativně spadá pod obec Čichalov, bylo v roce 2011 10 domů a 10 stálých obyvatel. Autobusem se lze dostat na rozcestí asi půl kilometru vzdálené od centra vsi, zastavují zde autobusy ze Žlutic, Karlových Varů nebo Valče.
11.3. 2021
historie

Obecní kapli v klasicistním slohu si nechala obec Kovářov (Kowarschen) na návsi postavit někdy v první polovině 19. století. Kaple je postavena z lomového kamene, je obdélná, s valbovou střechou a sloupkovou zvoničkou s jehlancovou střechou. Nad průčelím je trojúhelníkový štít, vstup je obdélný. V jižní zdi je okno. Interiér je plochostropý, v rovném závěru je mělký oltářní výklenek, původně s obrazem svatého Jana Nepomuckého z doby výstavby kaple. Kaple byla po odsunu německého obyvatelstva neudržovaná, interiér byl vyrabován a poničen. Provizorně opravena byla někdy na konci 20. století, zásadnější opravou prošla někdy kolem roku 2008, kdy její vlastník, obec Čichalov, nechala opravit střechu, zvoničku a omítky. Interiér je ale stále prázdný a kaple není užívána.

Milan Caha (zdroj:http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz/kovarov-kaple), 11.3. 2021

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Kovářov

Místa v okolí

 kaple Kaina a Ábela
 kaple
 Blažkův mlýn
 kaple
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 Kokořovský dvůr
 Kunzova muka
 radnice
 Panský dům
 Bílá boží muka
 Mazanec
 kašna
 Žlutice
 Žlutice – MPZ
 synagoga
 fara
 Verušičky
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Mikuláše
 Týniště
 smírčí kříž
 Nevděk
 kaple Panny Marie
 Budov
 Budov
 Tuchtova kaple
 Chyše
 kaple Panny Marie
 Vladař
 Chyše
 synagoga
 zámecký pivovar
 kašna
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Kříže
 Luka
 kaple sv. Anny
 socha Panny Marie
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 kaple sv. Václava
 Ratibořský mlýn
 kaple Panny Marie
 Podštěly
 Libkovice
 kaple sv. Anny
 socha Ecce Homo
 kaple Panny Marie
 Údrč
 Kostrčany
 Údrč
 fara
 kostel sv. Leonarda
 Hoppova kaple
 kostel sv. Václava
 Štědrá
 Štědrá
 mariánský sloup
 Valeč
 Jablonná
 kostel sv. Vavřince
 Skytaly
 Brložec
 kostel sv. Markéty
 Lina
 bývalá fara
 neogotická studna
 radnice
 Vochlice
 kašna
 kostel sv. Jiljí
 Mlýnce
 kaple Panny Marie z Re
 Hungerberg
 Hartenštejn
 socha sv. Barbory
 Prohořský hrádek
 Bochov
 Loreta
 židovský hřbitov
 silniční most
 Sychrov
 Rabštejn nad Střelou
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Vavřince
 bývalá rychta
 Budiš
 židovský hřbitov
 Bražec
 Vlkošov
 Nový Dvůr
 Křečov
 židovský hřbitov
 Kamenný Chlum
 Kotaneč
 Brdo
 Kapucín
 Manětín – MPZ
 Manětín
 Dědek a Bába
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Vidhostice
 kostel sv. Ondřeje
 Jírov
 Malměřice
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 Nečtinský Špičák
 Vidhostice
 dvůr Kalec
 Nepomyšl
 vysílač Krašov
 Stružná
 panský dům
 mariánský sloup
 kaple sv. Kříže
 radnice
 Toužim
 kostel sv. Václava
 Černá Hať
 Žihle
 morový sloup
 kostel sv. Martina
 Odlezelské jezero
 kostel sv. Blažeje
 Brody
 Buškovice
 Skalky skřítků
Základní informace místa
ID místa: 15556
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama