Obecní klasicistní kaple z první poloviny 19. století. Je z lomového kamene, obdélná, s valbovou střechou a sloupkovou zvoničkou. Po odsunu německého obyvatelstva byla neudržovaná, interiér byl vyrabován a poničen. Rekonstruována kolem roku 2008, interiér je ale stále prázdný a kaple není užívána.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2020
Ves Kovářov je připomínána od 14. století, kdy zde sídlil rytířský rod Kovářovců, kteří se od poslední čtvrtiny 14. století psali Kovářové či Kovářovi ze Struhař. Od roku 1414 do roku 1848 patřila ves městu Žlutice. V roce 1930 měla vesnice padesát obyvatel: 49 Němců a jednoho cizince. Ve vsi, která od roku 1955 administrativně spadá pod obec Čichalov, bylo v roce 2011 10 domů a 10 stálých obyvatel. Autobusem se lze dostat na rozcestí asi půl kilometru vzdálené od centra vsi, zastavují zde autobusy ze Žlutic, Karlových Varů nebo Valče.
11.3. 2021
historie

Obecní kapli v klasicistním slohu si nechala obec Kovářov (Kowarschen) na návsi postavit někdy v první polovině 19. století. Kaple je postavena z lomového kamene, je obdélná, s valbovou střechou a sloupkovou zvoničkou s jehlancovou střechou. Nad průčelím je trojúhelníkový štít, vstup je obdélný. V jižní zdi je okno. Interiér je plochostropý, v rovném závěru je mělký oltářní výklenek, původně s obrazem svatého Jana Nepomuckého z doby výstavby kaple. Kaple byla po odsunu německého obyvatelstva neudržovaná, interiér byl vyrabován a poničen. Provizorně opravena byla někdy na konci 20. století, zásadnější opravou prošla někdy kolem roku 2008, kdy její vlastník, obec Čichalov, nechala opravit střechu, zvoničku a omítky. Interiér je ale stále prázdný a kaple není užívána.

Milan Caha (zdroj:http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz/kovarov-kaple), 11.3. 2021

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Kovářov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15556
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama