Kaple postavena Carlem Luragem v letech 1651-1656 na příkaz hraběte Heřmana Czernina (Černína) na místě zříceniny věže hradu Petrohrad, vysvěcena r. 1677. Nyní v majetku obce. Kaple Všech svatých prošla rozsáhlou exteriérovou a interiérovou opravou. Místo s hezkým výhledem je volně přístupné.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 08/2019
Obec Petrohrad je dostupná krátkou odbočkou k jihu ze silnice I/6 v místní části Černčice mezi Hořovičkami a Lubencem. Okrouhlá kaple Všech svatých založená na základech hradní věže je zdaleka viditelná a vede k ní z obce červená turistická značka.
13.9. 2019
popis

Kaple Všech svatých je okrouhlá zděná centrální stavba. Zvnějšku je členěna soklem a lizénovými rámy, na něž dosedá pás sevřený plastickými římsami a odstupňovaná hlavní římsa. Lunetová okna jsou ve vpadlých plochách, dva obdélné portály mají kamenné ostění. Uvnitř stavby je šest mělkých kaplí. Podlaha je cihlová. Na stěnách se dochovaly dva nápisy o založení, dokončení a vysvěcení kaple. Kužel střechy je kryt šindelem. Z původního vnitřního vybavení se dochovala jen kamenná oltářní menza ve tvaru sarkofágu. Stavba je příkladem umělecky hodnotné raně barokní architektury.

Jiří Špaček (s využitím informací památkového katalogu), 13.9. 2019

historie

Kaple Všech svatých byla postavena na příkaz majitele panství hraběte Heřmana Czernina (Černína) z r. 1650. Vznikla na Zámeckém vrchu v místě původní hradní zříceniny na základech věže. Okrouhlá, zděná centrální stavba kaple byla postavena v letech 1651-1656 stavitelem Carlem Luragem a dokončena již za vlády Humprechta Czernina. Vysvěcena byla r. 1677. Za vlády císaře Josefa II. byla zrušena a obnovena ve 40. letech 19. stol. Eugenem Czerninem, jehož rodem byla udržována až do r. 1945. Poté zchátrala. V r. 1991 přešla do majetku obce, která se postarala o její opravu. Rozsáhlá oprava exteriéru proběhla v roce 2014, kdy byla opravena střecha, hromosvod a okna. V roce 2018 pak obec provedla komplexní opravu interiéru kaple. Interiér byl staticky zajištěn, opravena byla vnitřní fasáda, opatřena nátěrem a byl zde umístěn nový oltář. Nyní je místo nazýváno jako vrch Všech svatých.

JC podle stránek obce Petrohrad a památkového katalogu, 11.9. 2019

Ústecký kraj,  Louny  (LN), Petrohrad

Místa v okolí

 Petrohrad
 Selský dub
 Petrohrad
 smírčí kříž
 Baba
 Nouze
 kaple
 bývalý lom
 bývalý kříž
 kostel sv. Vojtěcha
 Šprymberk
 boží muka
 smírčí kříže
 Mlýnský vrch
 Bílenec
 celní kolo
 zatopený lom
 kostel sv. Anny
 Malměřice
 Viklan
 Tobiášův vrch
 kaple
 Kapucín
 Tlestky
 křížový kámen
 Schillerova rozhledna
 Plaveč
 Vidhostice
 kostel sv. Martina
 Vidhostice
 židovský hřbitov
 kaple sv. Marka
 Oráčov
 Otěvěky
 socha sv. Floriána
 Svatý Hubert
 Podbořánky
 Lom Soseň
 morový sloup
 Hasen-Marterl
 Schanigerův kříž
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Martina
 lovecký pomník
 židovský hřbitov
 Trpasličí díra
 Vrbice
 Dědek a Bába
 kostel sv. Vavřince
 Žihle
 kostel sv. Václava
 Smrk
 Hluboký
 Vochlice
 Hůrky
 Zelený Důl
 Mlýnce
 Francouzský kříž
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Blažeje
 synagoga
 Pšovlky
 Žižkovo bojiště
 Nový Dvůr
 boží muka
 Skytaly
 smírčí kříž
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Mikuláše
 smírčí kříž
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Václavy
 Hlubany
 kostel sv. Václava
 Odlezelské jezero
 Podštěly
 pivovar
 Kolešovice
 kaple sv. Václava
 Jablonná
 Buškovice
 Libkovice
 kaple sv. Václava
 Strachovice
 dvůr Hubenov
 silniční most
 Kostrčany
 Loreta
 dvůr Kalec
 kaple sv. Anny
 Rabštejn nad Střelou
 socha sv. Barbory
 městské opevnění
 Lina
 Sychrov
 Dub
 kašna
 synagoga
 zámecký pivovar
 kostel sv. Václava
 Chyše
 Nepomyšl
 kostel sv. Mikuláše
 Kamenný Chlum
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 Černá Hať
 kostel sv. Jakuba
 židovský hřbitov
 Kotaneč
 Rubín
 Dolánky
 mariánský sloup
 Valeč
 Hoppova kaple
 Křečov
 kaple sv. Anny
 Chyše
 kaple sv. Anny
 Krásný Dvůr
 Želeč
 Libořice
 židovský hřbitov
 Brody
 Angerbach
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Budiš
 Brdo
 Krakovec
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Manětín
 Manětín – MPZ
Základní informace místa
ID místa: 14302
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.9.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama