Barokní socha svatého Jana Nepomuckého v podživotní velikosti z roku 1749 stojí na výrazném žulovém balvanu. Socha je vytesána z pískovce, byla zrestaurována v roce 2012. Není zapsána na seznamu památkově chráněných objektů.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 09/2020
Barokní socha svatého Jana Nepomuckého, jednoho ze zemských patronů Čech, je v podživotní velikosti a má podobu obvyklou pro tohoto v baroku populárního světce. Byla vytesána z pískovce roku 1749 a dnes stojí na výrazném žulovém balvanu na křižovatce cest z Blatna do Stebna. Přímo okolo ní prochází červeně značená turistická trasa. Socha byla zrestaurována v roce 2012. Není zapsána na seznamu památkově chráněných objektů.
22.9. 2020
historie

sv. Jan Nepomucký

Jan či Johánek z Pomuka se narodil někdy mezi lety 1340 a 1350 v západočeském Pomuku, dnes Nepomuk. Působil jako generální vikář pražského arcibiskupa. Byl v důsledku sporu mezi králem Václavem IV. a arcibiskupem Janem z Jenštejna králem 20. března 1393 zajat, umučen a jeho mrtvé tělo bylo svrženo do Vltavy. 17. dubna našli tělo zachycené při pravém břehu řeky rybáři a předali ho křižovníkům s červenou hvězdou z nedalekého kláštera. Jeho ostatky jsou dnes pohřbeny v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Jan Nepomucký byl blahořečen 31. května 1721 papežem Inocencem XIII. a svatořečen 19. března 1729 papežem Benediktem XIII. Je uctíván jako mučedník katolické církve a jeden z českých zemských patronů, je patronem loďařů, vorařů, mlynářů, duchovních, ochráncem cti a zpovědního tajemství, a proti vodnatosti.

Milan Caha (zdroj:https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Nepomuck%C3%BD), 22.9. 2020

Ústecký kraj,  Louny  (LN), Blatno

Místa v okolí

 Mlýnský vrch
 bývalý kříž
 Nouze
 Malměřice
 bývalý lom
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Vojtěcha
 křížový kámen
 Baba
 smírčí kříž
 Kapucín
 Selský dub
 Petrohrad
 kaple Všech svatých
 Viklan
 Petrohrad
 Dědek a Bába
 kaple
 celní kolo
 boží muka
 smírčí kříže
 Tlestky
 židovský hřbitov
 Žihle
 kostel sv. Václava
 Vidhostice
 kaple sv. Marka
 Vidhostice
 kostel sv. Martina
 Podbořánky
 Schanigerův kříž
 kostel sv. Vavřince
 Šprymberk
 Nový Dvůr
 Otěvěky
 Bílenec
 Plaveč
 zatopený lom
 Tobiášův vrch
 Vochlice
 Schillerova rozhledna
 kaple
 Mlýnce
 Svatý Hubert
 smírčí kříž
 Jablonná
 morový sloup
 kostel sv. Mikuláše
 smírčí kříž
 Hluboký
 Odlezelské jezero
 silniční most
 boží muka
 kostel sv. Blažeje
 lovecký pomník
 Loreta
 socha sv. Floriána
 kaple sv. Václava
 Podštěly
 Zelený Důl
 socha sv. Barbory
 dvůr Kalec
 Lom Soseň
 Oráčov
 Sychrov
 kostel sv. Václava
 Libkovice
 židovský hřbitov
 Skytaly
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Anny
 Hasen-Marterl
 Smrk
 městské opevnění
 synagoga
 kašna
 zámecký pivovar
 Chyše
 Kotaneč
 Černá Hať
 Trpasličí díra
 Kostrčany
 synagoga
 Žižkovo bojiště
 Chyše
 kostel sv. Martina
 Hůrky
 židovský hřbitov
 dvůr Hubenov
 kostel sv. Vojtěcha
 Vrbice
 smírčí kříž
 kostel sv. Martina
 Lina
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 Strachovice
 Hoppova kaple
 fara
 Valeč
 Vladař
 socha Ecce Homo
 Francouzský kříž
 synagoga
 Kamenný Chlum
 Hlubany
 Šebíkov
 Brdo
 Pšovlky
 Buškovice
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Václavy
 Nepomyšl
 židovský hřbitov
 Křečov
 židovský hřbitov
 Blažkův mlýn
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Václava
 Angerbach
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Budiš
 kostel sv. Jiljí
 Manětín – MPZ
 Manětín
 kostel sv. Václava
 Dub
 kostel sv. Prokopa
Základní informace místa
ID místa: 15229
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.9.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama