Barokní sousoší sv. Peregrina Laziosi bylo postaveno r. 1761 v lese při silnici ze Žihle do Rabštejna nad Střelou na náklad hraběte Maxmiliána Václava Lažanského, majitele panství Manětín, Rabštejn nad Střelou a Lubenec, jako projev vděčnosti za uzdravení z těžkého zranění po pádu z koně.
Hlavní obrázek místa
Peregrin Laziosi
© Mir. Legutko 12/2020
Barokní socha sv. Peregrina Laziosi z r. 1761 stojí při silnici II/206 ze Žihle do Rabštejna nad Střelou na katastru Nový Dvůr u Žihle, a to v lese při jižní straně silnice. Byla pořízena hrabětem Maxmiliánem Václavem Lažanským, majitelem rabštejnského panství, jako projev vděčnosti za uzdravení z komplikovaného zranění po pádu z koně. Dílo neznámého autora je od r. 1994 zapsáno v seznamu kulturních památek ČR.
Jiří Špaček, 22.10. 2009
popis

Na soklu umístěné pískovcové sousoší dokládá příběh šťastného vyléčení těžké zlomeniny nohy hraběte Maxmiliána Václava Lažanského, majitele panství Rabštejn nad Střelou, Manětín a Lubenec. Sousoší s Kristem na kříži, před nímž klečí poměrně mohutná postava mnicha, doprovázejí na soklu jednak latinské texty, vyprávějící příběh fundátora, ozdobeného četnými tituly, a pak nízké reliéfy s vyobrazením nehody, kdy hrabě Lažanský spadl z koně a zranil se. Sousoší z r. 1761 není autorsky určeno, vzhledem k fundátorovi však patří k velkému souboru manětínské barokní plastiky. Bylo postaveno "ex voto", tedy "ze slibu", že zřejmě tragicky vyhlížející nehoda barokního kavalíra dopadla dobře. Na odstupněném soklu je umístěn podstavec, jehož dvě boční stěny jsou zdobeny figurálními reliéfy v rokajových rámech a zobrazují vyjížďku hraběte Lažanského na koni i jeho nehodu. V přední kartuši je v rokaji tesaný nápis…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 7.3. 2022

historie

Když si hrabě Maxmilián Václav Lažanský těžce zranil nohu po pádu z koně, nechal z vděčnosti za uzdravení zhotovit sochu sv. Peregrina Laziosi. Tento světec byl kanonizován r. 1726, tedy jen 35 let před jeho úrazem. Sv. Peregrinus jako patron rodiček byl totiž vzýván také při bolestech a úrazech nohou, při rakovině, revmatismu, dně a moru. Peregrin (latinsky Peregrinus, italsky Pellegrino) Laziosi (1265 ve Forli–1. května 1345 tamtéž) byl kněz a servitský mnich, člen řádu služebníků Panny Marie neboli servitů. Katolickou církví byl kanonizován 27. prosince 1726 a jeho svátek se připomíná dne 1. května. Narodil se v aristokratické rodině ve městě Forlì na jihovýchodě dnešního regionu Emilia-Romagna, severozápadně od Ravenny a San Marina. V mládí vyrůstal jako mladý společenský šlechtic. Obyvatelé jeho rodného města byli názorově rozděleni na dva tábory, občanský a šlechtický, a často zde propukaly konflikty mezi oběma stranami.…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 7.3. 2022

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Nový Dvůr

Místa v okolí

 Nový Dvůr
 Dědek a Bába
 silniční most
 Loreta
 kostel sv. Václava
 socha sv. Barbory
 dvůr Kalec
 Žihle
 Sychrov
 židovský hřbitov
 Kotaneč
 Jablonná
 Černá Hať
 Odlezelské jezero
 smírčí kříž
 křížový kámen
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Brdo
 Mlýnský vrch
 smírčí kříž
 boží muka
 fara
 Malměřice
 socha Ecce Homo
 Schanigerův kříž
 Kapucín
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Anny
 bývalý kříž
 městské opevnění
 Podbořánky
 kostel sv. Vojtěcha
 kašna
 synagoga
 Nouze
 zámecký pivovar
 Chyše
 Chyše
 bývalý lom
 Viklan
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Blažeje
 kostel sv. Vavřince
 Podštěly
 kaple sv. Marka
 kaple sv. Josefa
 Vladař
 kostel sv. Barbory
 smírčí kříž
 Manětín – MPZ
 Manětín
 Baba
 kostel sv. Jiljí
 smírčí kříž
 Tlestky
 židovský hřbitov
 Šebíkov
 Otěvěky
 Libkovice
 Vyšohrad
 Petrohrad
 kaple Všech svatých
 Selský dub
 celní kolo
 Ondřejov
 Vochlice
 Hluboký
 boží muka
 smírčí kříže
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Kříže
 Petrohrad
 Plasy
 Vidhostice
 Zelený Důl
 kostel sv. Martina
 dvůr Hubenov
 Mlýnce
 Vidhostice
 Kostrčany
 kaple
 Plaveč
 Radějov
 Nevděk
 železná huť
 lovecký pomník
 návesní kaple
 kaple sv. Anny
 synagoga
 Skytaly
 kaple sv. Kříže
 fara
 kostel sv. Markéty
 Svatý Hubert
 Blažkův mlýn
 radnice
 Panský dům
 kašna
 Žlutice – MPZ
 kaple Kaina a Ábela
 Žlutice
 Kokořovský dvůr
 kaple sv. Šebestiána
 Mazanec
 kaple sv. Vojtěcha
 socha Panny Marie
 kaple
 Nečtinský Špičák
 zatopený lom
 kaple Panny Marie
 kaple
 Smrk
 Šprymberk
 Bílenec
 Kunzova muka
 Žižkovo bojiště
 kostel Všech svatých
 synagoga
 Hoppova kaple
 kaple sv. Jana a Pavla
 kostel sv. Mikuláše
 Boží kámen u Sosně
 Bílá boží muka
 mariánský sloup
 Tobiášův vrch
 kaple
 morový sloup
 Nečtiny – MPZ
 Lom Soseň
 Valeč
 socha sv. Floriána
 Strachovice
 Schillerova rozhledna
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 Týniště
 Kozí hrady, Kozihrady
 povodňový památník
 židovský hřbitov
 Verušičky
 Tuchtova kaple
 Lina
 Hasen-Marterl
 Oráčov
 Preitenstein
 Nečtiny
 kaple Panny Marie
 Budov
 Budov
 kostel sv. Vavřince
 dvůr Lednice
 Luka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vojtěcha
 Dolní Hradiště
 Vrbice
Základní informace místa
ID místa: 8462
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.3.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama